Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Wychowanie dziecka
Wychować chłopca na mężczyznę
Wychowanie dziecka w pojedynkę to jeszcze nie koniec świata. Można wychować je dobrze i mądrze. Łatwiej bywa, kiedy jesteś mamą dziewczynki. Ale z chłopcami też da się żyć i mieć z nimi dobry kontakt.
Różnice w wychowaniu chłopców i dziewczynek są zasadnicze. Inaczej się z nimi rozmawia, w inny sposób bawi, ubiera, kieruje na drogę samorozwoju. Samotnej matce nieporównywalnie łatwiej znaleźć wspólny język z kilkunastoletnią córką niż z synem.

We dwie będą gotować, sprzątać, oglądać te same filmy i czytać książki. Mogą poszaleć z kosmetykami, wybrać się na wspólne zakupy odzieżowe, a nawet pożyczać sobie wzajemnie ciuchy. Jeśli nie chcesz wychować mocno sfeminizowanego mężczyzny – nie będziesz robiła wielu z ww. rzeczy. Powinnaś za to zainteresować się choć trochę motoryzacją, sportem, literaturą SF i grami komputerowymi. Oczywiście, nie musisz być pasjonatką strzelanek, horrorów i boksu, ale chociaż poznaj, czym są. Znając zainteresowania swojego dziecka, masz idealny pretekst do rozmowy z nim, a może i nawet dyskusji.


Dobrze, gdy jest ojciec
Nie zastąpisz dziecku ojca. Jeśli w jakikolwiek sposób jest i chce być obecny w jego życiu, nie protestuj, tylko zadbaj o tę relację. Nawet, gdy widują się rzadko, dla twojego syna te chwile są jednymi z ważniejszych. I nie ma co się siłować o to, czyja miłość, uwaga i troska są większe. Niezaprzeczalnie twoja – jeśli to na tobie rzeczywiście spoczywa cały ciężar wychowania syna. Ale dobrze, aby chłopiec miał kontakt z mężczyznami. W końcu wychowujesz go na faceta i nawet najbarwniejsze opowieści o męskim świecie nie zastąpią realnego kontaktu.


Mama grająca (kiepsko) w nogę
- Czy muszę kopać z synem piłkę? Kompletnie mi to nie wychodzi, a młody powiedział mi ostatnio, że wstyd mu wychodzić na boisko z matką. A przecież ojca praktycznie w jego życiu nie ma – zwierzyła mi się przyjaciółka.
Ponieważ od kilku lat jestem w podobnej sytuacji, odpowiedziałam zgodnie ze swoim doświadczeniem życiowym. – Nie rób nic na siłę. Zaufaj odczuciom dziecka i nie obrażaj się na jego niechęć do wspólnych zabaw na podwórku. Zainwestuj raczej w kolegów – rówieśników, zadbaj o to, by ich miał. Nie musisz kopać z nim piłki, znajdźcie takie formy spędzania czasu, które będziecie uprawiać z przyjemnością. Co to może być? Wspólne wyjścia do kina, teatru, na koncert, na rower. Wybrany przez was oboje film do obejrzenia w domu podczas weekendu. I przede wszystkim rozmowy. Nie tylko o szkole, ale o wszystkim, co was otacza.
- Ale o czym mam z nim rozmawiać, kiedy on siedzi ciągle w tych swoich grach? A ja się na tym w ogóle nie znam? – zapytała przyjaciółka.
- To je poznaj. Pytaj, spróbuj pograć razem z synem. Na pewno ci to nie zaszkodzi, a może wiele pomóc w poznaniu jego pasji, potrzeb. I zaproponuj coś od siebie – dorzuciłam.

Szukaj drogi do budowania kontaktu
Męski świat jest zupełnie inny od kobiecego. Chłopcy różnią się od dziewczynek w znaczący sposób. Jako matki chłopców nie jesteśmy jednak skazane na wychowawczą porażkę. Musimy tylko pamiętać o różnicach i znaleźć najlepszą drogę do zbudowania więzi ze swoim dzisiaj jeszcze małym synkiem, ale wkrótce już młodym mężczyzną.
Dajmy mu pewną swobodę i nie trzymajmy kurczowo przy sobie. Jeśli, naturalnie, chcemy wychować chłopca na faceta, a nie maminsynka.

Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

Możesz nas również znaleźć na Facebooku.
Zostań naszym fanem! Zapraszamy!www.magdawieteska.manifo.com
--- Magda Wieteska ---


Tagi: bez ojca, chłopcy, chłopiec, kłopoty, kontakt, macierzyństwo, maminsynek, metody wychowawcze, mężczyzna, młody, problemy, syn, synek, wychowanie, wychowawcze, z synem, zabawa
Podobne artykuły:
Dwulatek pod lupą Matka Polka od Siedmiu Boleści Nastoletnia Matka Polka Synu, załóż czapkę! Wychowując sobka 7 minut w niebie ADHD - problem, nie moda! Nie ma jak u mamy Jak znaleźć czas dla dziecka? Mąż mojej mamy, czyli mój...?
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - skiba7
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Galeria - crysaliska
Galeria - Żonka111
Galeria - Magdalena
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite