Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Sezon grzewczy właściwie już się zaczął. Co zrobić, aby było nam ciepło, a rachunki za ogrzewanie nie przyprawiały nas o ból głowy? Jest na to kilka sposobów. Niektóre nie wymagają wielkich wyrzeczeń, inne wymagają już pewnych inwestycji.


Po pierwsze odpowiednia temperatura.
Obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1°C daje około 5% oszczędności. Optymalna temperatura dla pokoi dziennych powinna wynosić 20°C, 16-18°C w sypialni, 18-20°C w kuchni, 22° w łazience. Takie temperatury pozwolą ci zaoszczędzić. Są także korzystne dla zdrowia. Jeśli nie masz - zainstaluj termostaty na grzejnikach. W ten sposób będziesz mogła w łatwy sposób regulować temperaturę.
Również wyjeżdżając gdzieś na kilka dni lub nawet wychodząc z domu na cały dzień, możesz obniżyć temperaturę o kolejnych kilka stopni. Grzejniki możesz również przykręcać na noc. Nie potrzebujesz wtedy ciepła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, a i w nocy niższa temperatura zapewni ci zdrowszy sen. Jeśli marzniesz, zainwestuj w ciepłą kołdrę i piżamę.

Po drugie grzejniki
Nie zasłaniaj grzejników zasłonami, meblami, czy ozdobnymi obudowami. Ciepło będzie „szło” w ścianę, zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu. Możesz zamontować za kaloryferem ekran z foli aluminiowej odbijający ciepło. Pozwoli ci to zaoszczędzić około 15%. Pamiętaj również, że zakurzone kaloryfery gorzej grzeją. Zachowanie czystości pomoże ci również oszczędzić.
Warto także rozważyć modernizację instalacji, gdy jest ona już bardzo stara. Nowoczesne urządzenia są wydajniejsze i pozwolą ci zaoszczędzić sporo energii.

Po trzecie szczelne okna
Aż 35% ciepła ucieka nam przez okna, a około 6% przez drzwi. Dlatego warto zadbać, by były szczelne. Jeśli masz stare, nieszczelne okna, wymień je na nowe. Taka inwestycja szybko się zwróci. Ale nawet w nowych okach mogą powstać nieszczelności, przepuszczające zimne powietrze do środka, które należy uszczelnić. Łatwo je zlokalizujesz przy pomocy świeczki lub zapalniczki.
Nawet przez najlepsze okna ucieka więcej ciepła niż przez ścianę, dlatego na noc, lub gdy nie przebywasz w danym pomieszczeniu, zasłaniaj okna żaluzjami, roletami, albo grubymi zasłonami. Nie powinny one jednak zasłaniać grzejników, które nie wiedzieć czemu bardzo często montowane są pod oknami, choć to jedno z najgorszych rozwiązań. Nie zasłaniaj jednak okien, przez które wpada słońce.

Odpowiednie wietrzenie
Zimą mieszkanie należy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Najlepiej otworzyć okna całkowicie, ale tylko na chwilę, tak by wymiana powietrza nastąpiła szybko. Możesz również zrobić mały przeciąg, ale również bardzo krótko.
Na czas wietrzenia zakręcamy zawory grzejników.
Gdy jest nam zbyt ciepło lepiej nie otwierać okna, a przykręcić kaloryfer.

Ocieplenie ścian
Od 34 do 40% ciepła może nam uciekać przez ściany. Jeśli masz własny dom warto pomyśleć o jego ociepleniu. Są to duże koszta, ale wcześniej, czy później i tak się zwrócą. Również mieszkańcy bloków powinni zabiegać o ocieplenie budynku, w którym mieszkają.
--- Anita Zasońska ---


Tagi: docieplenie, dom, jak oszczędzać na ogrzewaniu, jakie grzejniki, ocieplenie ścian, ogrzewanie, oszczędność, oszczędzać, porady, szczelne okna
Podobne artykuły:
Wanna z hydromasażem – przyjemność, czy kłopot? Kuchnia stróżem domowego ogniska. Fazy Księżyca a aktywność człowieka Dieta przyszłej mamy Dieta antystresowa. Jak podnieść swoją pewność siebie? Sposób na menopauzę Grudzień Choroba XXI wieku – brak czasu Witaminki – dla chłopczyka i dziewczynki
dodaj komentarz
  08-10-09 07:40
czytaj komentarz >>

Konrad  30-10-11 05:42
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - MARYANA
Galeria - Marlena
Galeria - MARYANA
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - anaid13
Galeria - Gosiak
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite