Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie
Szlachetne zdrowie...
W piątek, 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorych. To dobra okazja, żeby wesprzeć tych, którzy borykają się ze zdrowiem oraz zadbać o własne.
„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – pisał Kochanowski i miał świętą rację. Zwykle bowiem nie myślimy o zdrowiu, dopóki nie dotykają nas żadne dolegliwości. Zwykle też nie zastanawiamy się nad zdrowiem innych, szczególnie, że wielu chorych nie ma tego wypisanego na twarzy. Wystarczy jednak wejść do szpitala, na oddział onkologiczny, bo zobaczyć z jakim cierpieniem zmagają się ci na pozór normalnie wyglądający ludzie. Onkologia zawalona jest pacjentami. Na miejsca czeka się długo, chemioterapia coraz częściej odbywa się dochodząco, na korytarzach trudno o wolne krzesło. Każdy, kto miał do czynienia z utratą zdrowia – czasową bądź nieodwracalną, wie jakich spustoszeń dokonuje ona nie tylko w organizmie człowieka, ale jak rzutuje na wszystkie inne sfery jego życia.


Współczucie to nie litość
Chorzy wymagają uwagi, troski i wsparcia. Wszyscy jednak buntują się przeciwko źle pojmowanemu współczuciu, które okazywane jest na zasadzie litości. – Nie chcę litości, ona mnie upokarza bardziej niż moja choroba, przez którą nie mogę się już nawet samodzielnie wypróżniać – mówi 39-letnia Helena, cierpiąca na stwardnienie rozsiane. Choroba zaatakowała ją przed siedmioma laty i w szybkim tempie doprowadziła do niemal całkowitej zależności od innych. Helena już nie chodzi, ma trudności z jedzeniem, mówieniem, w znacznym stopniu nie widzi. Jest otoczona bliskimi, chociaż boli ją fakt, że odkąd przestała być pełnosprawna, rodzina traktuje ją jak dziecko. – Umysł mam nadal taki sam, tylko moje ciało niedomaga – mówi.
Nie zdążyła przyzwyczaić się do bólu, chociaż odczuwa go już tyle lat. – To mnie za każdym razem powala i wtedy mam ochotę skończyć ze sobą. Jestem jednak osobą wierzącą i mimo takich myśli, nie zdobyłabym się na ten krok.


Oczekiwania chorych
Czego pragnie, oprócz zmniejszenia bólu? – Zrozumienia od ludzi. Nie litości i użalania się nade mną, ale normalnej rozmowy. Ja myślę, czuję i mam takie same poglądy na życie, jak dawniej. Dlaczego więc wszyscy uparli się, by traktować mnie, jakbym straciła jakąś część mózgu? – nie może zrozumieć.
Jej rodzina jest mocno zmęczona opieką nad chorą. Wymieniają setki czynności, które muszą codziennie wykonać przy pielęgnacji Heleny. I jak wzdychają, nie mają już czasu ani ochoty na miłe pogawędki. Być może rozwiązaniem byłaby pomoc z zewnątrz, tak aby bliscy trochę odetchnęli i mogli zająć się własnym życiem. Na to jednak, jak mówią, NFZ nie ma pieniędzy.


Bez wsparcia dla rodzin chorych
Nie jest łatwo żyć z osobą chorą i cierpiącą. Wciąż za mało mówi się o psychologicznym wsparciu dla rodzin chorych; praktycznie nie ma takiego wsparcia. Bliscy zostają więc z podwójnym problemem: opieki fizycznej nad chorym oraz próbą zapewnienia mu spokoju, okazania troski, empatii. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze potworny stres związany z niemożnością ulżenia w cierpieniu ukochanej osobie i nieumiejętnością poradzenia sobie z własnymi lękami, rozpaczą.

Dbajmy o zdrowie swoje i bliskich. Nie unikajmy profilaktyki, bo często tylko ona jest w stanie wychwycić drobne zmiany, które pod wpływem czasu przeradzają się w groźne, czasem nieuleczalne schorzenia.

Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

Możesz nas również znaleźć na Facebooku.
Zostań naszym fanem! Zapraszamy!
--- Magda Wieteska ---


Tagi: choroba, oczekiwanie chorego człowieka, opieka nad chorym, psychologiczne wsprcie rodzin chorych, traktowanie chorych jak dziecko, utrata zdrowia, wsparcie rodzin chorych, współczucie chorym, zdrowie
Podobne artykuły:
Depresja Czy boisz się świńskiej grypy? Obsesja zdrowej żywności Uwaga na napoje energetyczne! Program antywirusowy czas włączyć! Nie mogę spać Obsesja na punkcie swojego wyglądu Anoreksja – choroba duszy Miałaś raka piersi? Nie pij! Jak wzmocnić włosy maluszka
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Anetta
Galeria - bianka
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Galeria - MARYANA
Galeria - Katarzyna Piwecka
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite