Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie
Ciężarna za kółkiem
Kobieta w ciąży za kierownicą to coraz częstszy widok. Przyszłe mamy pragną pozostać aktywne i nie chcą, a czasem nie mogą zrezygnować z kierowania samochodem. Czy jest to jednak bezpieczne dla nich i ich dzieci? Nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia samochodu do połowy drugiego trymestru, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, a brzuszek kobiety niewielki i nie przeszkadza w kierowaniu. Wraz z rosnącym brzuchem sytuacja trochę się komplikuje.


Pasy
Wszystko oczywiście jest w porządku dopóki nie dojdzie do wypadku. Niestety za każdym razem wsiadając do samochodu musimy brać taką opcję pod uwagę. Dlatego pierwsze pytanie, na jakie powinna odpowiedzieć sobie przyszła mama to: czy zapinać pasy?

Prawo drogowe zwalnia kobiety w widocznej ciąży z tego obowiązku, ale czy warto korzystać z tego uprawnienia? Bez zapiętego pasa, w razie wypadku, kobieta może wypaść przez przednią szybę i to z ogromną siłą. Inne niebezpieczeństwa to: przedwczesne odklejenie się łożyska, uszkodzenie macicy, przyspieszony poród, pęknięcie kości dziecka, a nawet jego śmierć. Jednak, aby pas spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio wyregulowany. Nie powinien być poskręcany. Nie może być za luźny, ale także nie powinien wywierać zbyt dużego ucisku. Odpowiednio zapięty pas przechodzi przez mostek i pod brzuchem kobiety. Niestety, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, może on w czasie jazdy przesuwać się na brzuch. Jeśli masz z tym problem to może warto rozważyć zakup specjalnego adaptera do pasów, który utrzyma go w odpowiedniej pozycji. Urządzenie to składa się z poduszki i dodatkowych pasów lub uchwytu, który utrzymuje pas bezpieczeństwa na miednicy lub udach kobiety. Na rynku dostępnych jest kilka modeli w różnych cenach, ale jest to zazwyczaj koszt powyżej 100 zł.

Poduszka i ustawienie fotela
Oczywiście samo zapinanie pasów to nie wszystko. Dodatkowe zabezpieczanie stanowi także poduszka powietrzna i choć wzbudza ona pewne kontrowersje lepiej jest jej nie wyłączać. Warto także zadbać o odpowiednie ustawienie fotela, tak by kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie przyszła mama mogła swobodnie kierować. Plecy powinny natomiast przylegać do oparcia.

Nie wyłączaj myślenia
Kobieta w ciąży powinna również jeździć bardziej ostrożnie. Oczywiście nie zagwarantuje to uniknięcia wypadku, gdyż zawsze ktoś może wjechać w ciebie, ale nadmierna prędkość i nie przestrzeganie przepisów drogowych mogą być katastrofalne w skutkach zarówno dla mamy jak i dziecka. Dlatego lepiej jeździć pomału i ostrożnie. Jeśli jesteś zmęczona, rozkojarzona lub po prostu źle się czujesz zrezygnuj z jazdy samochodem. Może lepiej poprosić o podwiezienie męża lub koleżankę, przejechać się autobusem albo przespacerować się.
Wielu lekarzy zaleca również rezygnację z prowadzenia samochodu pod koniec ciąży, gdy twoja swoboda ruchów jest ograniczona, a duży brzuszek utrudnia kierowanie.
--- Anita Zasońska ---


Tagi: , bezpieczna jazda, ciężarna za kółkiem, czy kobiety w ciąży muszą zapinać pasy?, kobieta za kierownicą, ostrożna jazda, samochód
Podobne artykuły:
W końcu mamy salon samochodowy dla kobiet! Nowoczesna kobieta Aranżujesz mieszkanie? Nie zapomnij o… powietrzu! „Antykoncepcja to problem kobiet…” – FAŁSZ! Kod W.I.O.S.N.A. rozszyfrowany DŻDŻOWNICE NA ZIELONEJ ŁĄCZCE Z cukrzycą na wakacjach Moja prywatna sałatka grecka 3 kroki do szczęścia-najwięksi wyzwalacze endorfin ADHD - problem, nie moda!
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - MARYANA
Galeria - zdradzona
Galeria - antosia24
Galeria - Gosiak
Galeria - OlaM
Galeria - crysaliska
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite