Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Historie z życia wzięte
Raj jest pod stopami matek.
Raj jest pod stopami matek – czyli model rodziny w Islamie.
Jak często zdarza nam się oceniać ludzi przez pryzmat wyznawanej wiary? Być może warto otworzyć się na inną religię, a nie ulegać wyłącznie opinii kreowanej przez masmedia. W niniejszej rozmowie przeprowadzonej z młodym muzułmańskim małżeństwem, pragnę przełamać stereotypowe wyobrażenia na temat rodziny w Islamie.Na czym w Islamie polega małżeński kontrakt (nikah)?
Małżeństwo to umowa cywilno prawna. Związana jest z obowiązkiem określenia tzw. mahr. Są dwa rodzaje mahr. Jedna jest formą odprawy w przypadku rozwodu. Kobieta wyznacza sumę pieniędzy lub majątku, które otrzyma, w celu zagwarantowania godziwej sytuacji materialnej. Druga, to rodzaj posagu wniesionego przez męża na początku małżeństwa. Kobieta ma także prawo postawić inne żądania np. może prosić o służącą. Tak, jak przy kontrakcie, druga strona - czyli mężczyzna, albo godzi się na określone warunki, albo stwierdza, że go na nie nie stać i rezygnuje. Kontrakty małżeńskie mogą być spisywane na piśmie.

Jak Islam definiuje pojęcie domu?
„Mój dom jest moją twierdzą.” W Islamie jest bardzo daleko posunięta ochrona domostwa. Chodzi o to, że dom jest pod szczególną opieką. Absolutnie zabronione jest szpiegowanie, podglądanie, plotkowanie, czy też donoszenie. Jeżeli ktoś chce w swoim domu, popełniać jakieś bezeceństwa, czyni to między sobą a Bogiem i tylko on będzie rozliczony za swoje czyny. W momencie, kiedy zaraża złem innych ludzi, wchodzi system karny.

Jak wygląda model rodziny w Islamie? Jakie prawa i obowiązki posiadają małżonkowie?
Kobieta i mężczyzna mają zarówno określone prawa, jak i obowiązki. Jedno wynika z drugiego. Chodzi o to, że jeśli mężczyzna ma większe obowiązki, to w kilku punktach posiada też większe prawa. Przykładem może być śmierć ojca, gdy miał on jednego syna i jedną córkę, spadek dzielony jest na trzy części. Jedną dostaje siostra a dwie pozostałe brat – dlaczego?
Obowiązek utrzymania rodziny spada bowiem na mężczyznę, a w przypadku, gdyby umarł także mąż siostry, to dochodzi obowiązek utrzymania zarówno siostry jak i matki.
Kobieta w Islamie odpowiedzialna jest za utrzymanie domowego ogniska i za wychowanie dzieci. Jej obowiązkiem, nie jest utrzymywanie rodziny, spoczywa on na mężczyźnie.
Bardzo ważnym aspektem w Islamie jest brak małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Majątek kobiety będzie zawsze majątkiem kobiety, natomiast majątek mężczyzny należy do rodziny, czyli do żony i dzieci.
Ważnym aspektem jest także kultura seksualna. W Islamie jest ona na bardzo wysokim poziomie i nie sprowadza się wyłącznie do biologicznego aktu prokreacji. Generalnie podniesiona jest ranga pożycia małżeńskiego do tego stopnia, że zadowolenie kobiety przez mężczyznę traktowane jest jako rodzaj jałmużny, wynagrodzenia u Boga. Jeśli małżonek szczytował wcześniej, to powinien również dążyć do tego, by zaspokoić swoją partnerkę.

Czy prawdą jest, że kobieta musi mieć wydepilowane całe ciało, mimo że jest ono zakryte, czy to kolejny stereotyp?
To jest tak, że małżonek i żona muszą się sobie nawzajem podobać. Jest zalecane dbanie o swój wizerunek, ale względem małżonka - małżonki. Także depilacja włosów pod pachami, łonowych oraz na nogach jest faktycznie czynem zalecanym, ale nie obowiązkiem.

Dlaczego dopuszczalna jest poligamia. Jaka jest rola drugiej (trzeciej lub czwartej) żony i kiedy mężczyzna może zawrzeć kolejne małżeństwo?
Mimo, że poligamia jest wyraźnie dopuszczalna, to niektórzy teolodzy muzułmańscy twierdzą, że należy w stosunku do niej, zachować ostrożność, by nie popaść w grzech nierównego traktowania żon. Sam Prorok łącznie miał ich trzynaście, a w jednym okresie czasowym osiem, ale przysługiwały mu wyjątkowe prawa dane od Boga. Część jego małżeństw miała charakter czysto polityczny. Muzułmanin może posiadać maksymalnie cztery żony, ale to nie jest tak, że wszystkie cztery mieszkają w jednym domu. Mężczyzna ma odrębne rodziny i może wziąć sobie kolejną żonę tylko pod warunkiem, że będzie sprawiedliwie rozdzielać swój majątek oraz sprawiedliwie poświęcać im czas. Nie jest tu mowa o uczuciach, bo wiadomo, że jedną może on bardziej kochać czy cenić, a drugą mniej.

Jakich zawodów nie powinna wykonywać kobieta?
Nie ma zakazów tego typu. Jeżeli ma ona fizyczne predyspozycje i chce ciężko pracować, to może wykonywać taki zawód, jaki jej odpowiada. Mówi się, że istnieje zakaz, by kobieta była wykształcona, ale to bzdura. Wręcz przeciwnie. Wszyscy Muzułmanie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, są zachęcani, by zdobywać wiedzę.

Jak wygląda zwyczajny dzień kobiety Muzułmanki?
Rytm dnia związany jest z pięciokrotną modlitwą w ciągu dnia. Każdy dzień rozpoczyna się modlitwą od świtu do wschodu słońca. Czyli wstaje się wcześnie rano, a reszta dnia, tak naprawdę niczym szczególnym się nie wyróżnia. Zajmuję się domem, dziećmi, pomagam w firmie. Wszystkie prace domowe wykonuję bez pośpiechu, nie denerwuje się, że muszę zdążyć ugotować obiad lub, że nie jest posprzątane. Nie mam takiej presji. Oczywiście, że jest do pogodzenia praca zawodowa na pełen etat, osiem godzin, albo więcej, a potem praca w domu - etat 24 godzinny, ale to zawsze kosztem czegoś. Tak mi się zdaje.

W naszym wyścigu szczurów, jesteśmy świadkami niesamowitego tempa. Moim zdaniem zakłócony został naturalny biologiczny rytm, zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Wszystko dzieje się za szybko – tak się po prostu nie da i prędzej czy później, to wyjdzie bokiem. Jednym z głównych efektów takiego stanu rzeczy, jest upadek rodziny. Każde społeczeństwo to skupisko rodzin. Jeżeli dochodzi do upadku rodziny, upada całe społeczeństwo, czy nam się to podoba czy nie. W tej chwili w tzw. cywilizacji zachodniej, wartości wywrócone są do góry nogami. Jesteśmy świadkami upadku moralnego. Tylko, że ludzie nie chcą tego dostrzec.

Dlaczego kobieta zakrywa swoje ciało?
Dlatego, że jest to nakaz religijny. Wynika on bezpośrednio z Koranu. Dziewczyna, która jest już kobietą, nie może pokazywać swojego ciała prócz dłoni i twarzy. W pewnych krajach muzułmańskich, kobiety noszą również zasłony na twarz, ale takiego obowiązku religijnego nie ma. Co więcej, nawet nie jest to zalecane. Wynika raczej z błędnej interpretacji nakazów. Owszem był taki obowiązek, ale dotyczył on tylko i wyłącznie żon Proroka. Chodziło o zagwarantowanie im nietykalności. Przypisany był im czarny strój i zakryta twarz. Muzułmańscy naukowcy określili jednak, że nie ma ani obowiązku, ani zakazu, by inne kobiety ubierały się w taki sposób.

Z jakimi reakcjami spotykasz się na ulicy, czy jesteś zaczepiana, czy spotykasz się z przykrymi komentarzami, czy czujesz się dyskryminowana przez nasze społeczeństwo?
Już się do tego przyzwyczaiłam. Oczywiście, że ludzie patrzą się, to jest normalne. Dziwne by było, gdyby tego nie robili. Reakcje bywają bardzo różne. Nie żyjemy w Wielkiej Brytanii. Tam nikt już nie ogląda się za kobietą w chustce. Jestem Muzułmanką, a Muzułmanka znaczy poddana woli Boga i to mnie właśnie wyróżnia. Moim priorytetem jest wypełnianie poleceń Boga. Nie jest dla mnie najważniejsze, żeby pięknie wyglądać, żeby dbać o swoją sylwetkę itd. Ważniejsza jest moja duchowość oraz moje wnętrze.
Jeżeli chodzi o traktowanie Muzułmanów, to w społeczeństwie polskim nie ma dyskryminacji, ale można odczuć w rozmowach z ludźmi, że nie są oni tolerancyjni. Nie mówię o wszystkich, nie uogólniam.

Czy będąc matką, kobietą, żoną – nazwałabyś siebie Matką Polką?
Nie chcę używać takich jednoznacznych określeń w stosunku do siebie, wolę powiedzieć, że jestem po prostu Muzułmanką.P.s. Pragnę podziękować za rozmowę, poświęcony czas oraz udostępnienie materiałów dotyczących Islamu.
--- Magdalena ---


Tagi: depilacja, historia, islam, mahry, model rodziny, Muzułmanin, Muzułmanka, nikah, prawdziwa, religia kultura, seks w Islamie, wywiad, z życia
Podobne artykuły:
Tracę kontakt z córką... Kłótnia o sukienkę Mój syn miałby dziś 18 lat... 2 kreski Jestem kleptomanką Diety przed i po świąteczne :-) „T jak TATA” Z teściami pod jednym dachem Tylko z przywiązania... Biżuteria – miłość każdej kobiety
dodaj komentarz
andrzej  03-09-09 01:49
czytaj komentarz >>

Mashrosh  11-08-12 11:54
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - madziuleczka85
Galeria - zuzamm
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - bianka
Galeria - MARYANA
Galeria - Katarzyna Piwecka
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite