Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Sporty
Hatha-Joga - sztuka poznawania siebie samego
Odczuwasz zmęczenie, brak koncentracji, nadmierną nerwowość. Nie jesteś w nastroju. Twoje ciało jest obolałe i zesztywniałe. Z trudem nadążasz za rytmem wybijanym przez twoje życie. Nie możesz uspokoić swoich rozbieganych myśli. Teraz wyobraź sobie, że masz czas i jest on zarezerwowany tylko dla ciebie. Nie ma codziennych problemów i obowiązków – jesteś tylko Ty! Zwalniasz i zaczynasz  dostrzegać swoje prawdziwe potrzeby. Zatrzymujesz się, by odnaleźć drogę do swojego wnętrza, by wreszcie poznać odpowiedź na pytanie kim jestem? W tym długotrwałym, ale jakże istotnym procesie, bezcenna może okazać się praktyka jogi!
Nie ma wątpliwości, że chyba każdy słyszał coś o jodze, warto jednak dowiedzieć się, czym właściwie jest joga i dlaczego cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Joga to ponadczasowa praktyczna nauka, rozwijającą się przez tysiąclecia. Zajmuje się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym zdrowiem człowieka jako całości.
Pomaga w opanowaniu ciała i zmysłów, sprzyja oczyszczeniu umysłu oraz budzeniu wewnętrznej inteligencji. Wielu ludzi, którzy nigdy nie wniknęli w istotę jogi, uważa tę duchową ścieżkę za dyscyplinę czysto fizyczną, a praktykę hatha-jogi, za rodzaj gimnastyki.Etymologia nazwy
Słowo "joga" (yoga) pochodzi od sanskryckiego rdzenia yog- i znaczy; wiązać, łączyć, przywiązywać, nakładać jarzmo, kierować, skupiać na czymś uwagę, używać i stosować.
Zatem definicja słowa joga oznacza połączenie ciała z umysłem i umysłu z duszą.

Historia
Joga wywodzi się z Indii. Jak podają starożytne hinduskie teksty, jogę stworzył bóg Siva, dla swojej ukochanej małżonki Parvati, by ta mogła zachować urodę i nieśmiertelność. Natomiast praktykę jogi, jako pierwszy skodyfikował Patańdżali w klasycznym traktacie Jogasutra (czyli Aforyzmy o jodze), pochodzącym z około 200 r. przed Chrystusem.
Patańdżali w swych sutrach wyróżnił ośmiostopniową ścieżkę jogi, której celem jest oświecenie:
1.Jama – praktyka uniwersalnych zasad moralnych (niekrzywdzenie, prawdomówność, niekradzenie, umiar seksualny, niezachłanność, przebaczenie, stabilny intelekt, współczucie, umiar w jedzeniu i piciu, prostolinijność).
2.Nijama – praktyka dyscypliny indywidualnej (czystość, zadowolenie, dyscyplina wewnętrzna, samopoznanie, powierzenie się, miłosierdzie, posłuszeństwo, skromność, poświęcenie się).
3.Asana – praktyka pozycji fizycznych.
4.Pranajama – praktyka kontroli oddechu.
5.Pratjahara – praktyka wycofania zmysłów.
6.Dharana – praktyka koncentracji uwagi.
7.Dhjana – praktyka medytacji.
8.Samadhi – oświecenie.

Hatha – joga
Podstawą hatha-jogi są asany - dopracowane przez tysiące lat figury, które w zamierzony sposób oddziałują na każdy mięsień, nerw oraz gruczoł znajdujący się w ciele człowieka. Praktyka asan zapewnia stabilność, zdrowie i lekkość. Przyczynia się do wytworzenia psychicznej równowagi. W jodze wyróżniamy następujące grupy pozycji:
stojące - wzmacniają i rozciągają nogi, poprawiając krążenie krwi, usuwają sztywność bioder i stawów krzyżowo biodrowych, zmniejszają bóle pleców (zwłaszcza odcinka lędźwiowego) i ociężałość w brzuchu. Poprawiają perystaltykę jelit i wspomagają proces wydalania. Tonizują układ nerwowy, pomagają przy migrenach.
siedzące, skręty i skłony - wzmacniają mięśnie wokół kręgosłupa, pozwalając jednocześnie utrzymać lędźwie w optymalnym dla funkcjonowania narządów wewnętrznych położeniu. Stanowią masaż dla organów wewnętrznych, wzmagają również uwalnianie toksyn z organizmu. Podnoszą napięcie mięśni dna miednicy, ale też uelastyczniają pachwiny i wewnętrzne uda.
leżące, relaksacyjne - usuwają napięcia z całego ciała, wyciszają system nerwowy, regenerują. Rozciągają wnętrze jamy brzusznej i okolicę miednicy powiększając tym samym przestrzeń dla narządów wewnętrznych. Rozluźniają przeponę i mięśnie oddechowe, otwierają szczyt klatki piersiowej ułatwiając oddychanie.
odwrócone – posiadają działanie odmładzające i regenerujące. Zwiększają dopływ utlenionej krwi do komórek mózgowych, zwiększając tym samym moc intelektu i jasność myślenia. Poprawiają perystaltykę jelit i wspomagają proces wydalania. Aktywizują narządy brzucha. Tonizują i uspokajają układ nerwowy.

Korzyści płynące z ćwiczenia jogi
Regularna praktyka asan czyni ciało silnym, lekkim i elastycznym. W praktyce jogi bardzo istotnym aspektem jest zachowanie równowagi, między rozciąganiem sztywnego i napiętego ciała a wzmocnieniem zbyt rozluźnionego. Jogę może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku czy ograniczeń, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Wyjątek stanowią osoby chore na nowotwory. Joga wpływa korzystnie na wszelkie procesy fizyczne, fizjologiczne i psychologiczne człowieka. Reguluje ciśnienie. Pobudza krążenie energii i krwi w ciele. Kierując krew do chorych części ciała, dostarczamy im pożywienia i usuwamy z nich toksyny. Poprawia się metabolizm. Ustają bóle w plecach, bóle głowy, przeziębienia, zaparcia. Łagodzone zostają stany nadmiernego pobudzenia oraz bezsenności. Joga zapewnia ogromną siłę obronną do zwalczania niekorzystnych czynników w postaci chorób fizycznych i umysłowych.

Praktyczne wskazówki
Przygodę z joga najlepiej zacznij od znalezienia wykwalifikowanego i kompetentnego nauczyciela. Ćwicząc pod okiem specjalisty, zabezpieczysz się przed ewentualnymi kontuzjami. Szybciej zauważysz też efekty swojej pracy. Aby ćwiczyć potrzebujesz tylko wygodnego sportowego stroju, który nie będzie krępował twoich ruchów, matę antypoślizgową (zazwyczaj każda szkoła jogi jest w nie zaopatrzona), dużo samozaparcia i determinacji. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego uczucia obciążenia brzucha w trakcie ćwiczeń, staraj się przychodzić na zajęcia z pustym żołądkiem, najlepiej powstrzymaj się od spożywania posiłków na 2-3 h przed zajęciami. Każdorazowo zgłoś nauczycielowi problemy zdrowotne, kontuzje, urazy lub odmienne stany, tj. np. ciąża, menopauza, menstruacja.
Początki, jak w każdej dziedzinie życia, bywają ciężkie Na pierwszych lekcjach twoje ciało może drżeć, pocić się i męczyć. Nie poddawaj się jednak, gdyż po pewnym czasie zaczniesz odczuwać przyjemne rozciąganie i wzmacnianie mięśni, stawów i skóry. Twój umysł wyciszy się, a ty staniesz się spokojny i optymistycznie nastawiony do trudów codziennego życia.

Sławni ćwiczący jogę
Madonna, Sting, Orlando Bloom, Gwyneth Paltrow, Mary – Kate Olsen, Grażyna Wolszczak, Jolanta Pieńkowska, Weronika Pazura, Kazimiera Szczuka, Magda Umer

Jeśli pragniesz poczuć rodzącą się przestrzeń w twoim życiu - nie zwlekaj - wyrusz na poszukiwanie szkoły i nauczyciela - a już niebawem, na własnym ciele doświadczysz fenomenu hatha-jogi!
--- Madia ---


Tagi: Asana, Dharana, Dhjana, hatha, hatha - joga, historia jogi, jak ćwiczyć jogę, Jama, joga, korzyści jogi, Nijama, Pranajama, Pratjahara, Samadhi, ścieżka jogi, sport
Podobne artykuły:
Co to jest Wellness? MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ! F1 = Kubicowanie!! Do biegu, gotowi, start! Matka Polka z pasją Cellulit – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć A6W na płaski brzuch Czy dzieci chcą uprawiać sport Aktywność w ciąży. Więcej energii
dodaj komentarz
:")
m1  30-08-11 08:56
to wcale nie jest dobre
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - MARYANA
Galeria - viki
Galeria - crysaliska
Galeria - OlaM
Galeria - agusia_83
Galeria - Katarzyna Piwecka
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite