Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Związki
Miłość silniejsza niż śmierć, czyli o wdowieństwie
O ile relacja rodzic – dziecko, bardzo silna na początku, stopniowo rozluźnia się, o tyle przeciwnie dzieje się z relacją małżeńską. Staje się ona niezależnym, szczelnym światem z mnóstwem funkcji obronnych dla obojga. Chroni poczucie przynależności, wspólne problemy, bezpieczeństwo, wsparcie, rytuały, wspólne plany, dwie pensje czy emerytury. Tu nie ma ja, jest my.


Po śmierci tego drugiego samotność wydaje się płaczącemu najlepszym rozwiązaniem, jedynym możliwym wyborem. Małżeństwo prowadzi z czasem do rozwinięcia się u każdej ze stron zagmatwanego systemu uzupełniających się zachowań – często automatycznych, niezwiązanych z uczuciami, rytualnych, czasem nudnych, ale bardzo ważnych, bo stanowiących o sensie zwyczajnych dni i utwierdzających we własnym miejscu na świecie. Tymczasem śmierć zabiera to wszystko – wyrzucając starszych mężczyzn – wdowców – na margines, czyniąc wdowy jakby niewidzialnymi dla świata, dla mężczyzn.


Od tej chwili wiele słów, czynności i rytuałów nie ma sensu, bo brakuje odpowiedzi na nie. Odpowiedzi, która brzmiała przez wiele lat, która potwierdzała istnienie pytającego. Okazuje się, że gotowanie zupy ogórkowej nie ma już sensu, bo tak naprawdę wcale się jej nie lubi. Była gotowana dla niego. Okazuje się, że nie wiadomo gdzie jest nasz urząd pocztowy, bo zawsze odwiedzała go ona. Okazuje się, że nie ma sensu spacer do pobliskiego parku, bo wcale nie o spacerowanie chodziło, ale o rozmowę. Okazuje się, że wieczorny serial wcale nie bawi oglądany tylko własnymi oczyma. Okazuje się, że nie jestem już mężem ani żoną, ale wdowcem, wdową – jakkolwiek tej tożsamości nie chcę, boję się, jest nie moja.


W Polsce jest ponad 2,5 miliona wdów i 430 tysięcy wdowców. 20.000 polskich rodzin wychowujących dzieci rocznie spotyka ten dramat. Śmierć współmałżonka to najbardziej bolesna utrata. Burzy dotychczasowy obraz siebie i świata, pociąga szereg trudnych konsekwencji, zagubienie. Tracąc męża lub żonę, tracimy ważną część siebie. Po trosze razem z nim czy nią umieramy. Opłakujemy jakby podwójną śmierć – tamtej osoby i własną. Zresztą śmierć współmałżonka stanowi rzeczywisty czynnik ryzyka śmierci osieroconego. Najtrudniejsze jest przerażające poczucie osamotnienia, utraty bliskości i przynależności. Każda uroczystość rodzinna czy religijna jest trudnym wyzwaniem, odświeża wspomnienia, tęsknotę, samotność.


Utrata drugiej połowy to również utrata zasobów niezbędnych do życia – bezpieczeństwa, wspólnej rzeczywistości – i ryzyko utraty kolejnych – samotności, pogorszenia zdrowia, zachwiania stabilności finansowej. Niektórzy wpadają w tzw. spiralę strat.


Wielu gubi się w mrocznym okresie żałoby, gubi się bez swojej drugiej połowy, która wyjaśniła świat, tłumaczyła go, przeprowadzała przez niego. Osobom mocno zależnym, definiowanym przez męża czy żonę, skupionych przede wszystkim na swoim życiowym towarzyszu, osobom, których rola życiowa ograniczyła się do bycia zawodową żoną czy mężem właśnie zwykle jest trudniej. Żony i mężowie zagubieni w żałobie to ci, którzy nadal nie mogą zaakceptować tej śmierci, długo niezdolni zaufać ludziom, bez końca pogrążeni w rozgoryczeniu, skrajnie zaniepokojeni, wyalienowani, czujący się bezwartościowo bez żony czy męża, pobudzeni i przekonani, że bez zmarłego ich przyszłość nie ma prawa się wydarzyć, udać. Tych przerasta zadanie stawiane przed nimi przez żałobę: by wypracować nowy charakter więzi ze zmarłym, pozwolić mu odejść i próbować żyć dalej życiem wypełnianym świeżymi zainteresowaniami, celami, relacjami. Po te jednak bardzo trudno sięgać. Ważniejsza często i długo okazuje się potrzeba myślenia o mężu czy żonie, wybieranie samotności. Ryzyko zaburzenia żałoby niesie zarówno zahamowanie czy brak uczuć, jak i ich intensyfikację, przedłużanie.


Jednak są i tacy, którym udaje się kochać, tęsknić i żyć dalej trochę na nowo. A to „na nowo” czasem znaczy silniej, pełniej, świadomiej.


 


  


Bibliografia:


Ogryzko–Wiewiórowska M. (1994). Rodzina i śmierć. Wydawnictwo Uniwesytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin


Steuden, S., Jurtyka-Chałas, J. (2009). Dynamika procesu przeżywania straty związanej ze śmiercią współmałżonka. W: S. Steuden, S. Tucholska. Psychologiczne aspekty doświadczania żałoby. (123-144). Wydawnictwo KUL, Lublin.


Strojnowski J. (1998). Gdy odchodzą bliscy, Charaktery, 4 (15), 17-19


 


 


Więcej porad znajdą Państwo na portalu AriaMemoria.com.


Poza wsparciem, portal świadczy także usługi umożliwiające tworzenie wirtualnych pomników pamięci zmarłych osób za pomocą „Multimedialnego wspomnienia”. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowym filmem i odwiedzenia strony http://ariamemoria.com/, aby uzyskać więcej informacji na temat ofety oraz pozostałych porad prawnych i psychologicznych.


 


Multimedialne wspomnienie Michaela Jacksona:--- - ---


Tagi: Ariamemoria
dodaj komentarz
Ela  09-03-15 03:23
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Galeria - plumka6
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - monk
Galeria - anaid13
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite