Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Zdrowie
Anoreksja – choroba duszy
Przyczyn zachorowań na anoreksję jest wiele. Najczęściej mówi się o presji otocznia, które lansuje ideał szczupłej, wręcz chudej kobiety. Mogą to być także własne głęboko ukryte problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, np. kłopoty w rodzinie, szkole, brak kontroli nad własnym życiem, a także autodestrukcyjne przekonanie, że niewiele zależy od nas samych. Przyczyn trzeba dopatrywać się również we wczesnym dzieciństwie i wzorcach myślowych pielęgnowanych często. nieświadomie przez całe życie.
Niewinne początki
Nikogo nie dziwi, że młoda dziewczyna się odchudza. Jeżeli jednak chęć schudnięcia zaczyna dominować w codziennym życiu i wyznacza wszelkie nasze działania, to jest to niepokojący sygnał.

Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny charakteryzuje się fałszywą oceną własnego ciała, prowadzącą do głodzenia się. Chorują na nią osoby w różnym wieku i z różnych środowisk, ale najczęściej dotyka ona dziewczęta między 12 a 21 rokiem życia. Chłopcy zapadają na tę chorobę 10 razy rzadziej. Zwykle zaczyna się niewinnie. Młode dziewczęta w okresie dojrzewania nie zawsze akceptują swoje nowe kobiece kształty i próbują się odchudzać, najpierw ograniczają kalorie, później eliminując kolejne potrawy. Wreszcie do życia wystarcza im 300 kcal. Jedzenie pozostaje wciąż w centrum ich zainteresowania. Uprawiają sporty w celu spalenia nawet tej minimalnej ilości kalorii Dziewczęta dotknięte tą chorobą zazwyczaj są ambitne, posłuszne uważane za wzorowe córki. Niektórzy psychiatrzy uważają, że jedzenie staje się dla nich jedyną sferą życia, którą mogą same kontrolować. Chore, cierpiące na anoreksje nieustannie się głodzą, co powoduje spadek masy ich ciała. Mimo znacznego wyniszczenie niektóre nadal są przekonane o własnej nadwadze. Niekiedy chore z pedanterią przygotowuję własne jedzenie. Na przykład kroją je na małe kawałki, a następnie bardzo precyzyjnie układają na talerzu. 21-letnia Marta pisze:

Mam 21 lat, od trzech jestem anorektyczką. Kiedy miałam 15, zaczęłam zwracać jedzenie. Czy to wina mediów, kolorowych magazynów? Nie! Przecież wszyscy je widzą, a tylko niektórzy pchają sobie palce do gardła..Odkąd pamiętam, brakowało mi powietrza, jakbym była zamknięta w szklanej kuli. Moje ciało jest kulą, chcę ją rozbić, zniszczyć, żeby się uwolnić, zniknąć. Już prawie nie wstaję, nie wychodzę, boli mnie każda cząstka ciała. Czasem ból ustępuje miejsca otępieniu, ale to nie jest dobre otępienie, już nie przynosi ulgi. Boję się, widzę wiecznie czerwone oczy mamy, wiem, że się niszczę, i wiem, że jutro znów schowam jedzenie do kieszeni.”

Anoreksja jest chorobą duszy, a dopiero w następnej kolejności cierpi ciało. Jest to choroba wywoływana negatywnym stosunkiem chorego do samego siebie, który nie pojawia się nagle, ale jest pielęgnowany przez otoczenie chorego i jego samego. Powoli wyniszcza organizm, a walka z nią jest o tyle trudna, że wymaga zmiany przekonań, a nie samego zachowania.

Gdzie po pomoc?
Bardzo często osobami, które pierwsze orientują się w problemach związanych z odżywaniem u anorektyczki jest najbliższa rodzina. Im szybciej zareaguje, tym łatwiej będzie przerwać proces rujnowania zarówno fizycznego jak i psychicznego stanu zdrowia.
Do kogo zgłosić się w przypadku podejrzenia że nasza najbliższa osoba cierpi na zaburzenia odżywiania? Najlepszym wyborem jest psycholog bądź psychiatra. Jest już sporo ośrodków, w których pracują jednocześnie psycholodzy i psychiatrzy, można więc wybrać takie miejsce, w którym pomoc będzie wszechstronna i pełna. Zaburzenia odżywiania, to problemy, które trudno się leczą i często terapia może trwać kilka lat zanim uda się pacjentce pokonać chorobę. Dlatego trzeba wybrać odpowiedni ośrodek, którego psychiatrzy mają doświadczenie w leczeniu nawet trudnych przypadków.
Można rzec, że anoreksja jest chorobą cywilizacji. Środki masowego przekazu, autorytety szczególnie w kwestii mody i „imagu” wpływają na sposób postrzegania siebie i świata u wszystkich ludzi, nie tylko młodych.
Ważnie jest, by nauczyć się rozdzielać informacje ważne, od tych, które mogą mieć na nas destruktywny wpływ.
--- Aleksandra Danielczyk ---


Tagi: anoreksja, choroba, czym jest anoreksja?, jadłowstręt psychiczny, kto choruje na anoreksję?, leczenie anoreksji, objawy anoreksji, pomoc dla anorektyczek, zdrowie
Podobne artykuły:
Depresja Czy boisz się świńskiej grypy? Obsesja zdrowej żywności Uwaga na napoje energetyczne! Program antywirusowy czas włączyć! Nie mogę spać Obsesja na punkcie swojego wyglądu Szlachetne zdrowie... Rozrywka nie tylko dla dzieci Bakteriom mówię – NIE
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - kasia1k
Galeria - MARYANA
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite