Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
Szata zdobi człowieka
Moda i zakupy są stałymi elementami naszego życia. Często stajemy przed wyborem – kupić renomowany produkt czy ten tańszy? Co się bardziej opłaca?


Teza
Holenderscy naukowcy Rob Nelissen i Marijn Meijers z Tilburg University przed rozpoczęciem swoich badań założyli, że metka przy ubraniu postrzegana jest jako wyznacznik statusu materialnego człowieka i tym samym wpływa ona na to, jak go postrzegają inni. Działa jak wabik, który jest tym skuteczniejszy, im bardziej znane logo znajduje się na ubraniu.


Wyniki
Wymienieni naukowcy przyprowadzili badania, podczas których udowodnili swoją tezę. Pokazywali oni wolontariuszom zdjęcia, na których znajdował się mężczyzna w koszulce polo z logo znanej firmy, bez logo oraz z logo mniej uznanej marki. Łatwo się domyślić jakie były wyniki eksperymentu. Mężczyzna, który nosił koszulkę znanej firmy został uznany za osobę bogatszą i o wyższym statusie.
Kolejne badanie wykazało, że mężczyzna, który stara się o pracę w markowym garniturze ma szansę na pensję wyższą o 9%, niż mężczyzna w nie markowym ubraniu.
Chętniej także dajemy pieniądze ludziom, którzy wyglądają na zamożnych – wolontariuszki ubrane w markowe rzeczy zebrały dwukrotnie więcej niż te noszące rzeczy bez metki.
Okazuje się również, że częściej udzielamy odpowiedzi ludziom, którzy noszą oryginalne rzeczy.


Deklaracje
A jaki jest stosunek Polaków do markowych rzeczy? Na forach internetowych zgodnie deklarują, że wybierają je głównie ze względu na jakość: Oryginalne ciuchy są trwalsze - a ja nienawidzę robić zakupów, więc wolę kupić raz, a porządnie.
Warto tu podkreślić, że bywają przypadki, w których markowe produkty nie różnią się jakością od tych „normalnych”. Dotyczy to zwłaszcza branży kosmetycznej, w której za niższą cenę można znaleźć skuteczne odpowiedniki droższych marek.


Rzeczywistość
Czy kupujemy markowe rzeczy tylko ze względu na ich jakość? Myślę, że nie. Część konsumentów zapewne kupuje markowe produkty pod wpływem reklamy lub chęci zaimponowania innym. A czy Polacy potwierdzają wyniki badań holenderskich naukowców? Zdecydowanie tak. Nie da się ukryć, że również i w naszym społeczeństwie metka jest wyznacznikiem statusu i niestety ma wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Czy warto zainwestować w oryginalne rzeczy? Każdy sam musi udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie...


Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!

--- Marta Gackowska ---


Tagi: badania, ciakawostki, ciuchy, liczy się, marka, markowe, metka, o wyglądzie, rzeczy, wyniki badań, zakupy, znana marka
Podobne artykuły:
Fenomen lumpeksów Kupowanie ciuchów to koszmar! Brałeś? Nie jedź! GWIAZDKOWY PORADNIK Secondhandy – konieczność czy wybór? Wysokie obcasy Morskie oko Swapping, czyli moda na wymienianie ubrań Modnie, wygodnie, bezpiecznie METODY DIAGNOSTYKI BAKTERII CHLAMYDIA TRACHOMATIS
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - plumka6
Galeria - anaid13
Galeria - alergena
Galeria - agusia_83
Galeria - alergena
Galeria - MARYANA
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite