Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
ZMIANA DOSTAWCY ENERGII – WARTO?
Od 2007 roku nabywcy energii elektrycznej mają prawo do zmiany dotychczasowego sprzedawcy energii elektrycznej. Według danych URE od początku procesu liberalizacji rynku energii elektrycznej, do końca maja br., sprzedawcę energii zmieniło już blisko 337 tys. gospodarstw domowych i niemal 142 tys. innych podmiotów!


Nie jest zaskakujące, że coraz więcej osób decyduje się na ten krok, ponieważ rozsądne wybranie nowego  dostawcy może zmniejszyć nasze opłaty za energię elektryczną nawet o 10-20%, co oznacza średnio jeden rachunek za energię mniej. Zmiana dostawcy energii niesie za sobą wiele korzyści, jednak u wielu wciąż budzi pewne obawy. W związku z tym poprosiliśmy Energie2 – jednego z alternatywnych sprzedawców energii elektrycznej i gazu o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych ze zmianą dostawcy.


Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy wybór nowego dostawcy nie wymaga od nas poniesienia żadnych kosztów. Okazuje się, że zmiana dostawcy energii jest całkowicie bezpłatna, a co najważniejsze niezwykle prosta. Nie musimy wymieniać liczników, ani kabli. Ponad to nie ma takiej możliwości, żebyśmy w trakcie zmiany sprzedawcy choć na chwilę pozostali bez prądu, ponieważ dotychczasowy obiorca ma obowiązek zapewnienia prądu aż do momentu wejścia w życie umowy z nowym dostawcą.


Proces zmiany dostawcy energii polega na dokonaniu wyboru sprzedawcy i zawarciu
z nim umowy sprzedaży. Następnie konieczne jest upoważnienie sprzedawcy do reprezentowania go przed dystrybutorem energii oraz przed dotychczasowym sprzedawcą. -Przy zmianie dostawcy na Energie2, zapewniona jest kompleksowa obsługę w zakresie formalności. Dzięki udzielonemu pełnomocnictwu sprzedawca w imieniu klienta może dokonać niezbędnych formalności, czyli wypowiedzieć umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz zawrzeć (o ile to konieczne) nową umowę o świadczenie usług dystrybucji z lokalnym dystrybutorem energii.- mówi David Vlnka, członek zarządu Energie2.


Wiele obaw wynika z braku wiedzy na temat różnicy pomiędzy dostawcą, a dystrybutorem (OSD) energii. Dystrybutor energii odpowiada za infrastrukturę na swoim terenie, która pozwala na przemieszczanie się prądu, w skład której wchodzą m.in. linie przesyłowe i transformatory czyli w skrócie na danym terenie usługi może świadczyć tylko jeden dystrybutor, którego w przeciwieństwie do sprzedawcy energii nie można zmienić. To w jego kwestii, nawet po zmianie dostawcy energii, leży zapewnienie ciągłości dostaw, naprawa urządzeń oraz odczyty liczników. Sprzedawca energii jest natomiast pośrednikiem, który korzysta z infrastruktury dystrybutora i jest odpowiedzialny za ostateczną dostawę energii do odbiorcy. Po zmianie dostawcy prądu konsument otrzymuje dwa rachunki. Jeden rachunek wystawia nam firma dystrybucyjna, a drugi sprzedawca. Nie należy bać się, że od momentu zmiany dostawcy prądu wysokość opłaty za dystrybucję wzrośnie, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o prawie energetycznym jest ona stała bez względu na to, od którego sprzedawcy klient kupuje prąd.


Być może pojawiają się w nas obawy, że po zmianie dostawcy energii nie będzie szans na powrót do poprzedniego sprzedawcy. Tymczasem pierwszy dostawca prądu,  tak zwany „sprzedawca z urzędu” jest zobowiązany do ponownego podpisania umowy z klientem, jeśli tylko klient wyrazi na to chęć. Wynika z tego, że  zmieniając dostawcę nic nie ryzykujemy, a w zamian za to możemy bardzo dużo zyskać.


--- - ---


Tagi: -
Podobne artykuły:
Jak wybrać odpowiedni tornister? Kolor ma znaczenie! Ekologia w domu Bardzo ważne rowerowe akcesoria Co Polacy wiedzą o occie jabłkowym? 3 sposoby na połączenie urlopu i pracy zdalnej Historia dziecka po przejściach. Dzieci, które nie chodzą do szkoły. Przedszkole – wyzwanie dla całej rodziny Witaminy. Czy można przedawkować? Niech wszy nas nie zaskoczą
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - agusia_83
Galeria - Marzena
Galeria - agusia_83
Galeria - Hania
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite