Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
Sprawa o alimenty, czyli co, gdzie i jak?
Jako prawni opiekuni dziecka powinniśmy troszczyć się o to, by miało ono godne warunki życia. Bywają jednak takie sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni dochodzić swoich praw drogą sądową, gdy druga strona nie wywiązuje się ze swoich podstawowych powinności.


Przed założeniem sprawy o alimenty, jeśli jest taka możliwość, warto jeszcze raz spróbować porozmawiać z partnerem lub partnerką i omówić problem, a być może uda się rozwiązać sprawę na drodze kompromisu. W sądzie pada zwykle pytanie o to, dlaczego doszło do konfliktu oraz jakie są podstawy niewywiązywania się z rodzicielskich obowiązków.


Kiedy nie dochodzi do porozumienia, należy przygotować wniosek oraz niezbędne dokumenty. Wniosek można napisać samemu, odręcznie albo na komputerze, a następnie wysłać listem poleconym do najbliższego sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich) lub udać się tam osobiście. W piśmie należy zawrzeć takie informacje, jak dane powoda (czyli osoby występującej o alimenty), dane dziecka, czyli małoletniego, a także imiona, nazwisko i adres osoby pozwanej. We wniosku zaznaczamy, o jaką kwotę się ubiegamy, kiedy ma ona być wypłacana i w jaki sposób. Prosimy również o wydanie wyroku zaocznego w przypadku niestawienia się pozwanego na rozprawę i o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności.


Całość odpowiednio motywujemy, tzn. zarysowujemy naszą sytuację rodzinną, czy jesteśmy z pozwanym w związku małżeńskim/ w separacji/ w związku partnerskim, ile lat ma dziecko i z czego wynika kwota, którą podajemy. Warto także dodać informację o wykształceniu osoby pozwanej i jej zarobkach, o ile posiadamy wiedzę na ten temat. Treść uzasadnienia powinna być zwięzła i rzeczowa. Unikajmy oczerniania osoby pozwanej, gdyż dla sądu nie jest to dowodem w sprawie.


Rozprawa zwykle ma miejsce od trzech do sześciu tygodni od momentu złożenia pisma, okres oczekiwania zależy tu przede wszystkim od ilości spraw, jakie dany sąd ma do rozpatrzenia. W sądzie powinni stawić się pozwani i powody, w przeciwnym razie jedna ze stron może zostać obciążona kosztami sądowymi. Sąd wymaga przedstawienia stosownych zaświadczeń oraz dokumentów, potwierdzających sytuację rodzinną. Na rozprawę zabieramy więc dowód osobisty, oryginał skróconego aktu urodzenia dziecka (w przypadku małoletnich, nieuczęszczających do szkoły), zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zarobkach (w przypadku pozwanego), ewentualnie zaświadczenia z Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego. Warto również przygotować rachunki, recepty, wyciągi z banku oraz inne dokumenty, poświadczające ilość oraz wysokość wydatków na dziecko. Sąd nie zawsze chce mieć w nie wgląd, jednak są one solidnym argumentem.


Jakich pytań spodziewać się na rozprawie? Rodzaj pytań, jakie padają na Sali sądowej, jest uzależniony głównie od sytuacji rodzinnej. Powód musi osobiście przedstawić swoje roszczenia, w czyim imieniu i dlaczego występuje. Pozwany pytany jest o stosunki z rodziną, o przyczynę uchylania się od obowiązków rodzicielskich i może negocjować wysokość alimentów.


Decyzję sądu poznajemy od razu, jednak na uprawomocnienie się wyroku czekamy około dwóch tygodni. Po tym czasie obie strony otrzymują listownie wyrok.


Dalsze uchylanie się od płacenia rat może być rozwiązane przy współpracy z izbą komorniczą, a w ostateczności alimenty mogą być wypłacane przez organ państwowy, tzw. Fundusz alimentacyjny. Podoba Ci się artykuł?


Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.


Zapraszamy!--- Beata Wołoszyn ---


Tagi: alimenty, fundusz alimentacyjny, gdzie założyć sprawę, jak walczyć, jakie dokumenty, krok po kroku, o alimenty, porady, sąd
Podobne artykuły:
Jest sposób na dłużników alimentacyjnych Zakupy z dzieckiem Choroba XXI wieku – brak czasu Witaminki – dla chłopczyka i dziewczynki Piszemy życiorys CZY FAST-FOOD MOŻE BYĆ ZDROWY? Pupil na wakacjach Mąż mojej mamy, czyli mój...? Jakim jesteś konsumentem? Badania UOKiK Płacz noworodka
dodaj komentarz
:)
Ela  28-03-12 04:41
czytaj komentarz >>

...
john  06-11-12 08:07
czytaj komentarz >>

  08-08-13 01:43
czytaj komentarz >>

ewelina  12-12-13 04:56
Bywa tak ze faceci rezygnuja z baby i dzieci ja sama jestem w takiej sytuacji
czytaj komentarz >>

Maniek  27-12-13 09:10
czytaj komentarz >>

gasss  04-07-14 10:42
czytaj komentarz >>

...
sylwia  16-11-14 03:31
Baba sama panowie dziecka nie zrobila a za cczyny ponosi sie konsekwencje to,,baba" opiekuje sie dzieckiem, karmi , ubiera, ma je 24/h przy sobie...
czytaj komentarz >>

mimi  13-03-15 03:19
czytaj komentarz >>

Mika  25-05-15 03:32
czytaj komentarz >>

jolanta  17-09-15 10:51
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - Marzena
Galeria - MARYANA
Galeria - MARYANA
Galeria - monia
Galeria - Marlena
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite