Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Diety
Dieta dla karmiącej mamy
Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Nie jest prawdą, że karmiąca kobieta powinna stosować specjalną, restrykcyjną dietę, unikać większości produktów. Karmienie może być przyjemnością, nie demonizujmy więc tego procesu.

Co powinna jeść mama, która wybrała karmienie piersią?


Jedz zdrowo!


Otoczenie młodej matki zawsze wie lepiej. Położna, znajomi, mama i babcia mają tysiące rad na to, co powinnaś jeść, nie mówiąc o tym, jak powinnaś wychować. Zasady zdrowego żywienia obowiązują wszystkich i do nich przede wszystkim powinna się stosować mama. Najlepiej jeść według piramidy żywienia, 5 posiłków dziennie. Dieta karmiącej mamy musi być lekkostrawna, eliminująca wzdęcia, bogata w składniki odżywcze. Mama karmiąca nie powinna jeść smażonych potraw, można za to piec potrawy w piekarniku oraz korzystać z grilla. Zielone warzywa i kasze zawierające witaminę B powinny być spożywane jak najczęściej. Nie ma sensu zjadać więcej pokarmu niż w czasie ciąży, ale dzienne spożycie kalorii musi być o 300 większe niż z czasów przed ciążą.


Napoje


Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że alkohol w okresie karmienia jest wykluczony. Jeśli jednak mama skusi się na kieliszek wina, musi pamiętać, że może karmić tylko wtedy, kiedy alkohol całkowicie zniknie z organizmu. Można to sprawdzić przy pomocy internetowego kalkulatora. Przed planowanym przyjęciem warto użyć laktatora i zawczasu odciągnąć pokarm. Należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody mineralnej i ziołowych herbat.


Czego warto unikać?


Niemowlęta mogą wykazywać skłonność do alergii pokarmowych. Spożywanie silnych alergenów warto więc ograniczyć do minimum. Do silnych alergenów należą orzechy, bywa też nabiał. Pytania dotyczące dozwolonych produktów często dotyczą jajek. Jajka (najlepiej z wolnego chowu) są jak najbardziej wskazane. Nie wolno natomiast jeść jajek surowych, co tyczy się też mięsa, a więc z tatarem zdecydowanie żegnamy się na kilka miesięcy. Niewskazane jest również spożywanie napojów gazowanych w celu uniknięcia wzdęć oraz dla ogólnego lepszego samopoczucia. Mięsa, poza wspomnianym surowym można kosztować, jednak lepiej spożywać mięso białe z uwagi na jego lekkostrawność. Młode mamy najczęściej obawiają się wspomnianych alergii, które mogą dotyczyć niemowląt. Na początku nie należy się bez powodu obawiać alergii i działać prewencyjnie. Należy obserwować zmiany skórne, występowanie kolki, nadmierne biegunki czy wymioty. Następnie powoli eliminować produkty najczęściej powodujące alergie i obserwować reakcje dziecka.


--- - ---


Tagi: karmienie piersią
Podobne artykuły:
Dieta dziecka – od piersi do talerza. Powrót do przeszłości Karmić piersią - czy zawsze i wszędzie? Wszystko o karmieniu piersią Mój poród w Norwegii Karmienie piersią nie zawsze jest łatwe Wymiana kobiecym mlekiem Jak odstawić dziecko od piersi – porady Dieta przyszłej mamy Noc w staniku czy bez?
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - MARYANA
Galeria - anaid13
Galeria - zielasbar
Galeria - ula.sz
Galeria - anaid13
Galeria - agusia_83
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite