Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
Kredyt w trudnych czasach
Według danych CBOS-u około 42 procent Polaków ma do spłacenia raty, pożyczki, długi lub kredyty. Ale jak przyznają eksperci - większość z nas robi to w terminie.


Brać czy nie brać?
Czy kredytów w trudnych czasach należy się bać? To z pewnością zależy od wielu czynników. Jeśli spłacamy kredyt z pracującym małżonkiem lub partnerem jest łatwiej. Zawirowania na rynku pracy wydają się mniej groźne. Towarzyszy Wam bowiem przekonanie, że któreś z Was będzie miało pracę i zawsze poradzicie sobie ze spłatą. Jeśli sam spłacasz kredyt i masz na utrzymaniu żonę i dzieci, to twoja odpowiedzialność jest większa, bo możesz liczyć tylko na siebie. Unikaj jednak dwóch rzeczy: zamykania się w sobie i pochopnych decyzji finansowych.
Większość Polaków, którzy mają zaciągnięte kredyty lub pożyczki, radzi sobie z ich spłacaniem. Polskie banki były bowiem rygorystyczne jeśli chodzi o politykę kredytową i dokładnie prześwietlały swoich klientów, zanim pożyczyły im pieniądze. Dlatego na pewno sobie poradzisz z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań!

Co dalej?
Strach jest złym doradcą w kwestiach finansowych. Pod jego wpływem ludzie przestają bowiem realistycznie oceniać sytuację i wyolbrzymiają negatywne zdarzenia, które rzekomo mają nadejść. To, co jest nieznacznym pogorszeniem się sytuacji, postrzegają jako początek finansowej katastrofy. A nic w psychologii nie sprawdza się tak, jak zjawisko samospełniających się przepowiedni. Gdy wielu ludzi nagle zaczyna wierzyć, że jakaś konkretna rzecz się wydarzy, często naprawdę tak się dzieje. Raz rozpoczęty proces żyje własnym życiem i nic go nie powstrzyma. To właśnie mają na myśli ci, którzy mówią: "Uważaj na swoje marzenia, bo mogą się spełnić".

Wyniki makroekonomiczne są co prawda gorsze niż przed rokiem, ale życie większości Polaków toczy się tak, jak do tej pory. Lepiej więc nie robić gwałtownych ruchów. Jak na razie na kryzysie i kredycie najmniej korzystnie wyszli ci, którzy w okresie słabego złotego przewalutowali kredyt z franków na złote. Pochopnie i pewnie pod wpływem dużych emocji podjęli decyzję o przewalutowaniu, podczas gdy lepiej było poczekać. Pamiętaj więc, że umiar i rozsądek w decyzjach finansowych są teraz bardzo w cenie!

Przestrogi!
Pamiętaj, że kredyt nie jest sposobem na życie. A jedynie środkiem do posiadania rzeczy, na które Cię nie stać. Trzeba z niego korzystać z rozmysłem. Z pewnością oszczędzanie wydłuży czas oczekiwania, ale jest bezpieczniejsze i mniej stresogenne a niżeli życie na kredyt. Co to znaczy? Należy rozważyć na chłodno wszystkie plusy i minusy, jakie się wiążą z decyzją o wzięciu kredytu.
Warto też pomyśleć o systematycznym oszczędzaniu, żeby w przyszłości nie obawiać się gorszej koniunktury.
--- Aleksandra Danielczyk ---


Tagi: ciężkie czasy, czy brać kredyt, jak spłacić kredyt, kredyt, kredytowa trudne czasy, porady, przestrogi
Podobne artykuły:
„Życie na kredyt” – Agnieszka Zydroń Pułapki finansowe - jak w nie nie wpaść CZY WIESZ WSZYSTKO O... PLAMACH? Kamienie – ozdoba i lek Jak w krótkiej chwili wyeksponować swą urodę? Farbowanie włosów w czasie ciąży. Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Wyznania zakupoholiczek W co się ubrać na Sylwestra? Natrętni goście
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - anaid13
Galeria - zuzamm
Galeria - MARYANA
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - niqsia
Galeria - anaid13
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite