Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Dom
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Wysokie opłaty za prąd to problem prawie każdej rodziny. Większość z nas wychodzi jednak z założenia, że żadne podjęte działania nie poskutkują realnie niższymi kwotami na rachunkach. Tymczasem sytuacja ta może się jeszcze pogorszyć, ponieważ według prognoz energia elektryczna z roku na rok będzie stawać się coraz droższa. Warto też zwrócić uwagę na niewydolność infrastruktury energetycznej w Polsce, czego niedawno byliśmy świadkiem obserwując przerwy w dostawie prądu spowodowane suszą. To wszystko sprawia, że już dziś warto wziąć sprawy w swoje ręce i wprowadzić zmiany, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach.


Przede wszystkim należy wyeliminować najczęściej popełniany przez nas błąd polegającego na stosowaniu w wielu urządzeniach trybu czuwania. Dobrym rozwiązaniem problemu  jest podłączenie urządzeń RTV do listwy z wyłącznikiem, dzięki której w szybki sposób możemy odłączyć dopływ prądu np. na noc lub na czas naszej nieobecności. Chcąc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną należy racjonalnie korzystać z oświetlenia, w tym celu przede wszystkim należy gasić światło w pomieszczeniach w których się nie przebywa. Dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich mogą być  czujniki ruchu w mieszkaniu, dzięki którym światło włącza się tylko wtedy i tylko tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebne.  Warto wymienić żarówki na energooszczędne, należy jednak pamiętać, że zużywają one dużo energii w chwili uruchamiania - nie sprawdzą się więc w miejscach, gdzie światło jest włączane tylko na chwilę, jak np. w toalecie lub piwnicy. Warto zainwestować w nowy sprzęt elektryczny o wysokiej klasie energetycznej oraz z wieloma nowoczesnymi programami, dzięki którym zużycie energii stanie się znacząco niższe. Korzystając ze sprzętu RTV warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że w łatwy sposób zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Jedną z nich jest nastawianie czajnika z tylko taką ilością wody, która aktualnie jest nam potrzebna. Poza tym, jeżeli używamy piekarnika, można wyłączyć go na ostatnie 10 minut pieczenia. Nowoczesne piekarniki mają doskonałą izolację, więc w ten sposób sprzęt będzie nadal grzał, ale zużyje mniej energii. Według badań urządzeniem zużywającym najwięcej energii w naszych domach jest lodówka. Jest ona włączona 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, dlatego odpowiada ona za nawet 30% zużycia energii w domu. Trzeba pamiętać o tym, żeby otwierać ją na krótko. Dodatkowo, nie należy wkładać do niej ciepłych potraw i pamiętać, by na jej ściankach nie gromadziła się wilgoć. Na koniec warto pamiętać, że lodówka nie powinna stać w sąsiedztwie urządzeń wytwarzających ciepło (kaloryfera, piekarnika), bo w ten sposób utrudniamy jej pracę.


 


„Zmiana nawyków to pierwszy krok w drodze do oszczędzania. Istotne zmniejszenie rachunków daje także zmiana sprzedawcy energii.’ – mówi David Vlnka, członek zarządu Energie2. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto pomyśleć nad zmianą dostawcy prądu. Po liberalizacji rynku energii w 2007 roku pojawiło się bardzo dużo małych podmiotów, które oferują niższe ceny i korzystniejsze warunki umów od dostawców prądu z którymi jesteśmy związani od lat. Szczególnie zainteresować nas powinny oferta, proponowana przez Energie2 – alternatywnego sprzedawcy energii. Energie2 oprócz tego, że gwarantuje niższą cenę za prąd niż sprzedawca energii przypisany z urzędu, zapewnia także jej stałość przez cały okres umowy. Warte zainteresowania są także oferty specjalne Energie2 – „Taniej i bezpieczne rachunki” oraz „Taniej i bezpieczny dom”. Wybierając jedną z nich jesteśmy zwolnieni z płacenia opłaty handlowej, w zamian za co, uiszczając niewielką składkę otrzymujemy bardzo korzystne ubezpieczenie, które gwarantuje nam np. spłacenie naszych rachunków za energię, jeśli z przyczyn niezależnych od nas np. choroby lub nagłego zwolnienia z pracy nie możemy ich spłacić.


 


Jak widać, oszczędzanie wcale nie wymaga wielu wyrzeczeń i rygorystycznych zasad. Wystarczy kilka małych zmian i drobnych inwestycji, z których nie tylko skorzysta nasz domowy budżet, ale również ucieszą się ekologowie.


--- - ---


Tagi: jak obniżyć rachunki za prąd, niższe rachunki, oszczędność
Podobne artykuły:
Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
dodaj komentarz
Iga  29-09-15 01:02
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - anaid13
Galeria - anaid13
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - Kasinek
Galeria - agusia_83
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite