Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Wypoczynek
Jak długo spać?
Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakiej długości sen jest najkorzystniejszy dla zdrowia. Ostatnie badania wykazały jednak, że śpiąc nie więcej niż sześć i pół godziny, możemy liczyć na najlepszą formę.
Długość snu jest pojęciem zależnym od indywidualnych potrzeb i preferencji człowieka, a regulują go bodźce zewnętrzne, społeczne i emocjonalne.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo spać. Jednym wystarczają trzy-cztery godziny snu, inni potrzebują ich osiem-dziewięć. Zdarza się, że wzorem znanych naukowców np. Tesla czy Edisona chcemy zaoszczędzić czas przeznaczony na sen, drastycznie go ograniczając. O ile na krótką metę (dzień lub dwa) taka zmiana nie odbije się bardzo niekorzystnie na zdrowiu, to w dłuższym okresie niedobór snu da o sobie znać i to w przykry sposób. Oczywiście, są osoby potrzebujące bardzo krótkiego odpoczynku nocnego, ale to zazwyczaj wyjątki.

Jak spać?
Jedni wolą na plecach, inni na brzuchu, jeszcze inni zwinięci w kłębek, w pozycji embrionalnej lub na boku. Psycholodzy dopatrują się w ułożeniu podczas zasypiania cech osobowościowych człowieka, jego lęków, zahamowań, czasem traum z przeszłości. Najważniejsza jest jednak taka pozycja, w której nasze ciało (a przede wszystkim kręgosłup) będzie mogło odpocząć i się zregenerować. Stąd na całonocny odpoczynek nie zaleca się polegiwania w fotelu (dobre podczas krótkiej drzemki), tylko ułożenia horyzontalnego. Ciekawe jest, że nie śpimy przez całe życie w jednej pozycji. Inaczej układają się do snu dzieci, inaczej osoby dorosłe, jeszcze inaczej single i ludzie żyjący w związkach.
Aby sen był bezpieczny i występował bez zakłóceń, należy zadbać zarówno o ciało, jak i o psyche.

Ile spać?
Co do długości snu, naukowcy wciąż mają wątpliwości. Ostatnio podali, że szanse na długie życie zmniejszają się wraz z przesypianiem mniej niż pięciu oraz ponad sześciu i pół godzin. Co ciekawe, okazało się, że wyniki te dotyczą zwłaszcza kobiet.
Na podstawie innych badań wykazano również istotną korelację między długością snu i charakterem człowieka. Statystycznie osoby śpiące długo są nerwowe i dokuczliwe, ale także twórcze. Osoby śpiące krótko częściej cechuje ekstrawertyzm i energia. Może w takim razie nie powinniśmy narzekać rankiem na niewyspanie, ponieważ może ma ono swoje dobre strony? A jeśli dołączyć do tego wyniki ostatnich odkryć naukowców, możemy mieć sporo korzyści z przesypiania niedługiego czasu, bo około sześciu godzin na dobę.

Czy wiesz, że...
 • W ciągu jednej nocy potrafimy aż 40 razy zmienić położenie ciała.
 • Śnimy do 3 godzin jednorazowo.
 • Są wyjątki od reguły, czyli ludzie cierpiący na całkowitą bezsenność, którzy nie spali przez kilka lat.
 • Regeneracja organizmu, czyli wzrost i naprawa uszkodzonych tkanek przebiega w ciągu 3- 4 godzin snu.
 • Leonardo da Vinci sypiał po 15 minut co cztery godziny.
 • Winston Churchill, John F. Kennedy i Napoleon Bonaparte spali od czterech do sześciu godzin na dobę.
 • Ludzie, którzy mało śpią, szybciej przybierają na wadze. Stałe niedosypianie powoduje bowiem zmiany w metabolizmie.
 • Przerywany, niespokojny sen przyczynia się do rozwoju cukrzycy.
  --- Magda Wieteska ---


  Tagi: bezsenność, długość snu, ile spać?, jak długo spać?, jak spać?, odpoczynek, pozycja horyzontalna, relaks, sen, zdrowie
  Podobne artykuły:
  Masaż – dla zdrowia, dla urody Nie mogę spać Coś przyjemnego i pożytecznego Relaks kojący zmysły i ciało. Potrenuj miłość własną Depresja Odchudzająca moc relaksu. Wakacje? Nie siedź w pracy! Zwolnij obroty! Wakacyjna ucieczka na wieś
  dodaj komentarz
  Artur  26-08-11 12:44
  czytaj komentarz >>

  POWRÓT DO PARYŻA
  Ciekawostki05-11-13
  POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
  czytaj dalej >>

  Najczęściej komentowane artykuły

  Popularne tematy forum
  Popularne tagi

  Album
  Galeria - met24
  Galeria - MARYANA
  Galeria - crysaliska
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Galeria - agusia_83
  Galeria - Olka
  Znajdź firmę


  Ostatnio dodane firmy
  Znajdź lekarza
  Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
  Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
  statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite