Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
Dzień Matki, Mamy, Mamusi
To ona nosiła nas pod sercem przez dziewięć miesięcy. To ona wstawała w nocy, gdy tylko usłyszała nasz płacz. To ona nas karmiła, pielęgnowała, wychowywała. Co dzień obdarzając swoją miłością, ciepłem, wyrozumiałością. Matka, mama, mamusia – ta jedna na całym świecie, ukochana i wyjątkowa. Już w wkrótce jej święto, nie zapomnijmy o tym szczególnym dniu. Jest to wspaniała okazja, aby odwdzięczyć się naszej mamie za wszystko, co dla nas zrobiła. Pokazać, że o niej zawsze pamiętamy i kochamy ją miłością równie silną, co ona nas.


W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki świętowano w roku 1923 w Krakowie. Jednak jego historia sięga czasów starożytnych. W starożytnej Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd bogini Rei. Była ona żoną Kronosa, matką wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie natomiast czczono boginię Cybele, również uznawanej za matkę bogów. Potem dopiero w XVII wieku pojawiło się święto przypominające współczesny Dzień Matki. W Anglii powszechna stała się tradycja świętowania tak zwanej Matczynej Niedzieli, obchodzonej zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W tym dniu, wolnym od pracy, nawet służba mogła wrócić do domu, by oddać cześć swoim rodzicielkom. W zamian za otrzymane błogosławieństwo, obdarowywano matki drobnymi upominkami, głównie kwiatami i słodyczami. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Dzisiaj Dzień Matki świętowany jest niemal na całym świecie, choć nie we wszystkich krajach w tym samym dniu.

Dzień Matki to wspaniała tradycja i warto w tym dniu obdarować swoją mamę jakimś wyjątkowym prezentem. Nie musi być koniecznie drogi, ani w ogóle kupiony. Myślę, że każda mama ucieszy się z własnoręcznie wykonanego podarunku. Zwłaszcza, jeśli włożymy w niego dużo serca. Standardem stały się laurki wykonywane przez dzieci. Są to niezwykle urocze pamiątki, które z pewnością przechowuje nie jedna mama. Również dorośli mogą wykonać samodzielnie laurkę. Jeśli mieszkamy daleko od rodziny prezent możemy wysłać pocztą. Taka własnoręcznie wykonana kartka na pewno przyniesie mamie o wiele więcej radości, niż życzenia wysłane sms-em.

Oprócz laurki dzieci, te jeszcze małe, jak i te całkiem duże, mogą własnoręcznie wykonać także inne prezenty: ramkę na zdjęcia, zakładkę do książki lub zawieszkę na drzwi informującą o tym, że mama teraz odpoczywa i nie należy jej przeszkadzać. Samo wykonanie zawieszki to tylko połowa prezentu, drugą połowę stanowić będzie jej respektowanie przez wszystkich domowników. Samodzielnie można również upiec dla mamy ciasto, ciasteczka lub babeczki, taki prezent odpowiednio podany również będzie wyjątkowy.

Gdy jednak chcemy coś mamie kupić postarajmy się, aby nie było to coś złapanego w pośpiechu, kupione tylko dlatego, bo tak wypada. Ważniejsze niż cena prezentu jest to, aby był on dopasowany do upodobań i zainteresowań tej właśnie osoby. To, co ucieszy jedną kobietę, może być zupełnie zbędne dla drugiej. Dlatego przed zakupami warto pomyśleć, z czego najbardziej ucieszyłaby się nasza mama.

Podarować możemy jej wiele rzeczy, od tradycyjnych kwiatów, czekoladek i perfum poprzez wyszukane drobiazgi, które tylko ona doceni. Jeśli lubi czytać, z pewnością ucieszy się z książki. Mama interesująca się modą doceni biżuterię, modną torebkę czy stylową apaszkę. Gdy takich drobiazgów ma już dużo, może przyda się coś, co pomoże je uporządkować – piękna szkatułka, stojak na biżuterię, czy satynowe wieszaki na ubrania (dostępne również pachnące). Dla ceniącej praktyczne podarunki mamy można kupić elegancki stojak pod książkę kucharską, zabawną solniczkę, czy nowy obrus.
A może w ten dzień podarujmy mamie czas spędzony z nami. Z pewnością doceni ten prezent, zwłaszcza, gdy jej dzieci są już dorosłe i mają własne życie. Możemy zaprosić mamę na kolację w domu lub w eleganckiej restauracji, do kina, teatru, na koncert, wystawę – wszystko zależy od jej zainteresowań. A gdy jest ona dość zabiegana i ciężko jej wygospodarować trochę czasu dla siebie, podarujmy jej chwilę relaksu w SPA, wizytę u kosmetyczki czy fryzjera.

Bez względu na to, co wybierzemy, mama z pewnością doceni nasze starania. Zwłaszcza, gdy do prezentu dołączymy życzenia płynące prosto z serca. Możemy napisać po prostu to, co czujemy. Dla wszystkich pozbawionych weny twórczej przygotowaliśmy gotowe życzenia.

Niech Ci się spełnią pragnienia,
Niech słonko zawsze Ci świeci
Przyjmij te skromne życzenia,
Od kochających Cię dzieci.

Ty Mamusiu,
dla gromadki dzieci kochających
jesteś podporą, przykładem i siłą.
Życzymy Ci dzisiaj,
aby szczęścia słońce
zawsze dla Ciebie Mamo
radością świeciło!

Na stronach kalendarza
świątecznych dni jest mało.
A szkoda! Co tu zrobić,
by świąt nie brakowało?
Lecz jeden dzień szczególnie
swym blaskiem w maju kusi:
dla jednych to - Dzień Matki,
a dla mnie - Dzień Mamusi.
Nie umiem mówić głośno,
jak kocham i co czuję...,
więc patrząc Mamie w oczy,
cichutko... podziękuję.
Dziękuję za to wszystko,
czym dobroć jest na ziemi,
że Jesteś najważniejsza,
że tego nikt nie zmieni,
że jeden dzień najpiękniej
w mym sercu jaśnieć musi:
dla jednych to - -Dzień Matki,
a dla mnie - Dzień Mamusi.

Któż nad moją kołyską
czuwał nieraz w noc ciemną
Któż gorąco się modląc
łzy wylewał nade mną
Kto strzegł pierwszych mych kroków
gdy się chwiała dziecina
TYŚ była, TY zawsze
moja Matko jedyna
za te trudy i pracę
czyż się tobie o Matko
kiedy w życiu odpłacę
wiem co czynić należy byś się Matko cieszyła
postępować tak jak uczyłaś mnie, miła.

Ty mnie życia nauczyłaś.
Wszystko, co miałaś mi poświęciłaś.
Za przeszłość i przyszłość,
Za wszelkie trudy i starania,
Składam Ci dzisiaj podziękowania.

Kiedy wchodzę do domu i w oczy twe patrzę
Zawsze
Odnajduję w nich zrozumienie
Zawsze
Odnajduję w nich wybaczenie
Nigdy na nic tego nie zamienię
Mamo to dla ciebie
Proste ale jakże ważne słowa
Bądź zawsze zdrowa, zawsze uśmiechnięta i zawsze szczęśliwa
Tak jak zawsze jesteś troskliwa
--- Anita Zasońska ---


Tagi: 26 maj, 26 maja, dla mamusi, dla mamy, Dzień Matki, historia, kwiaty, laurka, matka, obchody, prezent, święto, tradycja, życzenia
Podobne artykuły:
Kwiatek dla Adama Walentynki – miłosny prezent Kupidyna W obronie Dnia Kobiet Niespodzianka po męsku! Mamo, tato, pamiętaj o Mikołaju! Wspominajmy zmarłych Wirtualny znicz Wielkanocne podróże po świecie Chwila marzeń Być macochą
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - Żonka111
Galeria - alasoniq
Galeria - Marzena
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - antosia24
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite