Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Związki
Rozwód – i co dalej?
Rozwód, choć coraz bardziej popularny, to najbardziej traumatyczny, prócz śmierci bliskich, moment w życiu człowieka. To dramat, który często kładzie się cieniem na życie całej rodziny, czasami na długie lata. Według badań GUS-u liczba rozwodów w Polsce wciąż rośnie. Coraz więcej więc wśród nas byłych żon i byłych mężów. Jak sobie z tym radzić?


Decyzja o rozwodzie
Gdy sypie ci się życie, rozpada małżeństwo, a każda kolejna rozmowa z mężem uświadomia ci, że nie nadajecie już na tych samych falach, przyszedł czas na podsumowanie swojego związku i podjęcie ważnych, życiowych decyzji.
Gdy kolejna próba krótkotrwałej separacji, kiedy Twój facet mówi, że się na jakiś czas wyprowadzi, żeby coś przemyśleć, nie przynosi pozytywnych rezultatów, trzeba przestać oglądać się za siebie i zapomnieć o pewnym etapie swojego życia.
Gdy nie ma już czego składać do „kupy”, trzeba przestać się oszukiwać i podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji.

Zaraz po...
Najtrudniej było zaraz po. Nie po rozwodzie, tylko po podjęciu decyzji o nim. Ten moment, w których trzeba przewartościować całe swoje życie oraz uświadomić sobie, że nie będzie już „nas”, tylko „ja” i „on”- zwierza się Marta na forum internetowym.
Ja czułam się najgorzej, gdy musiałam opowiedzieć o decyzji rozwodu rodzicom i przyjaciołom. Wtedy moje życie, nasz związek, przestał być sprawą prywatną, stał się za to obiektem „publicznej” dysputy. Poczułam się, jakby ktoś zdzierał ze mnie ubranie w przeludnionym centrum handlowym – skarży się Kasia.

Byłe żony skarżą się, że najgorzej jest przetrwać pierwszy okres. Potem już jakoś idzie. Każda przeżywa ten czas inaczej. Niektóre potrzebują niespełna trzech tygodni, by stanąć na przysłowiowych „własnych nogach”, inne trzech miesięcy, a jeszcze inne nie pogodzą się z rozwodem do końca życia!


Dlaczego rozwód?
Podstawowy wpływ na nasze odczucia porozwodowe ma powód, dla którego musieliśmy się rozstać z mężem. A te powody, jak wiadomo, są różne.

Często zdarza się, że w życiu, jak w przysłowiu, nieszczęścia chodzą parami. Powiedziałabym nawet, że czasami chodzą dziesiątkami.
Gdy kobieta czuje się źle, jest w złej formie fizycznej, np. w ciąży, lub psychicznej(depresja poporodowa), skupia się na swoim zdrowiu, lub na opiece nad dzieckiem, zapomina chwilowo o swoim związku. Myśli, że mężczyzna po prostu przy niej jest, trwa i razem przetrwają ciężkie chwile. Tymczasem niedługo okazuje się, że mężczyzna nie będzie czekał dobrą formę żony. Znalazł sobie już swoje nowe życie, nowe namiętności, tak w „międzyczasie”. Chce rozwodu.

Zdarza się też, że rozwód spada na kobietę razem z jej ciężką chorobą, bądź kiedy, nie pracując, zajmuje się w domu wychowaniem dzieci. Czuje się wtedy wyjątkowo bezradnie i bezbronnie. Dla takich kobiet droga do uzyskania niezależności po rozwodzie będzie na pewno dłuższa.

Kobiety samodzielne i aktywne zawodowo częściej, niż te niepracujące, same podejmują decyzję o rozwodzie. Po prostu odchodzą od mężczyzny, rezygnują ze związku, który ich nie satysfakcjonuje, męczy lub rani.

Niestety, wśród obu grup są kobiety, dla których rozwód jest prawdziwym dramatem. Nie mogą sobie z nim poradzić, wstydzą się prosić o pomoc rodzinę i znajomych, tym bardziej psychologa, czy psychiatrę i popadają w głęboką depresją. Kończy się ona różnie, ale niestety odnotowuje się również wśród tych kobiet próby samobójcze.Gdy kobieta została zdradzona
Oczywiście najcięższą traumą dla kobiety jest sytuacja, gdy została zdradzona. Taki rozwód niesie za sobą brak wiary w siebie, poczucie beznadziei, kobieta czuje się bezwartościowa, niekochana i nikomu niepotrzebna. Jak pozbierać się po takich przeżyciach?
Czy w ogóle da się odbudować kiedykolwiek wiarę w siebie i zaufanie do jakiegokolwiek mężczyzny?
Na pewno nie jest łatwo, ale trzeba się przecież jakoś trzymać, głównie dla dzieci.

Po takiej traumie, jaką jest rozwód po zdradzie męża, zmiany zachodzące w kobiecie nieoczekiwanie ją wzmacniają, wedle zasady: co nas nie zabije – to nas wzmocni. Często dopiero po takim rozwodzie życie dla kobiety staje się prostsze i bardziej ułożone. Wiele z nich zaczyna żyć inaczej, czerpiąc radość z każdej chwili życia. Zaczynają robić rzeczy, o których marzyły całe życie, a na których realizację, z różnych względów, nie miały czasu w małżeństwie. Spełniają się i realizują swoje marzenia. Idąc na studia, dokształcając się, zmieniając pracę, znajdując wiele pasji, dopiero teraz odkrywają, co znaczy „żyć pełnią życia”i oddychać pełną piersią.


Niedopasowanie charakterów
Najspokojniejsze rozwody, jeśli w ogóle można tak powiedzieć, mają miejsce, gdy dwoje ludzi zgodnie postanawia się rozejść, bo przestali się ze sobą porozumiewać. Jako główną przyczynę rozwodu podają tzw. niedopasowanie charakterów. Nieważne, co się za tym kryje, ważne, że potrafią się rozejść kulturalnie i bez, nikomu niepotrzebnych, kłótni, awantur oraz wyrywania sobie dzieci i majątku. Zaletą takiego rozwodu jest przede wszystkim zachowanie poczucia własnej wartości, dzięki uniknięciu wielu sprzeczek. Ludzie, którzy się kiedyś bardzo kochali, których łączą jakieś pozytywne wspomnienia i często dzieci, nie powinni przecież rozstawać się w złości. A słowa, wykrzyczane przez długoletniego partnera, nawet w chwili złości i furii, bolą do końca życia.
Należałoby więc rozstać się, zachowując godność oraz choćby pozorny spokój, którego tam bardzo potrzebują nasze dzieci w tych ciężkich chwilach.
Niestety nie każda z kobiet ma szanse przeżyć swój rozwód w miarę spokojnie.


Walka o dzieci
Chociaż w naszym społeczeństwie utarło się, że dzieci po rozwodzie „zostają” z mamą, to jednak walczący o swoje prawa ojcowie coraz częściej żądają w tej kwestii równouprawnienia.
Walka na salach sądowych toczy się bowiem nie tylko o adres zamieszkania, ale również o każdy dzień tygodnia, weekendy i wakacje. Jak, kiedy, w jakich granicach czasowych. Rozstający się małżonkowie zbyt często traktują swoje wspólne pociechy jak przedmioty, które można przesuwać, zabierać, odbierać, przestawiać z miejsca na miejsce.
Rozwód rodziców jest, również bez tych przepychanek, dla dzieci strasznym przeżyciem, z którym będą musiały się uporać. Oszczędźmy więc im zupełnie niepotrzebnych stresów. Pamiętajmy, że to my – rodzice, jesteśmy dla nich najlepszym przykładem i tak, jak będziemy rozwiązywać swoje problemy teraz, one rozwiążą je w swoim dorosłym życiu.


Jak sobie radzić po rozwodzie?
Pytanie jest niezwykle trudne i niestety nie znajdziemy na nie jednej, zadowalającej wszystkie panie, odpowiedzi.
Każda z nas, kobiet, jest inna, każda miała inne małżeństwo i inne do niego podejście.
Jak przeżyć po rozwodzie? Lekarstwo jest jedno: uwierzyć w siebie, nie tracić pewności siebie i chęci do życia.
Głowy do góry, Moje Panie! Musimy uwierzyć, że to my, płeć piękna, mimo krążącej opinii, jesteśmy silniejsze od mężczyzn! To oni odchodzą i zaraz potem przychodzą, szukając u nas rozgrzeszenia i pocieszenia.
Dużo siły i wytrwałości życzę wszystkim samotnym, samodzielnym kobietom.
--- Gertruda Malicka ---


Tagi: decyzja o rozwodzie, dlaczego decydujemy się na rozwód?, mąż mnie zdradził, niedopasowanie charakterów, przyczyny rozwodu, rozwód, zdrada, związek, życie po rozwodzie
Podobne artykuły:
A może rozwód.. Czy zdrada leży w naturze człowieka? Nie opuszczę cię aż do… rozwodu! Bezpieczny romans Ratować związek za wszelką cenę? Tajemnice w Sieci. Co ukrywasz przed partnerem? Problem spychany pod dywan Tylko z przywiązania... Rozwód – droga przez piekło Żyć po zdradzie
dodaj komentarz
magda  25-04-10 09:37
czytaj komentarz >>

A.  23-07-10 04:42
A co z mezczyznami ? Jak odnalezc sie w takiej sytuacji, kiedy zona jest dla kogos wszystkim, jednak nie odwzajemnia uczuc... ? Swiat wali sie na leb,...
czytaj komentarz >>

Natalia  06-10-10 01:32
czytaj komentarz >>

Karolina  06-03-12 02:29
czytaj komentarz >>

Rozdarta  11-10-13 11:56
czytaj komentarz >>

Ela  27-06-15 08:26
czytaj komentarz >>

Gosia  09-05-16 12:48
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Przemo
Galeria - Kasinek
Galeria - anaid13
Galeria - MARYANA
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - crysaliska
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite