Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie
Czy dzieci chcą uprawiać sport
Patrząc na podwórka na zamkniętych nowych osiedlach można odnieść wrażenie, że dzieci nie chcą korzystać z tradycyjnych huśtawek czy zjeżdżalni, a wykorzystywanie trzepaków do innych celów niż trzepanie dywanów chyba im w ogóle nie przychodzi do głowy. Jednocześnie bloki nadal są obwieszone plakatami, na których jest zakaz gry w piłkę, tylko trudno znaleźć grających w piłkę pod oknami. Same dzieci najczęściej korzystają z uroków życia w mediach społecznościowych i chętnie grają w gry komputerowe.


To rodzice i nauczyciele w szkole mogą zainteresować dzieci sportem. Weekendowe przejażdżki rowerem z rodzicami czy choćby spacery po parku mogą być dobrym wstępem do nakłonienia dziecka do aktywności fizycznej. Równie inspirujące może być wspólne chodzenie na basen. Będzie to doskonała okazja do spędzania czasu razem z rodzicami, którzy w tygodniu są wiecznie zabiegani. Ważny jest także aspekt psychologiczny: dzieci, które na co dzień przyswajają sobie różne wiadomości, dla swoistego komfortu psychicznego powinny także zajmować się nieco innym rodzajem aktywności. Najlepsze są zatem wybrane zajęcia ruchowe, które doskonale wpływają na zdolność uczenia się i zapamiętywania faktów.

Sport jako gwarancja zdrowego rozwoju
Aktywność fizyczna u dzieci jest konieczna także dla ich właściwego rozwoju. Dzieci żywiołowe, które niechętnie siedzą w jednym miejscu, mogą na zajęciach ze sportów walki wykorzystać swoją ruchliwość. Zajęcia karate czy judo dla dzieci są inaczej konstruowane niż zajęcia dla starszych uczestników. Chodzi o to, aby dzieci niepotrzebnie nie zniechęcać, ale namawiać do regularnych ćwiczeń. Wpływają one korzystnie na postawę dzieci oraz zmniejszają bóle kręgosłupa, które są wręcz nieuniknione podczas wielu godzin, spędzonych w pozycji siedzącej w szkole czy przed monitorem.

Siła polskich sportowców
Sukcesy polskich sportowców również mogą działać motywująco. Kariery polskich piłkarzy w Bundeslidze stały się wstępem do zainteresowania zajęciami w szkółkach piłkarskich, które organizują zajęcia dla juniorów. Regularne treningi dają możliwość poznania innych dzieci, które mają podobne zainteresowania. Gry zespołowe uczą także wielu potrzebnych zachowań, między innymi pokazują, że nie zawsze się tylko zwycięża, a umiejętność radzenia sobie z porażką jest równie ważna w życiu. Równie istotna jest umiejętność zespołowego dążenia do zwycięstwa oraz słuchanie poleceń trenera, który decyduje zarówno o rodzaju treningu, jak i podejmuje decyzje co do składu drużyny. Osiągnięcia polskich sportowców w innych dyscyplinach (np. Adam Małysz, Justyna Kowalczyk) to dobry początek do zainteresowania dziecka wybraną dyscypliną, którą zawodowo zajmuje się jego idol.

Cała rodzina ćwiczy
Przy namawianiu dzieci do aktywności fizycznej także rodzice powinni zmienić swoje nawyki. Trudno wymagać, aby dziecko zdrowo się odżywiało i regularnie ćwiczyło, kiedy przykład rodziców to propagowanie biernego oglądania telewizji z paczką chipsów w ręku. Zmiana nawyków żywieniowych całej rodziny to wstęp do zdrowego życia, ale także sposób, aby zapobiegać otyłości, która dotyczy coraz młodszych. Otyłość może w skrajnych przypadkach prowadzić do wielu poważnych schorzeń z cukrzycą i nadciśnieniem włącznie. To od rodziców zależy, czy dziecko będzie chciało uczęszczać na zajęcia z innymi rówieśnikami. Z drugiej strony dzieci bardzo często zmieniają swoje zainteresowania, w przypadku sportu zmieniają je często zwłaszcza wtedy, gdy mają za sobą jakieś pierwsze niepowodzenia. Już nauczyciele w przedszkolu dają dzieciom możliwość korzystania z zajęć rytmiki czy tańca, dzięki którym maluchy poznają różne formy ruchu. Należy pamiętać, że sport w przypadku dzieci nie oznacza od razu treningów wyczynowych, a może przyjmować formę zajęć tanecznych czy biegania dla lepszego samopoczucia. Ważniejsza bowiem jest regularność ćwiczeń niż ich intensywność - niektóre dzieci, czując presję ze strony rodziców czy trenerów, mogą się skutecznie zniechęcić do sportu.Warto też zainwestować w odpowiednią odzież oraz obuwie, które sprawią, że granie w piłkę czy jazda na rowerze będą wygodniejsze, a co za tym idzie również przyjemniejsze. Nie tylko dobry sprzęt, ale także dobrze dobrany strój mogą nawet znacznie obniżyć ryzyko kontuzji. Obecnie bardzo wiele sklepów oferuje taką odzież, niekoniecznie tylko najdroższe marki. Dużą popularnością cieszą się sklepy sportowe oferujące asortyment znanych producentów oraz tańsze odpowiedniki, np. Decathlon  czy GoSport. Pracownicy z fachową wiedzą na pewno pomogą znaleźć co potrzeba. Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem chodzenia po sklepach, może spróbować znaleźć coś przez internet. Przykładowo, na Zalando cała kategoria jest poświęcona  produktom sportowym dla najmłodszych. Można tam znaleźć podział na poszczególne dyscypliny sportowe, co ułatwia wybór. Dwa wspomniane wcześniej sklepy również oferują sprzedaż internetową. Możliwości jest wiele, zatem wystarczy tylko poszukać.

Sportowy styl także w wakacje
Dobrym rozwiązaniem mogą być również letnie obozy sportowe. Forma letniego wypoczynku z dodatkiem różnych ćwiczeń, treningów tenisa ziemnego czy joggingu, pozwala na aktywne korzystanie z wakacji. Jeśli do tego dodać zajęcia na basenie, które mają bardzo dobry wpływ na mięśnie i postawę, to może się okazać, że dziecko pokocha zajęcia sportowe. Zastanawiające jest także to, że dzieci - bez względu na wiek - najczęściej unikają szkolnych zajęć z wychowania fizycznego. Dzieci nie interesuje ćwiczenie po to, aby dostać lepszą ocenę, one często chcą mieć satysfakcję z tego, że coś im się udaje osiągnąć, że w czymś są najlepsze, a szkolne zajęcia z wf kojarzą się najczęściej z mało przydatnym, ale koniecznym do wystawienia oceny na koniec semestru, skokiem przez kozła czy pchnięciem kulą, chociaż obie dyscypliny nie przynoszą dzieciom zadowolenia. Prowadzi to do kuriozalnej sytuacji, w której dzieci zamiast biegać i grać drużynowo w piłkę nożną, wolą robić to samo na konsoli.

Gry komputerowe jako wstęp do regularnych treningów


Jednak jest też pewien pozytywny aspekt wykorzystania konsoli do gier czy grania w gry na komputerze. Najnowsze rozwiązania typu Xbox Kinect pozwalają grać w tenisa ziemnego, tańczyć czy ćwiczyć z postacią, która się pojawia na ekranie. Nie są potrzebne do tego celu ani klawiatura, ani specjalne joysticki, a jedynie podłączony do palca wskaźnik. Czujniki, wbudowane w konsolę, reagują na określony ruch, wykonywany przez gracza, dlatego samodzielny trening tańca w domu czy też partia tenisa z wirtualnym partnerem mogą być doskonałym wstępem do przeniesienia takiej aktywności do świata realnego. Kto wie - może z takiego zafascynowanego ćwiczeniami w domu sportowca wyrośnie przyszła gwiazda sportu, jeśli rodzice zauważą talent i skierują go na zajęcia w klubie sportowym.


 


Prawa autorskie do zdjęć (według kolejności zamieszczenia w artykule):


©Stockbyte/Thinkstock


©Jupiterimages/Comstock/Thinkstock


©Mike Powell/Digital Vision/Thinkstock


 


 


--- - ---


Tagi: na rowerze, obuwie sportowe, piłka nożna, rodzinne wakacje, ruch, sport, sportowe wakacje, wakacje, wędrówki, z dziećmi
Podobne artykuły:
Więcej energii Jak wykorzystać jesień? Rower – tani, zdrowy i przyjemny Do biegu, gotowi, start! Turcja dla najmłodszych - Hatha-Joga - sztuka poznawania siebie samego Magiczne Święta przedszkolaka. Pracowite wakacje – szansą zatrudnienia. Wakacyjna ucieczka na wieś Do szkoły wrócić czas…
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - crysaliska
Galeria - zdradzona
Galeria - Olka
Galeria - MARYANA
Galeria - muzulmanka
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite