Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
Szukaj mnie...
Internet zawiera niewyobrażalną liczbę informacji. W jaki więc sposób wyszukiwarki znajdują w nim akurat to, czego chcemy?
Wyszukiwarki można porównać do czytelnika, który w bibliotece poszukuje książki na interesujący temat. Od tego, w jaki sposób szuka, zależy czy i jak szybko znajdzie – może chodzić wzdłuż półek, wyjmować na chybił trafił, czy skorzystać z katalogu. Podobnie jest z wyszukiwarkami – w zależności od tego, jak przeszukują strony internetowe, dostarczają nam różnych wyników.

Słowo klucz
Wszystkie mechanizmy wyszukiwania opierają się na słowach kluczach. Jeśli szukamy informacji o prezydencie Francji, wyszukiwarka przeszukuje internet pod kątem dwóch słów – prezydent i Francja. Problemem jednak nie jest znalezienie jakichkolwiek stron, ale takich, które zawierają informacje, których szuka użytkownik. Jeśli szuka danych o polityce Nicolasa Sarkozy`ego, to artykuł o jego ślubie z Carlą Bruni na niewiele mu się przyda. Dlatego stworzono różne mechanizmy wyszukiwania, które w odpowiedni sposób przeszukują strony internetowe pod kątem zawieranych przez nie informacji.

Człowiek nie da rady
Jednak skatalogowanie wszystkich informacji z internetu przez człowieka jest niemożliwe, bo jest ich po prostu za dużo. Dlatego powstały specjalne programy, które automatycznie katalogują strony. Początkowo przeszukiwano stronę pod kątem ilości słów kluczy – po wpisaniu do wyszukiwarki słów „Francja” i „prezydent” program prezentował najpierw te strony, na których te słowa powtarzały się najczęściej. Problem polegał na tym, że szybko pojawiły się strony, które zawierały dużo słów kluczy, ale nie były związane z wyszukiwaną treścią – najczęściej były to strony pornograficzne, które w ten sposób przyciągały nieświadomych użytkowników. Inną metodą, pierwszy raz zastosowaną przez firmę Google, był mechanizm analizy topologii sieci.

Co to takiego?
Twórcy Google`a uznali, że to nie zawartość strony powinna decydować o tym, na którym miejscu ona się ukaże w wynikach, ale ilość linków (czyli odnośników do strony zamieszczonych na innych witrynach). Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania Google do dziś jest najczęściej używaną wyszukiwarką w większości krajów świata.
Założenie było proste – jeśli ktoś umieszcza link do strony na innej witrynie, to musiał na niej znaleźć coś użytecznego. Żeby uniknąć manipulacji, przeszukiwane linki dobiera się losowo, dzięki czemu stronom niezwiązanym z tematem dosyć trudno znaleźć się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania. Manipulowanie wynikami jest utrudnione, ale wciąż możliwe.

Szukając w przyszłości
Wyszukiwarki to niezwykle dochodowy interes dzięki sprzedaży reklam – bo jeśli ktoś wpisuje słowo „samochód” i wyświetli mu się reklama jednego z producentów, jest niemal pewne, że reklama trafi do odbiorcy, który jest nią zainteresowany. Skoro interes jest dochodowy, to nic dziwnego, że na rynku wyszukiwarek panuje ostra konkurencja, a różne firmy starają się udoskonalić mechanizmy wyszukiwania.

Także Google – czołowy gracz na rynku – stara się udoskonalać swoje mechanizmy wyszukiwania: 19 lipca zakupił Metaweb – wyszukiwarkę semantyczną. Przeszukuje ona zasoby sieci nie tylko pod kątem danego słowa, ale i sensu zdania. Na przykład kiedy wpisujemy zdanie „zamek w spodniach z Będzina”, wyszuka nam strony dotyczące zamków błyskawicznych, a nie zabytkowych spodni w muzeum na zamku w Będzinie. Na razie mechanizm ten jest jeszcze niedoskonały, jednak za kilka lat prawdopodobnie zamiast wpisywać konkretne słowa klucze do wyszukiwarki, będziemy wpisywać całe zdania
Jedno jest pewne. Niezależnie od tego, jak w przyszłości będzie wyglądało wyszukiwanie treści w internecie i kto będzie dominował w tym sektorze, na pewno będzie on kluczowy dla internetu.
Bo kto kontroluje wyszukiwanie, kontroluje internet.
--- Aleksandra Danielczyk ---


Tagi: ciekawostki, Google, Internet, internetowa, słowa kluczowe, słowo klucz, wyszukiwarka, wyszukiwarki
Podobne artykuły:
Internet jest kobietą 10 lat z Wikipedią Książka do słuchania Imbir nie tylko dla azjatów CZY WIESZ WSZYSTKO O... PLAMACH? Praca czyni..... cięższym!! Czy w pełnię jesteśmy lepszymi kochankami? Perfumy – zmysłowa elegancja kobiety. Zakupy w sieci Ziemniak – niedoceniany gość na naszym stole
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - agusia_83
Galeria - Przemo
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Galeria - Żonka111
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite