Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie dziecka
Alergia skórna u dzieci
Alergia skórna u dzieci pojawia się z różnych powodów. I problem ten dotyczy w większym stopniu dzieci z obszarów wielkomiejskich. Jakie mamy rodzaje alergii skórnych u dzieci?


Fot. Katarzyna Piwecka FOTOGRAFIA RODZINNA Poznań  www.katarzynapiwecka.pl


1. Pokrzywka alergiczna, czyli nagłe pojawienie się na skórze dziecka czerwonych i swędzących bąbli, przez co skóra wygląda jak poparzona przez pokrzywę.
2. Obrzęki, głównie warg, okolicy oczodołów, powiek, dłoni i stóp.
3. Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane również wypryskiem atopowym lub świerzbiączką.
Przyczyny występowania alergii skórnych u dzieci mogą być trojakie – na tle pokarmowym, na tle wziewnym albo kontaktowym. Produktami spożywczymi szczególnie uczulającymi są owoce cytrusowe, pomidory, jajka, orzechy, mleko i wyroby mleczne. Ponadto wszelkie polepszacze smaku, konserwanty i inne składniki dodawane do gotowych potraw lub przypraw, np. glutaminian sodu. Niekiedy występują alergie skórne u dzieci wywołane zażyciem określonego leku. W przypadku alergii wziewnej czynnikami uczulającymi są pyłki niektórych roślin (trawy, rośliny wiatropylne), roztocza kurzu domowego, opary środków chemicznych i kosmetycznych, a także sierść i ślina zwierząt futerkowych. Alergie kontaktowe są wywoływane przez bezpośredni kontakt z kosmetykami, środkami pielęgnacyjnymi, typu kremy oraz metalami, np. nikiel. Co ciekawe, czynnikiem alergizującym, nawet u małych dzieci, bywa również stres.
Zmiany skórne często są związane z uczuciem swędzenia, dlatego też dzieci dotknięte alergią skórną zwykle są niespokojne, mają trudności z koncentracją i snem. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby dziecko nie drapało się zbyt intensywnie, aby nie doprowadzić do infekcji w przypadku rozdrapania bąbli czy wyprysków.


Alergia skórna u dzieci pojawia się dość wcześnie, bo już u kilkutygodniowych niemowląt. Jej przebieg może być różny – czasem nawet samoistnie ustępuje, ale niekiedy może też się stopniowo rozwijać.


Ponad 20% dzieci dotkniętych atopowym zapaleniem skóry cierpi jednocześnie na alergiczną astmę oskrzelową lub katar sienny. Każde wystąpienie objawów alergii skórnej u dzieci bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem, który na podstawie rozmowy z rodzicami i wykonanych testów ustali odpowiedni tok leczenia. Rodzice mogą też skorzystać z kompleksowego Programu Diagnostyka Alergii (szczegóły na www.luxmed.pl). Alergii czasem trudno uniknąć (kwestie predyspozycji genetycznych), ale należy dołożyć wszelkich starań, jej aby przebieg był jak najmniej uciążliwy zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.


 


--- - ---


Tagi: alergia, alergia skórna u dzieci, dzieci
Podobne artykuły:
Jak pokonać alergię na białko mleka krowiego? Więcej melisy?! Kiedy dziecko nie chce jeść. Przyjęcie komunijne – skromnie czy wystawnie? Bliźnięta – cud natury ZWIERZAKI ! 12 i 13 latki uprawiają seks Czy mama się opłaca 7 minut w niebie Sztuczne dzieci
dodaj komentarz
karolcia  30-07-13 07:57
u mojego dziecka juz w pierwszych miesiacach pojawila sie alergia skorna, zastosowalam kilku miesieczna kuracje probiotykiem latopic, bo ten mial pol...
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Asiaaa
Galeria - agusia_83
Galeria - agusia_83
Galeria - miklam
Galeria - crysaliska
Galeria - Kasinek
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite