Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie dziecka
Ząbkowanie i jedzenie pokarmów stałych
4 sprawdzone sposoby na ząbkowanie u dzieci

Twoje dziecko zaczęło marudzić przy jedzeniu? Odwraca głowę, kiedy próbujesz karmić je łyżeczką? Od dwóch dni nie zjadło prawie nic poza mlekiem? Nic dziwnego, jeśli właśnie idą mu zęby. Za nagłe problemy z jedzeniem pokarmów stałych odpowiada często ząbkowanie.


Fot. Katarzyna Piwecka FOTOGRAFIA RODZINNA Poznań  www.katarzynapiwecka.pl


 


Rozpulchnione i bolesne dziąsła mogą skutecznie zmniejszyć apetyt u dziecka. Zamiast wywierać na nim presję i za wszelką cenę nakłaniać do jedzenia, sięgnij pamięcią do własnych wizyt u dentysty. Czy zawsze po wyczerpującej sesji na fotelu stomatologicznym miałaś ochotę na obiad?


 


Ząbkowanie u dzieci i jedzenie 


Jednak ząbkowanie u dzieci często się przedłuża, a maluch, zdaje się, chudnie w oczach. Dlatego warto wybrać jedną z kilku sprawdzonych metod na problemy z jedzeniem pokarmów stałych u ząbkujących maluchów.


 


Sprawdź 4 sprawdzone sposoby na ząbkowanie u dzieci: 


1. Leki na ząbkowanie 


Kup w aptece żel na ząbkowanie lub lek na ząbkowanie w płynie (jest bardziej higieniczny w aplikacji od żelu) i posmaruj dziecku dziąsła lub wkropl lek do buzi przed posiłkiem. Leki na ząbkowanie mają działanie przeciwbólowe, łagodzą stany zapalne i zmniejszają swędzenie.


 


2. Schłodzone gryzaki 


Tuż przed karmieniem daj maluchowi schłodzony gryzak albo kawałek świeżego, twardego ogórka prosto z lodówki. Zimny ogórek – podobnie jak gryzak – pomoże uśmierzyć ból dziąsła. Jednak pamiętaj: nigdy nie może to być gryzak schodzony, a nie zamarznięty!


 


3. Mleko i kaszka 


Spróbuj podać niemowlęciu mleko łyżeczką, ale pamiętaj, żeby je wcześniej nieco zagęścić, np. kaszką, ponieważ karmienie niemowlaków płynami za pomocą łyżeczki zwiększa ryzyko zakrztuszenia.


 


4. Zmiksuj pokarm 


Nawet jeśli Twoje dziecko już od dawna je warzywa, makaron w całości czy spore kawałki mięsa, tym razem zmiksuj mu jedzenie. Pamiętaj, że niekoniecznie musi to być papka – czasem wystarczy, że przez pewien czas na talerzu Twojej pociechy nie ma dużych, trudnych do pogryzienia kawałków jedzenia. Nie zapominaj o podawaniu maluchowi pokarmu o kremowej konsystencji, jaką ma np. jogurt, serek czy kisiel.


 


U najmłodszych wystarczą dziąsła 


Brak zębów nie wyklucza gryzienia. Twarde dziąsła mogą sobie bardzo dobrze radzić z rozdrabnianiem grudek i miękkich cząsteczek pokarmów. Dlatego nawet maluchom, które nie zaczęły jeszcze ząbkować, ale skończyły 5. miesiąc życia, można podawać kawałki rozgotowanych warzyw czy mięsa. W ten sposób rozpoczynamy naukę gryzienia, która wyprzedza ząbkowanie u dzieci. Płynie z niej wiele korzyści dla Twojej pociechy: dzięki gryzieniu kształtuje się zgryz i aparat mowy, a dziecko uczy się, jak będzie wyglądało jedzenie, kiedy wyjdą mu już zęby.


--- - ---


Tagi: -
Podobne artykuły:
Aby twoje nogi nadążyły za tobą! Kiedy on się nie chce żenić... Wysiłek fizyczny w przebiegu cukrzycy Twoje dziecko w dobrych rękach! Co robić latem w mieście? Panowie w kobiecych zawodach Idealne wakacje to wakacje last minute! Bo fantazja jest od tego... Obozowe ABC – czyli... Czy warto...?
dodaj komentarz
cecylia  26-06-14 06:13
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - crysaliska
Galeria - agata22108
Galeria - agusia_83
Galeria - agusia_83
Galeria - mela1986
Galeria - MARYANA
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite