Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Pociechy
Ważne dla dyslektyków
Od nowego roku szkolnego zaświadczenia o dysleksji będą wydawane tylko do ukończenia przez ucznia szkoły podstawowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce w ten sposób zapobiec serii nadużyć w związku z rosnącą ilością wydawanych zaświadczeń tuż przed samą maturą. Postawiona diagnoza będzie natomiast obowiązywać aż do końca kształcenia ucznia.


Badania donoszą, że w każdej klasie jest już troje dzieci z dysleksją. A jeszcze dziesięć lat temu o specyficznych trudnościach w pisaniu i czytaniu nie było zbyt głośno.

Przykładem jest niespełna 20-letni Janek, który za rok będzie pisał maturę. Dlaczego tak późno? Bo repetował w podstawówce dwa lata. Nie radził sobie tak jak rówieśnicy – pisał zbyt wolno i to zawsze z błędami, kiepsko liczył. Nauczyciele uważali, że jest niezdolny i leniwy. Tymczasem chłopak miał po prostu dysleksję. Gdyby została wcześniej rozpoznana i leczona, Janek mógłby w normalnym czasie ukończyć średnią szkołę.

Dzisiaj jest więcej możliwości. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne nie tylko wystawiają zaświadczenia, na mocy których dzieci mają zwiększony czas na pisanie prac klasowych, ale także diagnozują i prowadzą terapię z dyslektykami. Od diagnozy właściwie wszystko się zaczyna, bowiem nie zawsze kłopoty z pisaniem, czytaniem i liczeniem muszą nosić znamiona właśnie tego zaburzenia.

Przyczynami problemów w nauce mogą być niestabilna sytuacja domowa, wzmożone napięcia emocjonalne czy nadpobudliwość ruchowa. Każdy przypadek zbadają pedagodzy i psycholodzy w specjalnych poradniach przeznaczonych do pomocy uczącym się dzieciom i młodzieży.

Na podstawie zaświadczenia o dysleksji uczeń ma prawo do wydłużonego czasu na wszelkich sprawdzianach. Ponadto na egzaminie dojrzałości maturzyści mogą korzystać z komputera. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaobserwowało w ostatnich latach serię nadużyć w tej kwestii. Okazało się bowiem, że coraz większa liczba osiemnastolatków dostarcza opinię o dysleksji tuż przed maturą. Może to oznaczać tylko jedno: że wcześniej uczeń nie wymagał potrzeby udogodnień podczas egzaminów. Z tego powodu resort edukacji wprowadził zmiany. Od tego roku szkolnego zaświadczenie o dysleksji będzie wydawane tylko do osiągnięcia przez ucznia wieku gimnazjalnego. Nowe rozporządzenie ma także zalety: diagnoza jest ważna przez cały okres kształcenia dziecka (wcześniej była wydawana raz na kilka lat).

Na zmiany uczniowie jak i pedagodzy reagują w różny sposób: młodzi ludzie cieszą się, że również podczas studiów będą mogli korzystać z przywilejów dyslektyków, natomiast nauczyciele uważają, że nie zawsze daje się uchwycić problem w szkole podstawowej.
Czy jednak sześć lat kształcenia ucznia to rzeczywiście za mało, aby zaobserwować jego problemy w zakresie edukacji?Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

--- Magda Wieteska ---


Tagi: dyslekcja, dyslektyk, dziecko, kłopoty, modny, nauka, o dyslekcji, poradnie, problem, uczeń, z dyslekcją, zaświadczenie
Podobne artykuły:
Dwulatek pod lupą Pulchne dzieci – czy odchudzać? Stres pierwszoklasisty ADHD - problem, nie moda! Leworęczne dziecko Sztuczne dzieci Nie przegrzewaj! Gdy dziecko nie chce rozmawiać Mamo, siusiu! Nowości na mokry problem! Późne rodzicielstwo
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - anaid13
Galeria - agusia_83
Galeria - MARYANA
Galeria - anaid13
Galeria - agusia_83
Galeria - crysaliska
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite