Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Problemy zdrowotne
Nie daj się alergii
Czym jest alergia? To nic innego jak nadwrażliwość układu odpornościowego na różne bodźce. Jeśli się z nimi zetknie, zaczyna mobilizować siły obronne i zachowuje się tak, jakby miał stoczyć wojnę z groźnym wirusem lub bakterią. Wytwarza przeciwciała, które - uruchomione niepotrzebnie - wywołują objawy choroby, np. katar, obrzęk oczu, obrzęk krtani, wysypkę.
To nas uczula
Alergenami, czyli substancjami uczulającymi, może by niemal wszystko: od pyłków roślin, przez żywność, kosmetyki, leki, po metale. Zwykle je wdychamy (alergia wziewna), ale dostają się też do organizmu przez skórę (alergia kontaktowa) lub przewód pokarmowy (alergia pokarmowa). Najbardziej jesteśmy uczuleni na to, co unosi się w powietrzu, czyli na pyłki roślin - ok. 70 proc. przypadków - suche odchody roztoczy bytujących w kurzu domowym, zarodniki grzybów i pleśni, sierść i złuszczony naskórek zwierząt.


Jak rozpoznaje się alergię
Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą na znalezienie przyczyny alergii wziewnej są testy skórne. Na przedramię lub plecy nanosi się kropelki różnych zawiesin zawierających substancje uczulające (jednorazowo kontroluje się 10-20 alergenów). Następnie przez kroplę alergenu lekarz lub pielęgniarka delikatnie nakłuwają naskórek. Po każdym nakłuciu pod naskórek przedostaje się niewielka ilość alergenu. Jeśli napotka on uczulone komórki, uwolnią one substancje, które po mniej więcej 15 minutach wywołają reakcję uczuleniową: zaczerwienienie, bąbel i świąd. Wielkość reakcji skóry jest proporcjonalna do stopnia uczulenia, czyli im większy bąbel i zaczerwienienie, tym dany alergen silniej uczula. Owe zmiany może prawidłowo zinterpretować tylko alergolog. Po 30-60 minutach reakcja uczuleniowa sama ustępuje.


Metody leczenia
Po pierwsze - trzeba unikać alergenu, który uczula. Czasem wystarczy np. wystrzegać się kontaktu z kotem, unikać spacerów po łąkach, parkach, w ciągu dnia zamykać okna w mieszkaniu, a wakacje planować tam, gdzie nie pylą właśnie trawy.
Ale gdy czynnik uczulający jest niemal wszędzie (np. roztocza kurzu domowego), pojawia się problem. Wtedy niezbędne są leki, zwykle przeciwhistaminowe (np. Zyrtec, Aleric, Claritine, Clemastin). Przy dusznościach zaleca się preparaty rozkurczowe do inhalacji (np. Salbutamol) i przeciwzapalne wziewne sterydy (np. Pulmicort, Flixotide, Budesonid, Miflonide, Cortare).
Jeśli jest się uczulonym na jeden rodzaj pyłków, tylko przez kilka tygodni w roku trzeba zażywać leki. Ale np. przy silnej alergii na roztocza lekarstwa należy brać ciągle.
Jeśli sięgamy po dostępne bez recepty leki łagodzące objawy alergii wziewnej (np. CetAlergin, Allertec, Loratan, Zyrtec, Loratadyna) - wcześniej musimy to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Czy alergie można wyleczyć?
Nawet jeśli uda się opanować objawy alergii, skłonność do niej nadal istnieje. To choroba na całe życie. Bardzo ważne jest jednak, by nie przegapić pierwszych objawów uczuleń, bo im szybciej zdiagnozuje się alergię i podejmie leczenie, tym łagodniejszy będzie miała przebieg.
--- Aleksandra Danielczyk ---


Tagi: alergeny, alergia, leczenie alergii, leki przeciwhistaminowe, rozpoznanie alergii, testy skórne
Podobne artykuły:
Astma u dzieci – jak zdiagnozować i leczyć? Przestrzeń dla alergika Jak pokonać alergię na białko mleka krowiego? Alergia skórna u dzieci
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - monia
Galeria - anetka129
Galeria - Kasinek
Galeria - MARYANA
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite