Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Wychowanie dziecka
Gdy dziecko nie chce rozmawiać
Martwisz się, bo Twoje dziecko zamknęło się w sobie i nie chce rozmawiać? Nie obrażaj się na nie i nie odpuszczaj, tylko postaraj się znaleźć przyczynę. Może przeżywa trudny okres, a może po prostu jest introwertykiem?
Nie wszystkie dzieci chcą i lubią rozmawiać. Czasem wystarczy im tylko obecność rodzica tuż obok, aby czuły się akceptowane, kochane i bezpieczne. Jednak sytuacja, w której dziecko, dotąd aktywne w rozmowie, nagle przestało jej potrzebować, powinna dać Ci do myślenia.
Nie można nic robić na siłę. Jeśli dziecko nie chce rozmawiać, znajdźmy inny sposób na porozumienie. Wyjdźmy z domu, na spacer. Rozmawiajmy na wszystkie tematy poza tym jednym. Może córka/syn otworzy się, gdy zobaczy, że nie naciskamy i rozmowa stanie się naturalną konsekwencją wspólnego przebywania. Pójdźmy do kina, teatru, wesołego miasteczka, czyli wszędzie tam, gdzie czeka moc wrażeń. Potem można o nich porozmawiać i to też będzie krok do zerwania z milczeniem.


Pytajmy, ale bez nacisków
Jeśli czujemy, że za ciszą może kryć się coś niedobrego, spytajmy dziecko, nie bawiąc się w żadne podchody. Zapewnijmy je dodatkowo, że może nam powiedzieć o wszystkim – bardzo często dzieci lękają się naszych reakcji, dlatego ukrywają różne swoje postępki.
Bywa też, że przyczyną zamknięcia się w sobie jest okres dojrzewania. Młody człowiek gubi się w swoich emocjach, doświadcza czasem ambiwalencji uczuć i zwyczajnie krępuje się do tego przyznać. Wydaje mu się, że sporo starszy od niego rodzic nie tylko nie zrozumie jego problemów, ale jeszcze je zlekceważy czy, co gorsza, wyśmieje. Dzieci mają świetną pamięć i jeśli kiedyś zdarzyło nam się zbagatelizować jakiś kłopot dziecka, ono długo o tym nie zapomni.


Nie bagatelizujmy doświadczeń dzieci
Marlena, mama 13-letniej Zuzy przyznaje, że zdarzyło jej się odpowiedzieć córce niekoniecznie w najbardziej wychowawczy sposób. – Zuza bardzo długo opowiadała mi o jakieś sprzeczce z koleżanką. Byłam zmęczona całym dniem i w dodatku denerwowałam się projektem, który miałam nazajutrz przedstawić szefowi. Wiedziałam więc, że jeszcze sporo pracy przede mną. A Zuzia od pół godziny mówiła wciąż o jednym. Dla mnie sprawa była prosta – pokłóciłaś się? To teraz, jeśli zależy ci na koleżance, musicie ten konflikt rozwiązać, wyjaśnić. A jeśli poszło o głupstwo, to zwyczajnie przejść nad tym do porządku dziennego. No i właśnie tak powiedziałam córce. Nie sądziłam, że ona potrzebuje nie tyle rad, co rozmowy, możliwości zwierzenia się. Skutek był taki, że więcej nie prosiła mnie o wysłuchanie. Po prostu było jej przykro i obraziła się na mnie – opowiada Marlena.


Znajdujmy czas na wspólne przebywanie
Kobieta zrozumiała to po fakcie. I spróbowała wytłumaczyć córce motywy swojego postępowania. – Chodziło mi o to, aby zrozumiała, że nie zlekceważyłam jej z lenistwa czy braku zainteresowania jej sprawami, ale byłam po prostu przeciążona. Chociaż dzisiaj wiem, że jak się chce mieć dobre relacje z dzieckiem, to trzeba znajdować czas na rozmowy. Niezależnie od ilości różnych innych obowiązków.

A jeśli dziecko nadal nie ma ochoty lub potrzeby słownej komunikacji? To wtedy, mając pewność, że nie stoją za tym konkretne problemy, po prostu odpuśćmy. Czasem wspólne przebywanie – nawet w milczeniu – może być przyjemne i dawać poczucie bliskości. Bo nie ilość spędzanego razem czasu i jego wyszukana forma są najważniejsze. Liczy się jakość kontaktu – opartego na bliskości, zaufaniu i możliwości zwrócenia się po wparcie, kiedy zajdzie taka potrzeba.
--- Magda Wieteska ---


Tagi: dziecko, rozmowa, rozmowa z dzieckiem, sekrety, sekrety dziecka, tajemnice, tajemnice dziecka, wychowanie dziecka, zwierzenia dziecka
Podobne artykuły:
Dobre i złe sekrety dzieci Rodzic – autorytet, przyjaciel czy wróg? Dwie mamusie, dwóch tatusiów Czas na kompetentną rozmowę o seksie Dziecko, alkohol i seks Jak rozwiązywać konflikty MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ! Gdy dziecko przeklina Nauka wołania SIU SIU Dzieci w szponach hazardu
dodaj komentarz
mama nastolatka  09-12-10 11:31
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - crysaliska
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - muzulmanka
Galeria - agusia_83
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite