Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
CV na każdą okazję
Maciek ma cztery cv i dodatkowo wedle potrzeb może na szybko napisać kolejne. Jak mówi, chce w ten sposób najlepiej wpisać się w wymagania firmy, do której aplikuje. A że już kilka razy jego kłamstwa wyszły na jaw i było głupio? Odpowiada, że potrzeba matką wynalazków, a kto nie ryzykuje, ten nie żyje naprawdę.
Badania wykazują, że prawie połowa Polaków oszukuje, podając informacje w życiorysie. Najczęstsze kłamstwa dotyczą znajomości języków obcych oraz obowiązków wykonywanych we wcześniejszych miejscach pracy. Pierwsze kłamstwo jest najgłupsze, bo najłatwiejsze do zweryfikowania. Maciek przekonał się o tym i to niejeden raz. – Napisałem, że biegle posługuję się angielskim. Nie sądziłem, że ktoś to sprawdzi i to w dodatku już na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej.

A właśnie tak się stało. Niedoszły szef przywitał Maćka uściskiem dłoni i zaczął rozmawiać z nim... po angielsku. Bez żadnego wstępu, z marszu. Maciek zaniemówił i po krótkiej chwili poprosił o przejście na polski. Ale wtedy usłyszał, że skoro zna angielski, nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem i odpowiedziami. Oczywiście, dalej nie można już było udawać i jak szybko otrzymał zaproszenie na spotkanie, z taką samą prędkością je opuścił. Bynajmniej nie z własnej woli...

Do więzienia, ale w Anglii
Któregoś dnia zobaczył ogłoszenie na stanowisko kierownicze w dość znanej sieci sprzedającej obuwie. Pracodawca jako jedno z głównych wymagań postawił doświadczenie oraz znajomość branży. Maciek jako człowiek niezwykle pomysłowy szybko przygotował cv, w którym napisał m.in. o pracy w konkurencyjnej firmie. Nie pomyślał jednak, że informacje te zostaną sprawdzone. I znów odszedł z kwitkiem, w dodatku usłyszawszy kilka niepochlebnych słów na swój temat.
Koloryzowanie faktów oraz podawanie nieprawdziwych wiadomości w Polsce jeszcze wciąż nie jest objęte ostrymi konsekwencjami. Inaczej niż w Wielkiej Brytanii, gdzie za kłamstwo w życiorysie można trafić na pół roku do więzienia. Tymczasem nasze przepisy też zakładają odpowiedzialność za podawanie nieprawdy, choć łagodniejszą. Mówi o tym Kodeks wykroczeń, gdzie za przywłaszczanie sobie stanowiska, tytułu lub stopnia, do których nie posiada się prawa, grozi grzywna do 1000 złotych albo kara nagany.

Nasi pracodawcy nie korzystają jednak zbyt często z tego przepisu, co powoduje bezkarność oszustów. Jedyną karą jest dla nich nieotrzymanie upragnionego stanowiska. Jak jednak widać na przykładzie Maćka, jeśli tylko jest się upartym i nie zniechęca się porażkami, spokojnie można uprawiać ten proceder dalej.


Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

--- Magda Wieteska ---


Tagi: cv, jak szukaś pracy, kłamstwo w cv, nieprawda, oszukać, oszustwo, praca, szukam pracy, zatajanie prawdy
Podobne artykuły:
Nowoczesne CV Szukasz pracy? Stwórz własną www Przed podjęciem pracy Szukanie pracy w wakacje Rozmowa o pracę Jak wysyłać aplikacje Rekruter – pan i władca? Wypalenie zawodowe Mobbing Albo praca, albo dziecko
dodaj komentarz
...
santa  11-10-10 10:37
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - anaid13
Galeria - madziuleczka85
Galeria - anaid13
Galeria - plumka6
Galeria - ZatroskanaMama
Galeria - Katarzyna Piwecka
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite