Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie dziecka
Tata na pełen etat
Czasy się zmieniły: od dawna dla dziecka tata nie jest już osobą, która naprawdę pojawia się w jego życiu dopiero około drugich urodzin. Mamy chcą od swoich partnerów aktywnego uczestnictwa w ciąży, pielęgnacji i wychowaniu dziecka, ale i sami mężczyźni nie chcą być odsuwani na dalszy plan.

Tata kangur
W jednym z polskich szpitali świadomy personel kładzie duży nacisk, aby zaraz po porodzie dziecko miało z matką kontakt skóra-skóra. Jest to zbawienne dla noworodka ze względu na oswojenie się z florą bakteryjną mamy, jak również działa nań uspokajająco. Bywa jednak, że matka nie może przytulić swojego maleństwa, np. jeśli rodziła poprzez cesarskie cięcie. Wówczas obowiązki mamy przejmuje tata. To na jego nagim torsie położna układa dziecko. Efekt jest ten sam: dziecko uspokaja się do tego stopnia, że po kilku chwilach uaktywnia się u niego odruch ssania i zaczyna instynktownie szukać sutka. Matka jest spokojniejsza, bo jej dziecko znajduje się w najbardziej zaufanych objęciach, a świeżo upieczony tata całym sobą odczuwa nowe, rodzące się uczucia, tuląc swojego potomka.
Nieoceniona pomoc dla mamy
Zapewne to na mamę na początku spadnie większość obowiązków, ale tata z cała pewnością nie jest niepotrzebny. I choć nie ma piersi, którą mógłby nakarmić, jest wiele sposobów, dzięki którym może odciążyć zmęczoną partnerkę. Przewijanie, kąpanie i lulanie dla supertaty to żaden problem, a nastawienie prania czy przeprasowanie ubranek to przecież też nie jest fizyka kwantowa. Ale to nie wszystko.
Urlop tacierzyński
Różne mogą być powody, dla których rodzice zdecydują, że mama wraca do pracy, a tata zostaje w domu z dzieckiem. Obecnie ma do tego pełne prawo. Kobieta po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ma prawo do rezygnacji z dalszej jego części (prawnie pierwsze tygodnie przysługują tylko mamie - chyba, że wystąpią szczególne okoliczności). Wówczas możliwe jest przekazanie pozostałego okresu urlopu na rzecz ojca dziecka.
Karmienie piersią nie jest absolutnie żadnym przeciwwskazaniem do przejęcia obowiązków opieki nad niemowlęciem przez ojca. Pod nieobecność matki tata może karmić pociechę mlekiem wcześniej odciągniętym przez partnerkę. Natomiast dobry przyjaciel mamy, czyli laktator ręczny, pomoże jej uporać się z pełnymi piersiami w pracy.
Mężczyzna, który przejmuje obowiązki partnerki w opiece nad domem i dzieckiem, do niedawna był traktowany z przymrużeniem oka. Podśmiewano się z jego męskości, nazywano mięczakiem, pantoflarzem lub „kurem domowym”. Jednak podejście do tej kwestii, przede wszystkim u samych mężczyzn, ulega zmianie. Zaczynają oni dostrzegać nie tylko mnóstwo nowych obowiązków, ale i korzyści, jakie odniosą dzięki spędzaniu czasu z dzieckiem.


 


--- - ---


Tagi: laktator ręczny
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - MARYANA
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - agusia_83
Galeria - anaid13
Galeria - agusia_83
Galeria - anaid13
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite