Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Problemy zdrowotne
Zaburzenia statyki narządów płciowych u kobiet
Zaburzenia statyki narządów płciowych są to przemieszczenia narządów płciowych tj. pochwy i macicy pod postacią ich obniżenia i/lub wypadania.


Czym są zaburzenia statyki narządów płciowych?

Zaburzenia statyki narządów płciowych są to przemieszczenia narządów płciowych tj. pochwy i macicy pod postacią ich obniżenia i/lub wypadania. Zaburzenia te spowodowane są zachwianiem równowagi między siłami oddziaływującymi na narządy płciowe, a siłami utrzymującymi ich prawidłowe położenie. Do zaburzeń tej równowagi może prowadzić osłabienie aparatu podporowego i wieszadłowego. Aparat podporowy stanowią mięśnie i powięzi miednicy, wieszadłowy natomiast stanowią głównie więzadła utrzymujące narządy płciowe w miednicy mniejszej. Zaburzenie takiej równowagi występuje również przy nadmiernym działanie sił przemieszczających narządy płciowe.
Innymi słowy te trudne definicję można wyjaśnić w prostszy i przyjaźniejszy sposób: zaburzenia te to ogół dolegliwości występujących po działaniu czynnika prowadzącego do patologii w obrębie aparatów podtrzymujących narządy kobiety. Działające czynniki będące przyczyną tych zaburzeń to między innymi ciąża, czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Zaburzenia statyki narządów płciowych mogą dotyczyć co drugiej kobiety.

Zaburzenia statyki narządów płciowych występuje u około 15% kobiet. Niektóre dane wskazują, że nawet u 50% kobiet w czasie całego życia wystąpią dolegliwości związane z zaburzeniami statyki narządów płciowych.

Poród, uporczywy kaszel czy wysiłek przyczyną zaburzeń statyki narządów płciowych

Do najczęstszych przyczyn mogących prowadzić do zaburzeń statyki narządów płciowych należy zaliczyć:
 • porody
 • pracę fizyczną związaną z dźwiganiem
 • pracę w pozycji stojącej
 • przewlekłe choroby układu oddechowego, z towarzyszącym uporczywym kaszlem
 • wodobrzusze
 • otyłość
 • zaburzenia struktury tkanki łącznej
 • niedobór estrogenów


  Na jakie dolegliwości skarżą się kobiety z tymi zaburzeniami?
  Pacjentki z zaburzeniami statyki narządów płciowych skarżą się najczęściej na: bóle w podbrzuszu i okolicy krzyża, uczucie ciążenia w podbrzuszu, ukazywanie się w szparze sromowej pochwy i/lub szyjki macicy, zaburzenia mikcji (zaburzenia w oddawaniu moczu) i defekacji (zaburzenia w oddawaniu stolca), najczęściej jednak pod postacią częstego oddawania moczu, nietrzymania moczu i zaparć. Objawy te nasilają się podczas aktywności fizycznej, wysiłku, przy bieganiu, długim staniu, kaszlu i kichaniu. Czasami zdarza się, że niewielkie zaburzenia statyki przebiegają bezobjawowo.


  Czy można zapobiec tego rodzaju zaburzeniom?
  Tak, można zapobiegać powstawaniu zaburzeń statyki narządów płciowych. Stosowanie odpowiedniej profilaktyki ma istotne znaczenie chroniące przed tymi zaburzeniami.


  Metody profilaktyczne (unikanie oraz walka z czynnikami ryzyka):
 • unikanie nadmiernych wysiłków fizycznych u kobiet szczególnie narażonych
 • unikanie przeciążeniom
 • unikanie ciężkiej pracy w okresie popołogowym
 • profilaktyka otyłości
 • ćwiczenia prowadzące do zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań np. ograniczenie ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu za pomocą przyrządów typu Epino Libra.
 • odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla np. za pomocą przyrządów typu Epino Delphine.
 • regularne opróżnianie pęcherza moczowego i odbytnicy
 • właściwa opieka położnicza
 • wybór metody zakończenia porodu skonsultowany z lekarzem położnikiem


  Właściwa opieka położnicza opiera się na zapobieganiu urazom porodowym i odpowiednim wykonaniu nacięcia krocza, lub niestosowaniu często niepotrzebnego nacięcia krocza u pacjentek poddanym ćwiczeniem przedporodowym. Do ćwiczeń przedporodowych skutecznie ograniczających konieczność stosowania nacięcia krocza należą ćwiczenia mięśni Kegla (np. przyrządy Epino). Należy takie ćwiczenia wykonywać zawsze w konsultacji z lekarzem lub położną.


  W jaki sposób leczone są pacjentki z zaburzeniami statyki narządów płciowych?
  Leczenie podejmuje się u pacjentek, które nie uniknęły czynników ryzyka i tym samym zaburzeń statyki narządów płciowych. Celem leczenia jest uwolnienie pacjentki od dolegliwości oraz przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych i czynnościowych. W wyborze metody leczenia należy wziąć pod uwagę przyczynę zaburzenia. Leczenie obejmuje postępowanie zachowawcze i operacyjne. W niektórych pacjentek wymagane jest równoczesne zastosowanie tych dwóch metod.


  Leczenie zachowawcze może opierać się na:
 • leczeniu farmakologicznym za pomocą estrogenów, które działając na tkankę łączną zwiększają w niej zawartość kolagenu
 • fizjoterapii.


  Fizjoterapia obejmuje dwie metody:
  ćwiczenia mięśni dna miednicy (wspomniane uprzednio ćwiczenia z przyrządami typu Epino) i elektrostymulację. W ćwiczeniach mięśni dna miednicy pacjentka wykonuje odruchy jak przy zatrzymaniu mikcji, przez co doprowadza do skurczu tych mięśni lub wspomaga ćwiczenia za pomocą odpowiednich przyrządów.

  Czasami w przypadkach głębokich uszkodzeń pacjentka nie jest w stanie samodzielnie wywołać skurczu mięśni dna miednicy. Wówczas należy zastosować elektrostymulacje. Wykonuje się ją za pomocą impulsów wysyłanych przez sondę dopochwową lub doodbytniczą. Wywołane impulsem skurcze powodują przerost mięśni, co pomaga pacjentce uświadomić sobie skurcze i umożliwia kontynuowanie fizjoterapii przez samodzielne wykonywanie ćwiczeń.

  Istnieje także wiele metod operacyjnych, które zwykle są dostosowane do rodzaju i stopnia zaburzeń statyki, schorzeń współistniejących oraz wieku kobiety. Najogólniej można je podzielić na operacje korygujące aparat wieszadłowy i operacje korygujące aparat podporowy. Operacje te mogą być wykonywane z dostępu pochwowego lub brzusznego. U kobiet młodych należy dokonać rekonstrukcji dna miednicy, wykonać operację unoszącą macicę lub inną operacje plastyczną pochwy i krocza, z zawieszeniem lub bez zawieszenia macicy. U kobiet w okresie menopauzy często usuwa się macicę, jednocześnie wykonuje się operacją plastyczną pochwy i mięśni dna miednicy mniejszej. U starszych kobiet można częściowo zaszyć pochwę.

  Należy pamiętać, że zaburzenia statyki narządów płciowych to ważny ciągle niedostrzegany problem. W związku z tym naświetlenie tematu zaburzeń statyki narządów płciowych składani do coraz szerszego edukowania pacjentek i co za tym idzie unikania czynników ryzyka, których mogą być nieświadome.

  Autor: lek. Waldemar Litwiński - specjalista ginekologii i położnictwa, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ceniony i uznany lekarz z blisko 25 letnią praktyką kliniczną w prowadzeniu kobiet z problemami ginekologicznymi i położniczymi.

  Więcej informacji znajdziesz na http://www.epino.net.pl/
  --- lek. Waldemar Litwiński ---


  Tagi: ból w podbrzuszu, leczenie zaburzeń statyki, narządy płciowe, nietrzymanie moczu, objawy zaburzeń narządów płciowych, przemieszczenia pochwy, przyczyny zaburzeń narządów płciowych, statyka narządów płciowych, zaburzenia narządów płciowych
  Podobne artykuły:
  Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet
  dodaj komentarz
  POWRÓT DO PARYŻA
  Ciekawostki05-11-13
  POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
  czytaj dalej >>

  Najczęściej komentowane artykuły

  Popularne tematy forum
  Popularne tagi

  Album
  Galeria - anaid13
  Galeria - agata22108
  Galeria - plumka6
  Galeria - zuzamm
  Galeria - agusia_83
  Galeria - agusia_83
  Znajdź firmę


  Ostatnio dodane firmy
  Znajdź lekarza
  Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
  Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
  statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite