Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
Rodowód Bożego Narodzenia.
Święta Bożego Narodzenia powszechnie kojarzą się z religią chrześcijańską i dla ludzi wierzących jest to oczywiste. Paradoksalnie genealogia świąt jest znacznie starsza i sięga czasów pogańskich.


Praktyki pogańskie

W czasach przedchrześcijańskich w Starożytnym Rzymie, w okresie przesilenia zimowego tj. około 17-24 grudnia, poganie obchodzili święta ku czci narodzin bogów rolnictwa i zasiewów, czyli tak zwane Saturnalia, symbolizujące zjednoczenie starego roku z nowym, dnia z nocą oraz światłości z ciemnością. W tym czasie w Persji kultywowano narodziny boga słońca i światłości Mitry, który był uosobieniem czystości i cnoty, Babilończycy natomiast czcili boga Tammuza a Egipcjanie Horusa. Obchody tych świąt miały często charakter magiczny i związane były z erotycznymi orgiami, podczas których hucznie biesiadowano, śpiewano, tańczono oraz przebierano się za zwierzęta symbolizujące dobrobyt. Celebracja tych świąt miała także charakter zaduszkowy.
W okresie przesilenia wierzono, że duchy zmarłych przybywały z zaświatów. Niektóre obrzędy pogańskie dotrwały do dzisiaj, np. dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole.

Podobieństwa Świąt Bożego Narodzenia do

pogańskich narodzin bóstw


Przyjście na świat Jezusa, związane było niemalże z analogicznymi okolicznościami, do narodzin wielu pogańskich bogów. Symbolizowały one przede wszystkim początek nowego życia, pełnego światłości i nadziei. Ze względu na nieustanne zagrożenie płynące ze strony złych mocy oraz rywali, którzy chcieli uzurpować sobie władzę nowo narodzonego boga, narodziny odbywały się w tajemniczych okolicznościach. Z tego też powodu, matki bogów zmuszone były do rodzenia swoich dzieci w niesprzyjających warunkach. Miejscem ich narodzin zazwyczaj były jaskinie oraz ciemne groty, do których drogę wskazywała tajemnicza jasność na niebie.  


Chrystianizacja

Początek chrześcijańskich obchodów Świąt Bożego Narodzenia miał miejsce dopiero w IV wieku naszej ery. Kościół bezskutecznie podejmował próbę zniesienia pogańskich świąt. Zdarzało się, że wierni świętowali jednocześnie święta pogańskie, jak i chrześcijańskie. Dlatego też kościół dążył do przekształcenia orgiastycznych obrzędów i nadał im charakter religijny. W tym też celu powstawały szopki o tematyce bożonarodzeniowej oraz kolędy, które wyparły tradycyjne ludowe pieśni. Boże Narodzenie dopiero w VII – XII w. n. e. zostało uznane za uniwersalne chrześcijańskie święto religijne. 

Data narodzin Jezusa

Dokładna data narodzin Jezusa nie jest znana, istnieje jednak wiele spekulacji i błędnych twierdzeń, potwierdzonych kompetentnymi badaniami historycznymi. Najbardziej prawdopodobne terminy to: 2 stycznia, 6 stycznia, 18 kwietnia a nawet 28 maja. Dopiero w IV w. n. e. podczas Soboru Kościoła Chrześcijańskiego, za datę obchodów narodzin Jezusa, uznano 25 grudnia. Do tej pory uroczystości związane z Bożym Narodzeniem obchodzono 6 stycznia. Obie daty niewątpliwie nawiązywały do obrzędów ku czci pogańskich bogów.
--- Kama ---


Tagi: Boże Narodzenie, Chrystianizacja, historia, kiedy urodził się Chrystus, narodziny Chrystusa, rodowód Bożego Narodzenia, święta
Podobne artykuły:
Święta - nie dajmy się zwariować! Święta po rozwodzie Diety przed i po świąteczne :-) Wiosna, ech to Ty! Dziewczyna gangstera Pokonać kryzys Jestem w ciąży! Grudzień Okradła mnie przyjaciółka Dzień Matki, Mamy, Mamusi
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - anaid13
Galeria - MARYANA
Galeria - MARYANA
Galeria - crysaliska
Galeria - Anik111
Galeria - anikirax
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite