Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie
Mammograf w zakładzie pracy?
Już od kilku lat w Polsce jesień to czas, kiedy głośno mówi się o raku piersi. W akcję włączają się media w całej Europie, zwracając uwagę na problem, który dotyczy setek tysięcy kobiet na całym świecie. Jednak jak zachęcić do profilaktyki? Może badania w zakładzie pracy?

Tylko w Polsce na raka zapada ok 130 tys. osób rocznie, a prognozy nie są niestety optymistyczne – statystyki zachorowań rosną. Za 10 lat osiągną pułap 160 tys., dlatego tak ważna jest profilaktyka, o której dużo się mówi. Badania powinny być profesjonalne i systematyczne. Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie mogą zagwarantować całkowite wyleczenie. Niestety mimo trwających kampanii wciąż niewiele pacjentek poddaje się regularnym badaniom.


Gdzie szukać przyczyny?


Mimo powszechności badań, czas oczekiwania na nie wynosi nawet od 1-2 miesięcy. Są też stosunkowo drogie. A warto uświadomić sobie, że  wszystkie kobiety po 40. roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne, natomiast dla wszystkich kobiet absolutnym minimum jest badanie ultrasonograficzne (USG) przynajmniej raz na dwa lata. Badania można również wykonać w bardzo prosty sposób samemu w domu. Jednak powinno być to traktowane jedynie jako dodatkowa metoda kontrolna.


Zaproszenia na badania w mammobusach znakomicie się sprawdzają, jednak nie wszystkie panie mogą skorzystać z tej opcji bezpłatnie.  Październikowe inicjatywy są okazją, by przekonać Panie do  badań kontrolnych oraz wczesnej profilaktyki nowotworowej rozbudzając ich świadomość. Sukces akcji tego typu przyciąga wielu ofiarodawców. Angażuje się w nie też coraz więcej firm oraz znanych osób, które potęgują jej zasięg. We wczesnej diagnozie rak piersi jest całkowicie wyleczalny, jego wykrycie wymaga jednak regularnej kontroli lekarskiej.


W walkę z rakiem mocno zaangażowana jest firma, która powstała z myślą o kobietach. Avon od lat organizuje się pod banderą różowej wstążki i zachęca kobiety do profilaktyki. Ale na tym nie poprzestaje. Fabryka Avon Operations Polska w Garwolinie zatrudnia kilkaset kobiet. Każda z nich może sprawdzić zdrowie u lekarza medycyny pracy. – W Avon panie mogą przebadać się pod kątem raka piersi całkowicie bezpłatnie – mówi lekarz medycyny pracy Avon Operations Polska, Bogna Smolińska. – Wykonujemy mammografię, badania cytologiczne, a zgłaszają się do mnie panie w różnym wieku – dodaje.


Jeśli chodzi o akcje profilaktyczne, Bogna Smolińska zaznacza, że powinny być one nie tyle akcjami, co regularnym postępowaniem w zapobieganiu nowotworom u kobiet i przyzwyczajaniem kobiet do dobrych nawyków dbania o swoje zdrowie– Dzięki  przeprowadzanym przeze mnie badaniom profilaktycznym, wszystkie Panie, co roku bądź co 2 lata są regularnie pytane, czy mają wykonaną na bieżąco cytologię, mammografię i USG piersi zalecam im co rok, dlatego mammobus jest u nas tak często. W Avon wykonujemy mammografię od 40 roku życia lub USG piersi bez ograniczeń według zaleceń lekarza. Panie zgłaszają się również w przypadkach nagłych – jeżeli w trakcie samokontroli zauważą u siebie niepokojący objaw.


Zakład pracy zatrudniający lekarza dla swoich pracowników umożliwia szybszą diagnostykę problemów zdrowotnych, co w wielu przypadkach może ratować życie. – Dzięki naszym akcjom profilaktycznym i programom na dzień dzisiejszy wszystkie kobiety pracujące w Avon mogą się czuć bezpieczne – dodaje pani doktor.  – Początkowo, mniej więcej 10 lat temu, wśród naszych pracownic zdiagnozowano kilka przypadków nowotworów złośliwych, wiele stanów wymagających leczenia  i obserwacji, 9 stanów przednowotworowych. Na szczęście wszystkie nasze pacjentki udało się wyleczyć i nadal pracują u nas w firmie. Obecnie dzięki tak częstym badaniom oraz takiemu monitorowaniu chorych, ciężkie przypadki kliniczne są już rzadkością.


Fabryka Avon nie ogranicza swoich działań jedynie do profilaktyki wykrywania nowotworów u kobiet, firma chce dbać o kobiety w pełnym możliwym zakresie. – Od kilku lat prowadzimy kalendarz akcji profilaktycznych na dany rok. Dodatkowo, na prośbę pacjentek, przy każdej okazji, profilaktycznie wykonuję badanie palpacyjne piersi. W 2016 roku wprowadziliśmy badania USG tarczycy, kontrolę znamion dysplastycznych, masaż leczniczo-rehabilitacyjny kręgosłupa, porady dietetyczne, badania spirometryczne itd. – mówi Bogna Smolińska.


Zainteresowanie jest duże. Odkąd w 2006 roku w fabryce wdrożono program badań, wykonano tam prawie 3000 badań obrazowych.


Niestety niewiele firm decyduje się na takie działania na rzecz swoich pracowników. Avon przez bardzo pro kobiecą postawę realizuje swoją misję.  Dlatego też zaczyna od własnego podwórka i dba o kobiety w swoich fabrykach.


W ramach kampanii związanej z profilaktyką raka piersi Avon organizuje szereg działań profilaktyczno-edukacyjnych, jak na przykład coroczny „Marsz Różowej Wstążki”. Firma prowadzi też akcję Gabinety z Różową Wstążką, która jest finansowana ze sprzedaży Produktów AVON z Różową Wstążką. Jeszcze tej jesieni zostanie dofinansowanych aż 6 500 badań USG piersi w takich Gabinetach w całej Polsce. To o tysiąc badań więcej niż w roku ubiegłym. Do 2015 roku Avon zebrał na ten cel prawie siedemnaście milionów złotych.


--- - ---


Tagi: -
Podobne artykuły:
Naucz pływać dziecko z pomocą koła dmuchanego Kariera czy macierzyństwo? Sylwetka współczesnej eko kobiety Oko w oko z problemem suchości oczu Poki i Kreatywny Konkurs dla blogerów... Wakacyjne apartamenty na Riwierze Adriatyckiej! ZMIANA DOSTAWCY ENERGII – WARTO? O czym przyszła mama powinna wiedzieć? Bezpłatne warsztaty programowania komputerowego Korekcja wady wzroku u dzieci
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - anaid13
Galeria - anaid13
Galeria - agusia_83
Galeria - he85
Galeria - crysaliska
Galeria - agusia_83
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite