Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Historie z życia wzięte
Fobia zwierzęca
Kiedy byłam mała, za każdym razem, gdy na mojej drodze pojawiał się pies, mama brała mnie za rękę i przechodziłyśmy na drugą stronę ulicy. I za każdym razem mówiła: „Nie bój się, córeczko”. Nie wiem, czy wtedy się bałam, wiem natomiast, że dziś się boję zwierząt. Chociaż – paradoksalnie – bardzo je też lubię. Jak poradzić sobie z tą przypadłością, z zoofobią?


Każdy lęk ma podłoże psychiczne. Strach bowiem tkwi w głowie i wcale nie potrzeba traumatycznych przeżyć, aby go odczuwać. Mnie na przykład nigdy nie pogryzło żadne zwierzę. Od dzieciństwa natomiast towarzyszył mi zoofobiczny lęk mojej mamy, w którą kiedyś rzucono kotem. Podejrzewam, że to właśnie zakodowane wspomnienie mamy wpłynęło na jej postrzeganie zwierząt, które chcąc nie chcąc, zaszczepiła także i mnie.


Przez całe lata fobia była dla mnie bardzo uciążliwa. Nie zgadzałam się na większe od chomika zwierzę w domu, czego długo nie rozumiał mój syn. Unikałam znajomych – właścicieli zwierząt, nie chcąc by na czas mojego pobytu zamykali pupila w łazience. Problemem były także wszelkie przypadkowo napotykane koty i psy – niejeden raz, jak niegdyś moja mama, na ich widok zmieniałam kierunek trasy, często sporo nakładając drogi.


Bez wyjścia?


Próbowałam na różne sposoby walczyć ze swoją przypadłością, która utrudniała mi nie tylko codzienność, ale również pozbawiała marzeń o własnym zwierzęciu. Przekonywałam samą siebie, że naprawdę nie ma się czego bać, że lęk tkwi tylko w mojej głowie i nie ma logicznego uzasadnienia. Pocieszającym zdawał mi się fakt, że już poznany zwierzak nie budził we mnie tyle strachu, co nieznajomy, a w dodatku po dłuższej bytności w jego towarzystwie udawało mi się z nim nawet zaprzyjaźnić. Tyle, że sam na sam nigdy nie zostałam z żadnym kotem ani psem.


Na problemy terapia


Nikt oprócz mojej mamy nie rozumiał tej przypadłości. Wiele razy tłumaczono mi, że zwierzęta sama z siebie nie są agresywne i na pewno żadne z nich bez przyczyny nie zaatakuje mnie na ulicy. Ludzkie gadanie swoje, mój lęk swoje.


Co zatem mają zrobić osoby takie jak ja?


Jeśli nie poradzą sobie z problemem w pojedynkę, powinny poddać się terapii. Jej celem jest właśnie odwrażliwienie z nabytego lęku, a środkami do celu specjalne techniki, zaczynające się od relaksacji a kończące na kontakcie ze źródłem fobii, w tym przypadku zwierzęciem.Podoba Ci się artykuł?


Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.


Zapraszamy!www.magdawieteska.manifo.com


--- Magda Wieteska ---


Tagi: boję się kotów, boję się psów, fobie, lęk, przed zwierzętami, strach przed, z życia wzięte, zoofobia, zwięrzęta
Podobne artykuły:
Depresja Strach ma wiele twarzy Kuchenne rewolucje na wesoło L.CASEI nie jest nam potrzebna. Halloween po polsku Bo razem jest łatwiej Kamienie – ozdoba i lek Odbiłam chłopaka przyjaciółce Ratunku! Mój były się żeni! Jak zaczarowana...
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Minia
Galeria - Marzena
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - MARYANA
Galeria - Marzena
Galeria - Katarzyna Piwecka
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite