Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
Czarny kot
Czarny kot to zwierzątko niebanalne. W starożytnym Egipcie uchodził za święte zwierzę. W średniowieczu utożsamiano go z diabłem albo z czarownicą i, bywało, że palono na stosie!


Mimo, że żyjemy w XXI stuleciu, wciąż sporo ludzi na całym niemal świecie wierzy, że czarny kot przebiegający im drogę, może przynieść pecha.
Polacy również uważają na ogół, że czarny kot przynosi pecha, natomiast Niemcy przeciwnie - cieszą się, gdy go zobaczą, zwłaszcza w Nowy Rok, bo jest dla nich zwiastunem powodzenia. Z kolei w Wielkiej Brytanii czarny kot w domu pomaga pannom szybko wyjść za mąż i w ogóle zwiastuje powodzenie (jeśli wyjście za mąż traktować jako szczęście ;-).


Dziś kocie mity, a właściwie przesądy związane z kotami z różnych zakątków świata:

 • Obcy czarny kot na ganku przynosi powodzenie. (przesąd szkocki)
 • Usłyszeć kichającego kota to dobry znak. (przesąd włoski)
 • Ujrzenie w nocy białego kota przynosi pecha. (przesąd amerykański)
 • Sen o białym kocie oznacza szczęście. (przesąd amerykański)
 • Kiedy zobaczysz jednookiego kota, spluń na kciuk, przypieczętuj nim wnętrze dłoni i wypowiedz życzenie. Życzenie się spełni. (przesąd amerykański)
 • Kot myjący się za uszami zwiastuje nadchodzący deszcz. (przesąd angielski i francuski)
 • Kot śpiący z wszystkimi czterema łapami podwiniętymi pod siebie zwiastuje nadejście chłodów. (przesąd angielski)
 • Uczniowie angielscy wierzą, że ujrzenie w drodze do szkoły białego kota to zapowiedź nieuchronnych kłopotów. Aby zapobiec nieszczęściu, należy albo splunąć, albo obrócić się wokół własnej osi i przeżegnać się.
 • Czarny kot przebiegający komuś drogę przy blasku księżyca oznacza śmierć podczas epidemii. (przesąd irlandzki)
 • Przeniesienie kota przez strumień przynosi pecha. (przesąd francuski)
 • Kot na nagrobku to niewątpliwa oznaka, że dusza pochowanego zmarłego jest opętana przez diabła. Dwa koty walczące ze sobą w pobliżu umierającego człowieka lub na grobie wkrótce po pogrzebie, to w rzeczywistości Szatan i Anioł walczące o władzę nad duszą zmarłego. (dawne przesądy angielskie)
 • Ujrzenie na jezdni białego kota przynosi szczęście. (przesąd amerykański)
 • Zabicie kota to 17 pechowych lat. (przesąd irlandzki)
 • Jeśli koty opuszczają dom, zapanuje w nim wieczna choroba. (przesąd angielski)
 • W Holandii nie wpuszczano kotów do pokojów, w których toczyły się rodzinne rozmowy. Holendrzy wierzyli, że koty z pewnością rozniosłyby plotki po całej okolicy.
 • Kiedy wprowadzasz się do nowego domu, kota zawsze wprowadzaj przez okno, a nie przez drzwi; wówczas nie ucieknie. (przesąd amerykański)
 • Na początku XVI w. gość przybywający do angielskiego domu zawsze całował domowego kota.
 • Kiedy rozszerzają się kocie źrenice, spadnie deszcz. (przesąd walijski)
 • W XVI-wiecznej Italii wierzono, że jeśli czarny kot leży na łóżku chorego, wróży to jego śmierć. Jednak panuje też przekonanie, że kot nie pozostanie w domu, w którym wkrótce ktoś ma umrzeć. Jeśli więc kot domowy nie chce pozostawać w domu, uważa się to za bardzo zły znak.


  Ciekawostki

 • 17 lutego odbywa się Światowy Dzień Kota – w Polsce to święto to jest obchodzone od 2006 roku.
 • W Japonii kot jest najpopularniejszą maskotką - jego figurka z podniesioną łapką w geście pozdrowienia, widnieje przy wejściu do domów, biur, sklepów i restauracji; według przesądów zapewnia to między innymi powodzenie w interesach.
 • W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami; 37 zwierząt wywieziono z miejscowości położonej w promieniu 30 km, koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono - wszystkie wróciły, jednak większość pozbyła się w drodze przesyłek.
 • W kuchni kantońskiej występuje potrawa o nazwie "Smok, tygrys i feniks", sporządzana m.in. z mięsa kota; również australijscy aborygeni zabijają i zjadają zdziczałe koty.
 • Zbyt częste szczepienia w kark mogą grozić bardzo złośliwą chorobą nowotworową, tzw. VAS – Vaccine Associated Sarcoma. Aby zmniejszyć szanse na wystąpienie tego nowotworu koty szczepi się nie w kark, ale w łapę - odradzane jest również zbyt częste szczepienie kotów, zwłaszcza jeśli mają one ograniczony kontakt ze światem (nie wychodzą na zewnątrz).


  Biorąc pod uwagę wszystkie te wiadomości to już dziś nie wiadomo, czy przed czarnym kotem uciekać, czy może go przygarnąć i czekać na szczęście...
  --- Aleksandra Danielczyk ---


  Tagi: ciekawostki, co znaczy czarny kot, czarny kot, czarownica, diabeł, Dzień Kota, przesądy, szczęście, wróżba, wróżby, zabobony
  Podobne artykuły:
  Piątek trzynastego Baby shower – przyjęcie dla przyszłej mamy Wróżka prawdę ci powie... Dzień Dobrych Wiadomości i inne święta Najdziwniejsze ciążowe zabobony Luty Andrzejkowy wieczór z wróżbami CZY WIESZ WSZYSTKO O... PLAMACH? Praca czyni..... cięższym!! Czy w pełnię jesteśmy lepszymi kochankami?
  dodaj komentarz
  POWRÓT DO PARYŻA
  Ciekawostki05-11-13
  POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
  czytaj dalej >>

  Najczęściej komentowane artykuły

  Popularne tematy forum
  Popularne tagi

  Album
  Galeria - Gosiak
  Galeria - Kasinek
  Galeria - zuzamm
  Galeria - anaid13
  Galeria - agusia_83
  Galeria - monika1985
  Znajdź firmę


  Ostatnio dodane firmy
  Znajdź lekarza
  Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
  Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
  statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite