Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Pociechy
Tato też jesteś niezbędny
Sprawdź, czemu tak ważne jest, abyś reprezentował swoje dziecko w przedszkolu i w szkole. Przeczytaj, czemu warto byś to właśnie ty towarzyszył malcowi u lekarza i odrabiał z nim lekcje. Przekonaj się, że tata może więcej!
Często na zebrania w przedszkolu czy w szkole chodzi mama, a tata tłumaczy się brakiem czasu, zmęczeniem po pracy, czy nawet tym, że „szybko się denerwuje” i mógłby po powrocie z wywiadówki „niechcący” nakrzyczeć na dziecko.
Tymczasem okazuje się, że to właśnie ojcowie lepiej radzą sobie w kontaktach z przedstawicielami instytucji oświaty.

Fot. Katarzyna Piwecka FOTOGRAFIA RODZINNA Poznań
http://www.katarzynapiwecka.pl/Powód jest prosty. Mężczyźni są przyzwyczajeni, że jeśli pracują to im się to opłaca. Dlatego, gdy już podejmą działanie, w naturalny sposób oczekują, że przyniesie ono szybkie i wymierne efekty. Gdy tata pójdzie na wywiadówkę, to nie po to, żeby „sobie pogadać” albo „odsiedzieć, wysłuchać i mieć z głowy”. Mamy są bardziej skłonne utożsamiać się z punktem widzenia nauczycieli i zadowolić się argumentami, że: „tak było zawsze”, „tyle dzieci już się wychowało w ten sposób”, „szkoła wie lepiej” itp. Jeśli ojciec się zaangażuje, wymaga zmian i jest w stanie te zmiany wyegzekwować.
Zaangażowanie ojców w szkolne sprawy dzieci wnosi nową jakość do współpracy szkoły z rodzicami, dając długofalowe korzyści wszystkim zainteresowanym stronom.

Najważniejsze jest jednak to, że jeśli dziecko odczuje, że mężczyzna jest reprezentantem jego interesu wobec instytucji przedszkola czy szkoły, z ojca stanie się prawdziwym tatą – wsparciem, przyjacielem, człowiekiem, z którym dziecko ma silną, pozytywną więź. Ojca się szanuje, a tatę się kocha, i z tatą można czuć się bezpiecznie.
Tata nie zawiedzie, pomoże, obroni. Tata nigdy nie pozwoli zrobić dziecku krzywdy.


Naucz, jak radzić sobie ze słabością
Towarzysząc malcowi w trudnych dla niego sytuacjach, np. w czasie
wizyty u lekarza,wykorzystaj idealną okazję, by nauczyć dziecko, jak mężnie znosić przeciwności.
Twoje silne męskie ramię zapewni malcowi poczucie bezpieczeństwa,
a jednocześnie pozwoli mu pogodzić się z tym, że sytuacje trudne,
wyzwania, po prostu się zdarzają i warto przez nie przejść jak
najbardziej spokojnie.


Zwycięzca na zebraniu
Gdy idziesz do przedszkola czy szkoły:
 • Przygotuj się na stres, związany ze wspomnieniami z czasów, gdy sam byłeś dzieckiem i w napięciu oczekiwałeś na powrót
  rodziców z wywiadówki. Możesz czuć się zdenerwowany, ale to nie ma nic wspólnego z dzieckiem. Pamiętaj, że teraz jesteś dorosły i idziesz do szkoły jako reprezentant interesów dziecka. Nie wchodź w rolę „obrońcy instytucji szkoły” – szkoła jest dość silna, by bronić się sama – twoje dziecko – nie.
 • Reaguj, gdy nauczyciel krytykuje dziecko, a nie jego konkretne zachowanie. To nieprawda, że Jaś jest zawsze leniwy czy nieuważny, ale może mu się zdarzać, że zapomina do szkoły zeszytów. Zastanówcie się z nauczycielem, co zrobić, by to zachowanie się zmieniło.
 • Zachowaj spokój nawet, gdy słowa nauczyciela zirytują cię. Pod żadnym pozorem nie rozładowuj na dziecku stresu, który przeżyłeś na wywiadówce. Ono nie jest winne tego, że wychowawca przekazał ci informacje w sposób, który cię dotknął.
 • Pytaj nauczyciela, w jaki sposób razem moglibyście rozwiązać konkretny problem.
 • Dajcie sobie z nauczycielem czas, po którym ocenicie, czy wasze działanie przyniosło skutek i zachowanie dziecka zmieniło się.


  Objaśnij świat
  Wspólne odrabianie lekcji to jedna z najbardziej twórczych części
  rodzicielstwa.
  Wykorzystaj tę okazję, by objaśnić dziecku jak funkcjonuje otaczający nas świat.
  Pokaż mu, że trudności można pokonać, problemy – potraktujcie
  jak wyzwania i razem je rozwiążcie.
  Udowodnij malcowi, że współpracując zrobicie więcej.
  I wreszcie bądź jego najlepszym przewodnikiem na drodze do samodzielności w intelektualnej pracy.  ---------------------------------------------------------------
  Publikacja jest częścią Projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn”. Działanie 1.1. „Wsparcie systemowe instytucji rynku pracy”.

  Wydawca: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
  --- Opracowanie: Agnieszka Lesiak ---


  Tagi: dziecku, niezbędny, ojciec, ojcostwo, porady, potrzebny, rady, tacierzyństwo, tata, tatuś
  Podobne artykuły:
  23 czerwca – Dzień Ojca Ojcostwo czy tacierzyństwo? T jak Tata Natrętni goście Pierwsza Komunia – jaki prezent wybrać? Pulchne dzieci – czy odchudzać? Komórkowy zawrót głowy SYLWESTER 2010 – RAPORT UOKIK Zostałaś zwolniona? Zarządzaj swoimi finansami! Zapachowe savoir-vivre
  dodaj komentarz
  POWRÓT DO PARYŻA
  Ciekawostki05-11-13
  POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
  czytaj dalej >>

  Najczęściej komentowane artykuły

  Popularne tematy forum
  Popularne tagi

  Album
  Galeria - antosia24
  Galeria - OlaM
  Galeria - MARYANA
  Galeria - crysaliska
  Galeria - madziuleczka85
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Znajdź firmę


  Ostatnio dodane firmy
  Znajdź lekarza
  Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
  Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
  statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite