Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Wychowanie dziecka
Muzyka w wychowywaniu dzieci
Muzyka jest wszechobecna w naszym życiu a oddziałując na zmysły przynosi radość i ukojenie. Życie ludzkie bez muzyki byłoby monotonne i smutne. Dziecko należy uwrażliwić na muzykę i zaszczepić ją w maluchu bardzo wcześnie, by ją zauważało i odpowiednio przeżywało. Najprawdopodobniej już w życiu prenatalnym dziecko słyszy różne dźwięki, w tym również muzykę. Dlatego tak wiele dookoła rad dla ciężarnych matek, żeby te słuchały dużo muzyki, nawet przykładając słuchawki bezpośrednio do brzuszka.


W szpitalach i klinikach położniczych, w których stosuje się terapię muzyką, zaobserwowano mniej komplikacji w czasie porodu, mniej zabiegów cesarskiego cięcia, krótszy czas porodu, krótszy czas pobytu pacjentów w szpitalu. Na przykład w szpitalu w Alabamie eksperyment z 59 noworodkami pokazał, że 94% płaczących dzieci natychmiast zasnęło bez butelki lub smoczka, gdy słuchały muzyki.
Z punktu widzenia psychicznego i emocjonalnego rozwoju należy dzieciom zapewnić częsty kontakt z muzyką . Ma ona bowiem wartości ogólnorozwojowe, doskonale wpływa na kształtowanie postaw moralnych dzieci, kształtuje sferę uczuć, wyobraźni, podstaw twórczych oraz procesów poznawczych. Muzyka zaspokaja podstawową potrzebę dziecka, jaką jest radość. Poprzez muzykę dzieci uczą się świadomości własnej psychiki, poznawania uczuć innych oraz ogólnej wrażliwości uczuciowej.Możliwości oddziaływania muzyką:

 • Muzyka pomaga w pracy z dziećmi mającymi zaburzenia słuchu, mowy, rozwoju psychicznego i rozwoju fizycznego.
 • Wzmacnia pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie, logikę.
 • Słuchanie muzyki instrumentalnej we wczesnym dzieciństwie wspiera również rozwój zdolności matematycznych.
 • Muzyka ulepsza i utrwala proces zapamiętywania.
 • Podczas ćwiczeń przy muzyce Mozarta, która jest jasna, ma doskonałą formę i wysoką częstotliwość dźwięku, poprawiają się pamięć i koncentracja.
 • Dźwięki symfonii Mozarta pomocne są również w leczeniu zaburzeń słuchu, dysleksji, autyzmu, nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i innych umysłowych i fizycznych zaburzeń.
  Jak wykazały badania przeprowadzone w roku 2001, muzyka Mozarta, zwłaszcza Sonata KV 448, może powstrzymywać nawet ataki epileptyczne.

  Naukowcy odkryli, że :

 • Pewien rodzaj muzyki wpływa na umysł i pamięć, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji oraz otwiera podświadomość.
 • Muzyka barokowa largo czy andante, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie przyspieszonego uczenia się.
 • Spokojne tony largo obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają liczbę uderzeń serca, dzięki czemu odzyskuje ono normalny rytm. Obniża się poziom stresu, pobudzany jest system immunologiczny, zmieniają się również fale mózgowe.
 • Muzyka barokowa synchronizuje więc umysł i ciało. Rozluźnione ciało i pobudzony mózg stanowią idealny stan do optymalnego uczenia się.


  Specjaliście podkreślając szczególną rolę muzyki w rozwoju dziecka zwracają uwagę na to, że dziecko jako istota nienaruszona, pozbawiona nawyków przyjmuje muzykę instynktownie, bez zahamowań i dzięki temu wzbogaca swój świat o nowe odczucia. Muzyka pozwala dziecku zauważyć i rozpoznać piękno i harmonię oraz radość.

  Trochę historii:

 • Orfeusz śpiewał i grał na lirze tak pięknie, że w zachwycie zastygała cała przyroda.
 • Centaur Cherjon uzdrawiał chorych przy pomocy muzyki.
 • Platon wyraził wiarę w możliwości kształtowania przez muzykę charakteru ludzkiego.


  Źródło:
  http://www.psmprzeworsk.republika.pl/pub_js_02.htm
  --- - ---


  Tagi: muzyka, muzyka w wychowaniu, oddziaływanie muzyki, rola muzyki w wychowywaniu, wpływ muzyki na dziecko, wychowanie dziecka
  Podobne artykuły:
  Muzyka w życiu dziecka JESTEM Z NIM DLA DOBRA DZIECI ?! Tata i córeczka – siła więzi. Czym jest szacunek i jak go stosować w życiu ? Kiedy już doszło do przemocy... Czy uczyć dzieci zwrotów grzecznościowych Dzieci, a domowe obowiązki Jak uczyć dzieci samodzielności Jak nie wychować małego materialisty? To nie ja cię urodziłam
  dodaj komentarz
  Laura  16-03-09 07:51
  czytaj komentarz >>

  POWRÓT DO PARYŻA
  Ciekawostki05-11-13
  POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
  czytaj dalej >>

  Najczęściej komentowane artykuły

  Popularne tematy forum
  Popularne tagi

  Album
  Galeria - agusia_83
  Galeria - agusia_83
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Galeria - agusia_83
  Galeria - MARYANA
  Galeria - plumka6
  Znajdź firmę


  Ostatnio dodane firmy
  Znajdź lekarza
  Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
  Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
  statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite