Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Pociechy
Płacz noworodka
Płacz noworodka to jeden z niewielu sposobów w jaki sygnalizuje on swoje potrzeby. Mimo pewnych prawidłowości odruch ten jest jednak bardzo zindywidualizowany. Odpowiednia reakcja rodzica mająca na celu zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb płaczącego dziecka pozwoli na wytworzenie fundamentalnych zachowań społecznych, a co za tym idzie zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa i więzi.
Dziecko rodzi się z umiejętnością płaczu.
Jest to jeden z odruchów, który zapewnia noworodkowi przeżycie od razu po przyjściu na świat.

Z powodu braku innych form komunikacji z otoczeniem jedynie płacz i mimika pozwalają na przywołanie najbliższych osób w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka.

Mimo, że zakres przeżywanych emocji w pierwszych trzech miesiącach życia jest bardzo wąski (dzieci w tym czasie głównie odczuwają spokój lub przeciwnie – dyskomfort) to jednak można rozróżnić kilka rodzajów płaczu.

Fot. Katarzyna Piwecka FOTOGRAFIA RODZINNA Poznań
http://www.katarzynapiwecka.pl/


Jednym z nich jest tzw. płacz podstawowy oznaczający głód. Wydaje się on być rytmiczny: płacz, cisza, oddech i tak w koło.

Płacz ze złości wydaje się głośniejszy i intensywniejszy, a ten spowodowany bólem dla odmiany jest zazwyczaj bardzo intensywny i zaczyna się nagle. Mimo dających się zaobserwować tego typu prawidłowości każde dziecko reaguje dość indywidualnie dlatego też każdy rodzic musi sam poświęcić czas aby poznać reakcje własnego dziecka w poszczególnych sytuacjach.

Wśród naukowców nadal trwają spory na temat tego czy powinno reagować się niezwłocznie na każdy płacz dziecka. Wydają się oni jednak zgodni, że natychmiastowa reakcja na ten specyficzny rodzaj płaczu, który wywołany jest dyskomfortem zdaje się być bardzo istotna dla wytworzenia się poczucia bezpieczeństwa i prawidłowej więzi z opiekunem. Gdy brak takich reakcji, dziecko staje się bierne, przestaje komunikować swoje potrzeby co powoduje brak wytworzenia się fundamentalnych zachowań społecznych.

Nieprawidłowy wzorzec przywiązania, a co za tym idzie brak poczucia bezpieczeństwa powoduje negatywne skutki ujawniające się na dalszych etapach rozwoju dziecka. Efekty możemy zaobserwować w placówkach opiekuńczych zajmujących się małymi dziećmi (np. domy małego dziecka). Zaobserwowano, że dzieci wychowujące się tam płaczą o wiele rzadziej niż dzieci wychowujące się w rodzinach.


Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

--- Emilia Matyka ---


Tagi: co robić, co znaczy płacz, dlaczego płacze, gdy płacze, kiedy płacze, noworodek, noworodka, płacz noworodka, porady, przyczyny, przyczyny płaczu
Podobne artykuły:
Zrozumieć język niemowląt Tracę kontakt z córką... Bujne włoski noworodka CZY WIESZ WSZYSTKO O... PLAMACH? Kamienie – ozdoba i lek Jak w krótkiej chwili wyeksponować swą urodę? Farbowanie włosów w czasie ciąży. Co robić w długie, jesienne wieczory? Wanna z hydromasażem – przyjemność, czy kłopot? Papier do....
dodaj komentarz
Mia  02-02-11 08:53
czytaj komentarz >>

Magda  28-09-12 10:51
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - plumka6
Galeria - MARYANA
Galeria - muzulmanka
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - Żonka111
Galeria - Anetta
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite