Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
Podejście mężczyzn do prac domowych
Z badań wynika, że 30% mężczyzn nie angażuje się w prace domowe. Takich kobiet jest znikomy odsetek, niecały 1%. Tymczasem zdecydowana większość mężczyzn (63%) jest zdania, że mężczyzna bez względu na sytuację powinien uczestniczyć w wypełnianiu obowiązków domowych. Zdaniem specjalistów to kobiety często uniemożliwiają swoim partnerom pełne włącznie się w wykonywanie czynności domowych.
 Większość mężczyzn nie angażuje się w codzienne prace w domu, albo wykonuje ich mało (35%). Zajmuje im to mniej niż ¼ czasu. Jedynie 7% twierdzi, że poświęca pracom domowym więcej niż połowę swego czasu. Jeżeli uświadomimy sobie, że co druga kobieta i co trzeci mężczyzna nie są aktywni zawodowo, to wtedy dopiero możemy zobaczyć jak wielkie są dysproporcje w podziale obowiązków domowych. W ponad półtora tysięcznej grupie ankietowanych mężczyzn, nie znalazł się żaden, który deklarował, iż wszystkie prace domowe wykonuje sam!

Zdaniem specjalistów wiąże się to z utrwalonym przez tradycję modelem patriarchalnym, który polega na tym, że mężczyzna zarabia, a kobieta opiekuje się dziećmi i zajmuje domem. Za taki stan rzeczy odpowiadają również same kobiety. „W 90. % sytuacji rodzinnych, z jakimi miałem do czynienia, obszar podziału obowiązków rodzinnych wyznaczają kobiety. Tymczasem wielu mężczyzn chętnie pomagałoby, ale nie wiedzą, że taka pomoc jest od nich oczekiwana. W wielu zaś przypadkach po prostu nie wiedzą, w czym konkretnie mogliby pomóc. Kobiety różnymi swymi zachowaniami utrwalają tradycyjny model rodziny. Wynika to choćby z bardzo silnego związku emocjonalnego z dzieckiem. Gdy mężczyzna na przykład wyjeżdża z dzieckiem – kobieta bardzo to silnie przeżywa, tęskni, często więc nieświadomie nawet broni się przed taką sytuacją, a tym samym utrwala tradycyjny model” – twierdzi Konrad Sobczyk, mediator rodzinny z ośrodka Mediatorzy.pl.

Według danych ONZ kobiety przepracowują aż 2/3 czasu jaki ogół ludzi spędza w pracy, ale uzyskują przy tym zaledwie 1/10 światowego dochodu. Wyjaśnieniem tego stanu rzeczy jest powszechnie przyjęte założenie, że kobiety ze swej natury są predestynowane do wykonywania prac o charakterze opiekuńczym, a mężczyźni do zadań technicznych. Stereotyp ten prowadzi do przekonania, że zajmowanie się domem i opieka nad dziećmi jest wyłącznie sprawą kobiet.

Okazuje się też, że aktywność zawodowa kobiet niewiele zmienia w kwestii podziału obowiązków domowych. Jedyna różnica polega w zasadzie tylko na tym, że „kobiety pracujące” rzadziej zajmują się przygotowaniem pierwszego czy drugiego śniadania. Warto jednak tu zauważyć, że partnerzy tych kobiet częściej włączają się do prac domowych, odkurzając i wyrzucając śmieci.

„Zdarzyło mi się rozmawiać z takim "tradycyjnym" małżeństwem, gdzie mężczyzna zarabia, a kobieta zajmuje się domem. W pewnym momencie żona tego pana stwierdziła, że chętnie zamieniłaby się rolami, jednak po krótkim czasie stwierdziła jednak: "Ale nie, ja przecież zwariuję na tej kanapie i z gazetą w ręku!". Często zdarza się, że kobiety nie są nawet w stanie pomyśleć, że coś mogłyby "oddać" z obszaru swych obowiązków. Miałem sytuację, że żona była wręcz zdumiona faktem, że męża można po prostu poprosić o zrobienie obiadu, a on go wtedy najzwyczajniej w świecie przygotuje” – powiedział Konrad Sobczyk.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na to, że kobiety „kurczowo” trzymają się obszaru „tylko ich” działań i za nic nie chcą z niego ustąpić, jest fakt, że gospodarstwo domowe i opieka nad rodziną, to ich „oczko w głowie”, a nawet „jedyny bastion”, w którym mogą realizować się i czują się niezastąpione. Kobiety często czują się też niedocenione, bo nie widzą ze strony partnera uznania za wykonywanie monotonnych codziennych obowiązków, a zajmowanie się domem staje się dla nich nie do końca uświadomioną ucieczką przed wynikającą z tego frustracją i zniechęceniem.

Ogromnym problemem jest to, że ludzie decydując się na wejście w związek nie ustalają podziału obowiązków, a temat ten podejmują dopiero podczas rozwodu. Kwestia podziału obowiązków jest znakomitym pretekstem do rozmowy o związku i budowaniu wzajemnych relacji. Na samym początku powinniśmy ustalać jak będziemy dzielić się zajmowaniem domem, dziećmi, zarządzaniem budżetem.
Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

Możesz nas również znaleźć na Facebooku.
Zostań naszym fanem! Zapraszamy!
--- Izabela Walas Agencja Star PR ---


Tagi: facet, gotowanie, mężczyzna, odkurzanie, porządek, prace domowe, sprząta, sprzątanie, zmywanie
Podobne artykuły:
Współczesny mężczyzna Sposoby na małego bałaganiarza Hormonalne nastroje mężczyzn. Mężczyzna sprząta i gotuje - jak tego dokonać? Więcej miejsca w szafie Maniacy sprzątania Polka w domu - kura domowa czy menedżerka domu? Kwiatek dla Adama Kryzys wieku średniego Białe czy czarne?
dodaj komentarz
...
Sylwia  30-08-11 09:47
cos w tym jest
czytaj komentarz >>

Paulina  30-08-11 10:57
czytaj komentarz >>

:)
Ela  01-09-11 12:47
czytaj komentarz >>

mysz3006  01-09-11 08:07
czytaj komentarz >>

czesuaff  02-09-11 10:16
czytaj komentarz >>

aa  02-09-11 01:10
No no, to oczywiste. Ciekawy poradnik
czytaj komentarz >>

:)))  02-09-11 02:38
zalezy jaki facet
czytaj komentarz >>

...
Grz  02-09-11 11:34
czytaj komentarz >>

ada  03-09-11 06:53
czytaj komentarz >>

Aga  03-09-11 09:32
czytaj komentarz >>

art
ss  03-09-11 03:49
czytaj komentarz >>

art
ja  03-09-11 09:22
oj nie przesadzajmy ;]
czytaj komentarz >>

Artur  03-09-11 10:43
czytaj komentarz >>

aga28  04-09-11 07:46
czytaj komentarz >>

kr  04-09-11 09:13
czytaj komentarz >>

  10-04-15 09:33
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Marlena
Galeria - monika1985
Galeria - ggmmtt
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - MARYANA
Galeria - zdradzona
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite