Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Kuchnia dla dziecka
Wszystko o karmieniu piersią
Karmienie piersią ma wiele zalet. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne dziecku składniki, warunkuje jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Żadna sztuczna mieszanka nie jest go w stanie zastąpić. Wszystkie składniki, jakie zawiera mleko matki, są przez noworodka idealnie przyswajane i w pełni wykorzystywane.


Dobre dla dziecka
U noworodków, wychowanych na mleku matki szybciej ustępują objawy żółtaczki poporodowej, rzadziej występują infekcje bakteryjne i wirusowe, biegunki i alergie. Rzadziej chorują na takie choroby jak: zapalenia ucha środkowego, choroby układu oddechowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Mleko matki chroni przed wieloma chorobami, wzmacnia układ odpornościowy. Dzieci karmione piersią są inteligentniejsze, bardziej samodzielne, szybciej zaczynają mówić, osiągają lepsze wyniki w nauce.
Dzięki karmieniu piersią wytwarza się wyjątkowa więź emocjonalna między matką a dzieckiem. Kobieta szybciej uczy się rozpoznawać sygnały dziecka. Natomiast noworodkowi zapewnia poczucie bezpieczeństwa i prawidłowy rozwój emocjonalny.

Korzystne dla mamy
Kobiety karmiące piersią są mniej narażone na występowanie krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza. Karmienie pozwoli ci również szybciej wrócić do figury sprzed ciąży, gdyż nagromadzone zapasy tłuszczu podczas ciąży zużywane są podczas procesu laktacji. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia nowotwory sutka i jajnika, a w okresie przekwitania osteoporozy.

Dieta
Karmiąc dziecko, nie musisz przestrzegać specjalnej diety. Lepiej jednak przez pierwsze tygodnie wykluczyć z jadłospisu produkty, które mogą powodować alergie, czyli: owoce cytrusowe, truskawki, pomidory, soję, orzechy, miód i czekoladę. Lepiej także nie spożywać grochu, fasoli, kapusty, cebuli, kalafiora, ogórków, czy rzodkiewki, gdyż mogą wywoływać u noworodka kolki. W czasie karmienia piersią unikaj picia dużej ilości kawy i herbaty, które zawierają kofeinę i mogą powodować, że dziecko będzie niespokojne. Lepiej także zrezygnować z niezdrowych napojów gazowanych, chipsów i dań w proszku.
Stopniowo możesz wprowadzać do swojej diety nowe produkty. Zawsze jednak odczekaj potem kilka dni, by zaobserwować, jak wpływają one na dziecko, czy nie powodują na przykład alergii.

Lepiej unikać
Podczas karmienia piersią nie powinnaś intensywnie się odchudzać. Ścisłe diety nie dostarczają organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Nie powinnaś także zażywać jakichkolwiek preparatów odchudzających, również herbatek, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na dziecko. Jeśli nie możesz się doczekać, by znów wcisnąć się w ulubione jeansy, racjonalne odżywianie i dużo ruchu na pewno ci w tym pomogą.
Podczas karmienia piersią nie możesz przyjmować również dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych i plastrów.
W tym szczególnym okresie zrezygnuj także z picia alkoholu i palenia papierosów.


Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

--- Anita Zasońska ---


Tagi: czego unikać, dieta karmiącej, dlaczego karmić piersią, karmiąc piersią, karmienie piersią, przy karmieniu piersią, zalety karmienia
Podobne artykuły:
Dieta przyszłej mamy Dieta dziecka – od piersi do talerza. Noc w staniku czy bez? Karmić piersią - czy zawsze i wszędzie? Powrót do przeszłości Mój poród w Norwegii Jak odstawić dziecko od piersi – porady Karmienie piersią nie zawsze jest łatwe Wymiana kobiecym mlekiem Dieta dla karmiącej mamy
dodaj komentarz
Cycek  13-09-09 10:56
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - pilkara
Galeria - madziuleczka85
Galeria - agusia_83
Galeria - Marzena
Galeria - agusia_83
Galeria - Molik
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite