Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Związki
Żyć po zdradzie
Stereotyp dyktuje, żeby unieść się honorem. Odruchowym pomysłem jest natychmiastowe rozstanie. A przecież nie wszystko - chociaż może się tak wydawać - legło w gruzach.


I żony, i kochanki zawsze będą cierpiećNie ma co liczyć na to, że cokolwiek w tej sprawie da się ugładzić czy pogodzić: zawsze i zdradzone żony, i przypięte na trzecią do cudzego związku kochanki będą cierpieć.
Pisze na forum żona: "Ona weszła w nasze życie nagle, ostro, z brudnymi butami. Zabrała dzieciom ojca, mnie męża. Zaskoczenie, ogromny ból, obce uczucia szarpiące całe ciało. Niewyobrażalny żal, złość i smutek. Żyć po zdradzie kogoś najbliższego sercu jest strasznie trudno. Maj już nie pachnie majem, świąteczne ciasto straciło aromat, a nowa sukienka jest zwykłą szmatą".

I list z drugiej strony: "Klasyczny schemat: życzliwa koleżanka z pracy, świeżo po nieudanym związku. Miłość wieczorami, kiedy żona śpi, albo wcześnie rano, przed pracą. Udawane delegacje, szkolenia. Wielka tajemnica, ale i pewność, że od żony nie odejdzie. Mnie boli wszystko: ich sobotnie zakupy w hipermarkecie, wspólne śniadanie, kłótnie przy remoncie salonu. Kiedy planowali urlop, zaszyłam się w domu na dwa dni. Kiedy wybierali przedszkole dla dziecka, płakałam pół nocy. Nie myślcie źle o kobietach, które decydują się na romans z żonatymi. Zakochania się nie planuje".

Czy unieść się honorem i rozstać?
Pozostanę dzisiaj jednak przy żonach, zastanawiając się, jak wygląda ten ich "krajobraz po szoku" i czy da się coś zrobić, żeby szok był mniej dotkliwy? Co się z nimi tak naprawdę dzieje, kiedy okazuje się, że mąż jest w związku z inną kobietą? Co powoduje ich ból i złość?
Przede wszystkim żona zwyczajnie czuje się oszukana. Doznała szwanku jej wiara w ludzi, zaufanie do świata, a przede wszystkim do bliskich. Odpowiedzią na lojalność okazało się kłamstwo - to rodzi poczucie głębokiej niesprawiedliwości. Źródłem cierpienia jest też zranione ja, które nie może pogodzić się z komunikatem: "Nie jestem OK jako kobieta i jako żona, jeśli mój mąż postanowił być z inną".

Inny stereotyp dyktuje, żeby unieść się honorem, a ponieważ emocje szaleją, wiele kobiet po ujawnieniu zdrady męża chciałoby przede wszystkim dać upust złości i poczuciu krzywdy. Odruchowym pomysłem jest natychmiastowe rozstanie.
Nie wszystko jednak - chociaż może się tak wydawać - legło w gruzach. Nawet najgłębszy kryzys da się zażegnać, jeśli obydwu stronom na tym zależy, a przezwyciężony stwarza szansę na lepszy związek.

Jak to możliwe?
Niektóre pary zaczynają sobie mówić, jak się czują w małżeństwie i komunikować swoje niezaspokojone potrzeby, a wtedy można sprawdzić, czy da się je w tym związku zaspokoić. Ale to oznaczałoby konieczność trzeźwego, do bólu prawdziwego przeanalizowania wszystkiego, co działo się dotychczas.
Myślę, że takie postawienie sprawy mało komu się spodoba: nie dość, że mąż dopuścił się zdrady, to jeszcze skrzywdzona kobieta miałaby się starać? No cóż, zależy, o co komu chodzi - o próbę odbudowania związku czy o wymierzanie sprawiedliwości. Te dwie rzeczy się wykluczają.

Podstawa przetrwania: życzliwi i wspierający ludzie
Na każdy z wymienionych tu problemów można byłoby szukać sposobów. Jest jednak coś, co w jakimś sensie może łagodzić je wszystkie - życzliwi, wspierający ludzie. Porzucone kobiety mają zgubną tendencję do odcinania się od kontaktów, są przeświadczone, że wszyscy się nad nimi litują albo się z nich podśmiewają. W ich sytuacji - jak w innych kryzysowych momentach - obowiązuje absurdalna zasada, że cierpienie trzeba znosić godnie i samotnie. Tymczasem jak przy każdej dotkliwej stracie zdradzona kobieta potrzebuje wsparcia. I dlatego, że została mocno zraniona, i dlatego, że nowa sytuacja w jej życiu wiąże się z ogromnym stresem, i wreszcie dlatego, że ma wiele prozaicznych spraw do rozwiązania.

Anna po odejściu męża płakała i smuciła się, a po paru tygodniach pojechała na urlop i po nim pojawiła się w pracy piękna, opalona, w nowej garsonce - i oczywiście dostała mnóstwo komplementów. A Teresa zrobiła prawo jazdy i wzięła się do "działalności gospodarczej", która oprócz korzyści finansowych daje jej wiele miłych kontaktów z ludźmi. Obydwie najpierw płakały, a potem zajęły się po prostu własnym życiem. I nie wyglądają na przygnębione...
--- Aleksandra Danielczyk ---


Tagi: mój mąż mnie zdradził, rozstanie, wybaczenie zdrady, zdrada, zostałam zsdradzona, związek, życie po zdradzie
Podobne artykuły:
Czy zdrada leży w naturze człowieka? Bezpieczny romans Problem spychany pod dywan Przyjaciel domu Rozstańmy się z klasą Rozwód – i co dalej? Awantura z powodu zakładu Tajemnice w Sieci. Co ukrywasz przed partnerem? Kompleks Don Juana Płeć przyjaźni
dodaj komentarz
Justyna  06-07-10 01:11
czytaj komentarz >>

gonia  21-09-10 10:10
czytaj komentarz >>

!
BARBI  19-10-10 12:22
czytaj komentarz >>

  14-04-13 08:07
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - mamadwojga
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - Marysia
Galeria - agusia_83
Galeria - MARYANA
Galeria - anaid13
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite