Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie dziecka
Skaza białkowa
Skaza białkowa jest jedną z alergii pokarmowych, która często dotyka dzieci przed 1 rokiem życia. Jej specyfika polega na tym, że przyjmowane przez dziecko białko nie jest w organizmie rozbijane na aminokwasy. Wskutek tego procesu białko traci swoje wartości odżywcze i jest jedynie zbędnym produktem przemiany materii.


Przyczyny
Nadal nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyn skazy białkowej. Naukowcy przyjmują, że istotną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, dlatego też ryzyko jej wystąpienia jest większe u dzieci rodziców, którzy na nią cierpieli. Pojawiają się także głosy, że inne alergię np. na pyłki czy kurz również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia skazy białkowej.


Objawy
Pierwsze symptomy skazy pojawiają się zazwyczaj około trzeciego miesiąca życia dziecka. Wówczas na jego policzkach pojawiają się nienaturalne rumieńce, które dziecko pociera sygnalizując nam w ten sposób swój ból. Jednak zmiany skórne mogą pojawić się w różnych miejscach. U nieco starszych dzieci występują one na rączkach, nóżkach czy też szyi, przez co często bywają mylone z popularnymi potówkami. Zmiany występujące na skórze potęgują się pod wpływem potu i nieodpowiedniej odzieży dziecka.


Leczenie
Skaza białkowa nie ogranicza się jedynie do uczulenia na mleko. To o wiele szersze pojęcie. Maluch, który na nią cierpi na poważne problemy ze skórą. Jest ona sucha i delikatna, dlatego też wymaga specjalnej pielęgnacji. Odpowiednie balsamy i oliwki możemy bez problemy znaleźć w aptece, ale niestety ich cena nie jest najniższa. Dla zdrowia dziecka istotna jest również odpowiednia dieta. Należy bezwzględnie eliminować produkty zawierające białko, ponieważ wywołują one wysypkę i świąd skóry. Dziecko powinno jadać: drób, ryż , ziemniaki oraz pić modyfikowane mleko. W miarę upływu czasu i zgodnie z zaleceniami lekarza można wzbogacać dietę o kolejne produkty. Jednak należy wprowadzać je stopniowo, gdyż tylko wtedy możemy zaobserwować jak dziecko na nie zareaguje. Warto pamiętać o tym, że reakcja alergiczna nie musi wystąpić od razu, jej skutki mogą się uwidocznić dopiero po kilku dniach. Na szczęście na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów, które zaspokajają potrzeby żywieniowe maluchów ze skazą. Jeżeli nie ufamy gotowym produktom to możemy zaopatrzyć się chociażby u lokalnego ogrodnika, wówczas zyskamy 100% pewność co do pochodzenia jedzenia, które serwujemy dziecku. Zwolennicy naturalnej medycyny w walce ze skazą białkową polecają stosowanie aloesu. Wprawdzie roślina ta nie wyleczy dziecka, ale przyniesie mu ulgę. Jej wyjątkowość polega na tym, że usuwa ona z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. W środowisku medyczny pojawiły się także niekonwencjonalne metody walki ze skazą białkową. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują leki homeopatyczne, które w początkowym okresie stosowania przyczyniają się do zwiększenia objawów choroby. Wymaga to od rodziców ciągłej obserwacji dziecka i wezwania lekarza jeśli stwierdzą, że zmiany występujące po lekach stanowią zagrożenie dla dziecka.


Statystki
Wyniki badań są pocieszające - około 90% dzieci wyzbywa się tej choroby w drugim roku swojego życia. Spokojnie można wtedy podać im zabronione do tej pory produkty i nie obawiać się powrotu reakcji alergicznej. Oczywiście szansa na wyleczenie zależy w głównej mierze od rodziców i tego czy będą oni konsekwentnie względem dziecka stosować dietę eliminacyjną.


Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

--- Marta Gackowska ---


Tagi: choroba, dzieci, jak walczyć, leczenie, medycyna niekonwencjonalna, niekonwencjonalne metody, objawy, przyczyny, skaza, skaza białkowa, u dzieci
Podobne artykuły:
Dysleksja rozwojowa Czym zająć chore dziecko? ADHD - problem, nie moda! Dzieci a emocje W szponach hazardu Bezpieczeństwo na Gwiazdkę Depresja Hipoterapia okiem instruktora. Szkoła dla sześciolatka? Przyjęcie komunijne – skromnie czy wystawnie?
dodaj komentarz
kasia  11-10-12 07:21
czytaj komentarz >>

Hania  31-10-14 09:52
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - Marzena
Galeria - agusia_83
Galeria - plumka6
Galeria - MARYANA
Galeria - marzenatroc
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite