Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Problemy zdrowotne
W pułapce cholesterolu
Latem łatwiej jest zmienić dietę na zdrową, bo stragany i sklepowe półki uginają się od świeżych warzyw i owoców. Warto zrobić to chociażby dlatego, że zły sposób odżywiania powoduje hipercholesterolemię, która jest przyczyną chorób układu krążenia, w tym zawałów serca.
Warto wiedzieć, że w ludzkiej krwi znajdują się dwa rodzaje cholesterolu. Pierwszy - LDL (Low-Density-Lipoprotein) - popularnie nazywany jest złym cholesterolem. Jeśli jest go w organizmie zbyt dużo, odkłada się w naczyniach krwionośnych, tworząc w tętnicach tzw. blaszki miażdżycowe utrudniające przepływ krwi. Niekorzystne skutki działania LDL łagodzi druga frakcja cholesterolowa o nazwie HDL (Hight-Density-Lipoprotein). Jej zadanie polega na zbieraniu nadmiaru cholesterolu z organizmu (także blaszek miażdżycowych) i przenoszeniu go do wątroby, z której jest później usuwany. Kiedy mierzymy poziom cholesterolu we krwi, oceniamy obie frakcje.
Całkowite ich stężenie nie powinno przekraczać 190 mg/dl ( miligramów na decylitr) - z tym, że ilość LDL nie może być większa niż 130 mg/dl, a HDL nie może być mniej niż 35 mg/dl.

Dlaczego warto zadbać o właściwy poziom tej substancji we krwi?
Poziom cholesterolu we krwi zależy od ilości tej substancji w jedzeniu. Jego ilość zwiększa też dieta obfita w inne tłuszcze, szczególnie zwierzęce. Specjaliści nazwali te tłuszcze nasyconymi w przeciwieństwie do tych, które spotyka się w roślinach i rybach czyli nienasyconych. Tłuszcze nasycone występują w mleku i jego przetworach (masło, sery); w czerwonym mięsie i skorupiakach. Dla serca niebezpieczne są szczególnie potrawy smażone, znacznie bardziej polecane są potrawy gotowane czy grillowane. Tłuszcze nasycone są zdrowsze niż nienasycone i to właśnie ten rodzaj tłuszczu powinien być jednym z podstawowych składników naszej diety.

Jaki poziom cholesterolu?
Cholesterol całkowity mniejszy niż 200 mg/dl - ryzyko choroby wieńcowej jest bardzo małe, do takie poziomu należy dążyć.
Cholesterol między 200 mg/dl a 240 mg/dl - ryzyko większe , sygnał ostrzegawczy
Cholesterol powyżej 240 mg/dl - ryzyko jest duże, powinniśmy intensywnie dążyć do jego obniżenia.
Pierwszy pomiar należy zrobić ok. 20. roku życia. Jeśli wynik jest prawidłowy – badanie wystarczy powtarzać co 5 lat. Kobiety po pięćdziesiątce i mężczyźni po 45. roku życia powinni badać cholesterol co rok. Jeżeli masz wartość podwyższoną lub jesteś w grupie ryzyka – zgodnie z zaleceniem lekarza.
Dzieciom cholesterol sprawdza się wtedy, gdy u rodziców wystąpiła przedwcześnie choroba wieńcowa. Na badanie potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Prywatnie za pełne oznaczenie cholesterolu trzeba zapłacić ok. 50 zł.

Praktyczne porady
- Czas przejść na chude mleko, stopniowo przechodząc z pełnego mleka na mleko 1-2%,
- Zaprzyjaźnij się z etykietami na produktach, - większość z nich zawiera informacje o ilości i rodzaju cholesterolu oraz innych tłuszczów,
- oddzielaj widoczny tłuszcz od kawałków samego mięsa,
- zawsze schładzaj zupy i wyrzucaj zbierający się na wierzchu tłuszcz,
- jedz owoce i warzywa zamiast przekąsek w rodzaju chipsów.

Jedz do woli
Poziom dobrego cholesterolu HDL zwiększymy, jedząc ok. 0,5 kg warzyw i owoców każdego dnia. Oprócz tego jedzmy chudy nabiał (w tym naturalne jogurty), pieczone lub gotowane mięsa i ryby. Zamiast masła używajmy margaryny. Lekarze coraz częściej radzą swoim pacjentom, aby - na wzór włoski - polewali kromki chleba odrobiną oliwy z oliwek i aby o swoim sercu myśleli z sercem...
--- Aleksandra Danielczyk ---


Tagi: cholesterol, pomiar choloesterolu, poziom cholesterolu we krwii, poziom dobrego cholesterolu
Podobne artykuły:
Zdrowy jak… burak
dodaj komentarz
nika  25-10-12 04:32
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - anaid13
Galeria - bianka
Galeria - Misia1234
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite