Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
W jaki sposób dochodzi do nas prąd?
W dzisiejszych czasach elektryczność traktujemy jak nieodłączny element naszego życia. Nikt z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez prądu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jednak w jaki sposób on powstaje i jaką drogę pokonuje zanim dojdzie do naszych domów?


Produkcja energii elektrycznej w Polsce, która dostarczana jest do naszych domów, fabryk i przedsiębiorstw, oparta jest w głównej mierze na klasycznych elektrowniach węglowych. 


Aby powstał w nich prąd, najpierw trzeba dostarczyć do nich paliwo, w tym przypadku – węgiel kamienny lub brunatny. Dostarczony do elektrowni węgiel jest bardzo drobno mielony w specjalnych młynkach. Następnie palony jest w ogromnym piecu, który wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Wokół pieca znajdują się rury z wodą. Wysoka temperatura podgrzewa wodę, która staje się parą wodną o temperaturze ok. 600 ºC i bardzo wysokim ciśnieniu. Powstała w elektrowni para, dzięki temu, że jest pod wysokim ciśnieniem uruchamia łopatki wielu specjalnych, zlepionych ze sobą wiatraczków, które nazywają się turbiną. Turbina połączona jest z generatorem prądu, czyli dużym silnikiem elektrycznym. Obracający się generator wytwarza prąd elektryczny, który następnie kablami przesyłany jest do transformatorów, które zwiększają jego napięcie, co umożliwia przesyłanie energii elektrycznej na duże odległości.  Energia z transformatorów trafia do linii energetycznych – wysokiego napięcia, którymi rozprowadzana jest po całym kraju. Stalowe słupy utrzymują przewody wysoko nad ziemią, ale energia może być także rozprowadzana kablami w ziemi. Na trasie przesyłu energia trafia do kolejnego transformatora, którego zadaniem jest obniżenie napięcia prądu tak, żeby nadawał się do użytku w gospodarstwach domowych. W stacjach transformatorowych prąd rozdzielany jest na linie, tak by do każdego z mieszkańców dotarła energia elektryczna.


Za infrastrukturę na swoim terenie, która pozwala na przemieszczanie się prądu, w skład której  wchodzą m.in. linie przesyłowe i transformatory odpowiada tzw. dystrybutor energii. Na danym terenie usługi może świadczyć tylko jeden dystrybutor. To w jego kwestii, nawet po zmianie dostawcy energii, leży zapewnienie ciągłości dostaw, naprawa urządzeń oraz odczyty liczników. „Sprzedawca energii jest natomiast pośrednikiem, który korzysta z infrastruktury dystrybutora i jest odpowiedzialny za ostateczną dostawę energii do odbiorcy.  Warto wiedzieć, że od 2007 roku nabywcy energii elektrycznej mają prawo do zmiany dotychczasowego sprzedawcy energii elektrycznej.”- mówi David Vlnka, członek zarządu Energie2, alternatywnego dostawcy energii. Rozsądne wybranie nowego dostawcy takiego jak Energie 2, który zaproponuje nam najkorzystniejsze rozwiązanie i indywidualną ofertę dopasowaną w zależności od potrzeb, może zmniejszyć w dużym stopniu nasze opłaty za prąd. W przypadku podpisania umowy z Energie2 mamy zagwarantowane, że cena za energię elektryczną będzie niższa niż u naszego dotychczasowego dostawcy przypisanego z urzędu.  Energie2 oferuje także wiele innych promocji, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej albo dzwoniąc na infolinię.


--- - ---


Tagi: -
Podobne artykuły:
Magia Świąt? Poznaj przyczyny występowania biegunek Ciężarna za kółkiem Chcesz być zdrowa? Zadbaj o swoje jelita! Jak był stary rok dla Polaków? LIVEX 4TE – zabierz ze sobą na majówkę Przepis Karoliny na sernik Jak jazda na rowerze wpływa na nasze ciało? Pierwsza randka i... hop do łóżka Aby twoje nogi nadążyły za tobą!
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - agusia_83
Galeria - Anik111
Galeria - madziuleczka85
Galeria - mamuska1930
Galeria - Żonka111
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite