Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Pociechy
Jak odstawić dziecko od piersi – porady
Karmienie piersią jest wspaniałym okresem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Następuje jednak taki moment, gdy mama czuje, że chciałaby już zakończyć karmienie. Nie jest to często takie proste.

 


Decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią powinna być przede wszystkim podjęta przez mamę i konsekwentna. Często jednak bywa tak, że mama chce przestać karmić, lecz widząc rozpacz maleństwa, waha się i podaje dziecku pierś. Taka sytuacja jest ciężka zarówno dla mamy, jak i zdezorientowanego maluszka. Najważniejsze jest więc przejście przez pierwszy krok i konsekwencja po podjęciu decyzji.


 


Chcę przestać karmić! 


Karmienie piersią dla dziecka to nie tylko zaspokajanie głodu czy pragnienia. To bliskość mamy, zapach, dotyk, ukojeniu bólu i pomoc w trudnych chwilach. Dla mamy również jest to nieprawdopodobne zbliżenie, maluszek wtulony w naszą pierś wzbudza rozczulenie, dostarcza radości. Następuje jednak moment pożegnania, zawsze indywidualny dla każdej kobiety.


 


Jak przyzwyczaić dziecko 


W przypadku decyzji mamy o zaprzestaniu karmienia piersią dobrze jest stopniowo ograniczyć częstotliwość karmień i zrezygnować z karmienia nocnego. Na początek łatwiej jest ograniczyć karmienia w dzień, gdy dziecko się przyzwyczai, wtedy dobrze powoli ograniczać karmienie w nocy i proponować malcowi wodę. Ważne jest, by kobieta była zdecydowana i konsekwentna w swoim działaniu. Ciągłe zmiany decyzji, naprzemienne pozwalanie dziecku na ssanie piersi i odmawianie powodują niepotrzebną dezorientację i stres dla malucha.


 


Jak przyzwyczaić samą siebie 


Należy częściej przytulać dziecko, a mamy śpiące ze swoimi pociechami powinny założyć biustonosz, by w nocy odruchowo nie przystawić dziecka do piersi. Zwykle kilka dni wystarcza, by mały człowiek odzwyczaił się od karmienia piersią.


 


Wskazane jest minimalne odciąganie piersi w przypadku ich dużego napięcia, ale tylko do momentu ulgi, żeby nie pobudzać laktacji. Można też spróbować wytrzymać ten dzień lub dwa, jak najmniej dotykając własnych piersi, wtedy powoli zaczniemy odczuwać ulgę. Istnieją farmaceutyki hamujące laktację (Bromocriptine), wydawane z przepisu lekarza, ale posiadające szereg działań niepożądanych i przeciwwskazań, zalecane są więc raczej wyjątkowo. Warto zastosować lek homeopatyczny Ricinus communis 30CH dwa razy dziennie po 5 granulek oraz Lac caninum 9CH 3 razy dziennie po 5 granulek. Pomiędzy lekami zachować odstęp minimum 10 minut.


 


Fot. Katarzyna Piwecka


FOTOGRAFIA RODZINNA Poznań


www.katarzynapiwecka.pl


--- - ---


Tagi: karmić piersią, karmienie piersią
Podobne artykuły:
Karmić piersią - czy zawsze i wszędzie? Noc w staniku czy bez? Światowy Tydzień Karmienia Piersią Dieta dziecka – od piersi do talerza. Powrót do przeszłości Wszystko o karmieniu piersią Mój poród w Norwegii Karmienie piersią nie zawsze jest łatwe Wymiana kobiecym mlekiem Dieta dla karmiącej mamy
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - marzenatroc
Galeria - anetka129
Galeria - uglyduck007
Galeria - agusia_83
Galeria - Kasinek
Galeria - crysaliska
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite