Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Problemy zdrowotne
Choroba Parkinsona – czy mnie to także grozi?
Czy wiesz, że prawie 1,5% populacji około 65 roku życia zapada na chorobę Parkinsona. Schorzenie to jest bardzo podstępne a zarazem dyskretne –przynajmniej w początkowej fazie rozwoju. Czasami zaczyna się trudnym do wyjaśnienia bólem barku czy też całej ręki, nie wskazującym wcale na to, iż mogłoby się dziać coś niepokojącego.
Na Parkinsona w Polsce chorych jest już około 60 tysięcy osób. Jest to poważne schorzenie, w wielu przypadkach uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie chorym osobom. Pomimo tego, iż w zasadzie każdy z nas wie jakie są objawy tejże choroby, mało kto zdaje sobie sprawę, że dotyczyć może ona każdego z nas!


Choroba Parkinsona zaliczana jest do tzw. schorzeń zwyrodnieniowych mózgu. Co to oznacza? W mózgu osoby chorej wciąż dokonują się zmiany. Zanikają komórki nerwowe odgrywające kluczową rolę w wykonywaniu ruchów zależnych od woli człowieka. Zanikające komórki pełnią także inną ważną funkcję – dostarczają do wielu obszarów mózgu substancję zwaną dopaminą. To właśnie dzięki niej przekazywane są impulsy nerwowe służące poruszaniu się.

Objawy choroby Parkinsona
Objawy choroby Parkinsona dotyczą przede wszystkich układu ruchowego człowieka. Choroba ta jest bardzo uciążliwa szczególnie w pierwszej fazie choroby. Dokuczająca sztywność mięśni, powolność i ubóstwo ruchów, trudności w utrzymywaniu równowagi i chodzeniu.
Objawy te coraz bardziej się nasilają. Z czasem choroba postępuje do tego stopnia, że uniemożliwia choremu wykonywanie nawet prostych czynności życiowych tj. przewracanie się z boku na bok w łóżku, mówienie, chodzenie itp.

Główne objawy Choroby Parkinsona to :
 • spowolnienie ruchów,
 • upośledzenie koordynacji ruchowej i równowagi,
 • drżenie rąk, ramion, nóg, żuchwy i twarzy,
 • sztywność kończyn i tułowia.


  Dlaczego badać?
  Dotychczasowe wyniki badań wskazują na występowanie czynników genetycznych zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Parkinsona. W pewnym procencie przypadków, jest to choroba dziedziczna. Obecnie, choroba Parkinsona jest najczęściej diagnozowana na podstawie występowania objawów klinicznych. Wykonanie badania genetycznego umożliwia natomiast jednoznaczne, wczesne wykrycie niektórych form choroby. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia, opóźnia występowanie kolejnych objawów choroby i poprawia komfort życia chorego.
  Pomimo tego, iż głównym kryterium zachorowalności na Parkinsona jest wiek, schorzenie to coraz częściej dotyczy dużo młodszej grupy osób. Zdarzają się chorzy, którzy mają mniej niż 40 lat! (5-10% wszystkich przypadków).
  Więcej informacji na temat choroby Parkinsona przeczytać można na stronie internetowej: www.testdna.pl
  --- www.testdna.pl ---


  Tagi: objawy Parkinsona, Parkinson, przyczyny Parkinsona, schorzenia zwyrodnieniowe mózgu, życie z Parkinsonem
  dodaj komentarz
  POWRÓT DO PARYŻA
  Ciekawostki05-11-13
  POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
  czytaj dalej >>

  Najczęściej komentowane artykuły

  Popularne tematy forum
  Popularne tagi

  Album
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Galeria - alergena
  Galeria - kasia1k
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Galeria - MARYANA
  Galeria - MARYANA
  Znajdź firmę


  Ostatnio dodane firmy
  Znajdź lekarza
  Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
  Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
  statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite