Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
ŚWIĄTECZNE PREZENTY – JAK WYBRAĆ BEZPIECZNE?
Święta tuż tuż, zaczynamy rozglądać się za prezentami dla dzieci. Zanim wyruszymy na poszukiwania wymarzonego prezentu, UOKiK przypomina kilka rad, które pomogą wybrać rzeczy nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne.
[Warszawa, 3 grudnia 2010 r. ]
Z przeprowadzonych w tym roku badań wynika, że planujemy średnio wydać 1800 zł na prezenty świąteczne*. Dorośli dla siebie najchętniej będą kupować w prezencie kosmetyki i perfumy, po które wybiorą się do hipermarketu lub zamówią w Internecie. A jakie prezenty wybierzemy dla dzieci? Najczęściej będą to książki i gry edukacyjne, ale popularnością cieszyć się będą również odzież lub klocki. Jednak nie zawsze piękna lalka, samochód, czy inna upragniona zabawka jest tym dobrym, a przede wszystkim bezpiecznym prezentem dla naszej pociechy.

UOKiK regularnie monitoruje rynek produktów dla dzieci.
Na zlecenie Urzędu Inspekcja Handlowa corocznie prowadzi kontrole produktów przeznaczonych dla młodych konsumentów. Tegoroczne analizy wykazały różnego rodzaju uchybienia m.in. w co trzeciej zabawce, produkcie włókienniczym, obuwiu, a także w prawie co piątym rowerze oraz lampie. Jednak nie są to poważne zagrożenia, większość polega jedynie na braku odpowiednich oznaczeń, a znacznie mniej dotyczy wad konstrukcyjnych.

W związku z tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, czym należy się kierować podczas zakupów dla najmłodszych:

 • zabawka musi posiadać właściwe oznaczenie, umożliwiające dokładną identyfikację przedsiębiorcy wprowadzającego ją na rynek. Powinna mieć również znak , który świadczy o tym, że dany produkt spełnia podstawowe wymagania dopuszczenia go na rynek;

 • wybierając zabawkę, powinniśmy zdecydować się na taką, która będzie odpowiednia dla wieku naszego dziecka. Dlatego należy zwrócić uwagę czy zostały na niej zamieszczone i sformułowane w języku polskim informacje odnośnie ograniczeń wiekowych wraz ze wskazaniem niebezpieczeństwa, którego to ostrzeżenie dotyczy;

 • należy dokładnie obejrzeć zabawkę. Warto sprawdzić czy została odpowiednio skonstruowana i czy nie ma żadnych ostrych, wystających części. Przykładowo: zobaczmy czy na karnawałowej masce zostały odpowiednio osłonięte zakończenia drutów. W przypadku zabawek z mechanizmem składania, jak wózki dziecinne czy krzesełka na kółkach, sprawdźmy czy zostały umieszczone właściwe blokady zabezpieczające;

 • zagrożeniem są także źle zabezpieczone, drobne części, które dziecko mogłoby połknąć, dlatego spójrzmy czy miś ma dobrze przymocowane oczka i czy maluch nie ma zbyt łatwego dostępu do baterii w zabawkowym telefonie. Pamiętajmy, że niebezpieczne części znajdują się nie tylko na zewnątrz zabawek, ale i w ich wnętrzu.

 • Sprawdźmy czy w materiałach wypełniających pluszaka nie znajdują się twarde lub ostre zanieczyszczenia takie jak kawałki metalu, gwoździe, igły, sznurki lub drzazgi. Elementy te występuje też przy ozdobach odzieży. Szczególnie uważajmy na występujące w niektórych zabawkach elementy magnetyczne. Po ich połknięciu mogą się one ze sobą złączyć stanowiąc zagrożenie w organizmie;

 • kupując odzież, zapoznajmy się z oznaczeniami i etykietami, na których powinny znajdować się m.in. dane dotyczące składu surowcowego. Niestety, w warunkach domowych sprawdzenie zawartości chemicznej nie jest możliwe. Warto jednak wybierając ubrania dla najmłodszych zwracać uwagę na elementy ozdobne. Z badań IH wynika, że niebezpieczne mogą być nadruki na ubraniach, które czasami zawierają zabronione związki chemiczne z pochodnymi kadmu i ołowiu. Zdarza się także, że mimo zakazu do wyrobu metalowych akcesoriów np. zamków błyskawicznych, został użyty nikiel. Obecność zakazanych pierwiastków chemicznych może powodować alergie i zatrucia. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 • wybierając meble dla naszych dzieci, najważniejsze powinno być bezpieczeństwo oraz komfort – zwracamy uwagę na stabilność, a także konstrukcję zapobiegającą urazom. Nie powinny one pochylać się lub przewracać przy naturalnym poruszaniu się, a także żadna z części składowych nie ma prawa się obluzować. Upewnijmy się czy szuflada ma odpowiednie zabezpieczenie przed wypadnięciem w przypadku całkowitego jej wysunięcia;

 • zarówno do zabawek jak i mebli powinny być dołączone w języku polskim odpowiednie instrukcje: montażu, użytkowania oraz konserwacji. Przykładowo: przy zabawkach przeznaczonych do utrzymania masy ciała dziecka np. dmuchanych zabawek wodnych powinny być umieszczone nie tylko instrukcje, ale także wskazania odnośnie zachowania odpowiednich środków ostrożności oraz potencjalnie występującego niebezpieczeństwa.

  Kupując produkty przeznaczone dla dzieci, należy wybierać te, które pozwolą im na rozwój zainteresowań, poprzez naukę i zabawę. Decydujmy się na rzeczy nie tylko atrakcyjne cenowo, ale także bezpieczne. Pamiętajmy, że nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku. Wybierając zabawki dźwiękowe, zastanówmy się czy poziom decybeli nie uszkodzi słuchu naszej pociechy. Jeżeli już w sklepie dźwięk wydaje się zbyt głośny, natarczywy – wybierzmy inny produkt.

  Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia, że zakupiony wyrób jest niebezpieczny, powinniśmy skontaktować się ze sprzedawcą. Powinniśmy tę informację również zgłosić do organów kontrolujących bezpieczeństwo produktów – można to zrobić korzystając ze specjalnego formularza UOKiK. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można także zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej. Ponadto bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy od powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów. Bezpłatne porady udzielane są również przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod numerem telefonu 800 800 008.

  Konsumentów zainteresowanych uzyskaniem więcej informacji o swoich prawach przed rozpoczęciem gorączki świątecznych zakupów zapraszamy do odwiedzenia naszej strony. Czy internetowe super okazje zawsze są propozycją nie do odrzucenia? Jakie są prawa wirtualnych konsumentów? Z czym mają największe problemy? W tym roku razem m.in. z Komendą Główną Policji oraz serwisem aukcyjnym Allegro.pl już od przyszłego tygodnia zaczynamy akcję promującą – jak nie stracić głowy podczas przedświątecznych zakupów w sieci.
  Oznaczenia symboli na zabawkach:


  Oznakowanie CE jest deklaracją producenta, że dany wyrób spełnia zasadnicze wymagania, jednak nie jest on znakiem poświadczającym jakość wyrobu

  Zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat
  --- Małgorzata Cieloch ---


  Tagi: jak wybrać, konsument, prezent, prezenty, świąteczne prezenty, upominki, zabawki
  Podobne artykuły:
  Top 10. Najgorsze świąteczne prezenty! Oszczędzamy na partnerach? Co zrobić z nietrafionym prezentem? Listy gwiazdkowych prezentów GWIAZDKOWY PORADNIK Prezenty inne niż wszystkie „Koszmarki” z wakacji Co mi kupisz pod choinkę? Prezent – nie taka prosta sprawa... Gry czy samochody – jaki prezent dla chłopca?
  dodaj komentarz
  POWRÓT DO PARYŻA
  Ciekawostki05-11-13
  POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
  czytaj dalej >>

  Najczęściej komentowane artykuły

  Popularne tematy forum
  Popularne tagi

  Album
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Galeria - plumka6
  Galeria - MARYANA
  Galeria - Katarzyna Piwecka
  Galeria - MARYANA
  Znajdź firmę


  Ostatnio dodane firmy
  Znajdź lekarza
  Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
  Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
  statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite