Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie dziecka
Czy twoje dziecko ma depresję?
Depresja czyli permanentny stan obniżonego nastroju, lęków, niechęci do życia i jakiejkolwiek aktywności nie jest tylko chorobą dorosłych. Zapadają na nią i dzieci i młodzież, tyle że u nich przebieg depresji wygląda zupełnie inaczej.
Marta długo nie wiedziała, co się dzieje z jej jedenastoletnim synem, który nagle z wesołego, ruchliwego chłopca przemienił się w skryte, wycofane, ale też przejawiające dużą agresję, dziecko. Na początku wzięła to za objawy wczesnego dorastania i zwaliła wszystko na burzę hormonów. Jednak gdy sytuacje napięć i konfliktów w domu stały się coraz ostrzejsze, postanowiła zasięgnąć opinii specjalisty. To, co niepokoiło ją najbardziej, to stany dużego wycofania Mateusza. W weekendy zamykał się w swoim pokoju i nie reagował na próby zainteresowania go czymkolwiek. Przestał utrzymywać pozaszkolne kontakty z rówieśnikami, dodatkowo pogorszył się w nauce. Szkolny pedagog skontaktował się z Martą i poprosił o spotkanie.


Pogorszenie wyników w nauce, wagary
Poszła. Ze względnym spokojem wysłuchała opowieści o synu, który przestał być aktywny na lekcjach, stronił od towarzystwa rówieśników, przestał odrabiać zadania domowe. Zdenerwowała się dopiero na wieść o liczbie nieusprawiedliwionych godzin, podczas których Mateusz najwyraźniej wagarował. Pedagog wypytał ją o atmosferę w domu, czy nastąpiły w ich życiu jakieś istotne zmiany. Zgodnie z prawdą odrzekła, że nie – wszystko jest po staremu i zupełnie nie rozumie, skąd wzięły się problemy Mateusza. Pedagog zasugerował więc wizytę u psychologa i psychiatry.


Odróżnić chorobę od symptomów dojrzewania
Dziecięca depresja jest dość trudna do zdefiniowania. Trzeba bowiem odróżnić symptomy ewentualnej choroby od przyczyn i skutków okresu dojrzewania. Dopiero kiedy wyeliminujemy te ostatnie, można skłaniać się ku depresji.
Jeśli dziecko od pewnego momentu stało się inne i zmiany te trwają dłużej niż kilkanaście dni, powinien to być dla nas ostrzegawczy dzwonek. Być może nastolatek przeżywa problem, z którego nie chce bądź nie umie się zwierzyć. Na pewno niepokojące są egzystencjalne lęki eksponowane przez dziecko pod postacią strachu przed wyjściem z domu, niechęcią do aktywności, fizycznym i intelektualnym osłabieniem. Bardzo często wraz z depresją pojawia się agresja (najczęściej wymierzona w najbliższych, czyli rodziców) i autoagresja (dziecko samo zadaje sobie ból).
Leżenie i patrzenie w sufit, zaprzestanie kontaktów ze światem zewnętrznym i rówieśnikami, pogorszenie w nauce, wagary, zaburzenia snu, nadmierny apetyt lub jego brak to najczęstsze objawy choroby.


Psychoterapia i farmakologia
Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli z dzieckiem na tyle dobry kontakt emocjonalny, aby otworzyło się i szczerze powiedziało, co i dlaczego je gnębi. Często jednak, szczególnie w okresie dorastania, młodzi zamykają się przed dorosłymi i niezwykle trudne, a czasem wręcz niemożliwe jest dotarcie do nich w tym okresie.
Nie naciskajmy, ale jeśli podejrzewamy depresję, zwróćmy się bezpośrednio do specjalistów. Tylko oni mogą jednoznacznie orzec, czy mamy do czynienia z chorobą.
Depresję u dzieci leczy się dwutorowo: poprzez psychoterapię i farmakologicznie. Zazwyczaj najpierw stosuje się kontakt z terapeutą, a dopiero potem leki. Czasem jednak stan dziecka jest na tyle poważny, że po diagnozie od razu włącza się leczenie.
Depresja jest uleczalna. Im prędzej jednak uzyska się pomoc, tym szanse na szybsze wyjście z choroby są większe.Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

Możesz nas również znaleźć na Facebooku.
Zostań naszym fanem! Zapraszamy!
www.magdawieteska.manifo.com
 
--- Magda Wieteska ---


Tagi: , chandra, choroba, depresja, dziecięca depresja, psychiatra, psycholog, smutek, zły nastrój
Podobne artykuły:
Depresja Czy warto...? Młodzi ludzie nie chcą żyć Świat widziany na szaro Kiedy on się nie chce żenić... Jakość życia kobiet po rozwodzie Wymówki – pozbądź się ich Uwaga na napoje energetyczne! ADHD - problem, nie moda! Panowie w kobiecych zawodach
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - aneta6891
Galeria - crysaliska
Galeria - agusia_83
Galeria - Kasinek
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite