Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
Święto Zmarłych, Halloween i Święto Duchów
Święto Zmarłych to rzymskokatolicka uroczystość, która obchodzona jest 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych – taką definicję Dnia Wszystkich Świętych przeczytamy w Wikipedii.

Cześć zmarłym oddawano już w IV wieku, kiedy to papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon. Świątynia, która została poświęcona na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników była miejscem składania licznych relikwii. Od tego czasu w dniu 13 maja oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł święto na 1 listopada, a w 837 Grzegorz IV rozporządził, by dzień ten poświęcony był pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych kościoła katolickiego. Obecnie w Polsce, pierwszego listopada odwiedzamy groby bliskich, których nie ma już wśród nas. Cmentarze ożywają się ozdobione kwietnymi wieńcami i kolorowymi lampkami. Święto Zmarłych ma charakter religijny, to czas zadumy i modlitwy. 


Halloween to jedno z najhuczniej obchodzonych świąt w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Święto od końca lat dziewięćdziesiątych pojawia się także w Polsce. Jeśli wierzyć legendom, Halloween zapoczątkowali Celtyccy druidzi, którzy 31 października obchodzili "Wigilię Wszystkich Świętych". Ufali oni, że dusze zmarłych wracają w następnym roku na ziemię, by wejść w ciała żywych. Aby więc temu zapobiec robili straszne maski i stroje, które miały przedstawiać upiory i demony. Przebierańcy, tańcząc przy ogniskach, robili duży hałas– tak odpędzali duchy jak najdalej od swoich siedzib. By zaskarbić sobie życzliwość duchów w przedsionkach mieszkań stawiano smakołyki i ten zwyczaj można spotkać do dziś nawet w Polsce. Halloween dopiero w XIX wieku przywędrowało do Ameryki. Rytuały przekazywane przez irlandzkich emigrantów przeszły na amerykańskich mieszkańców nowego kontynentu. Podobnie jak Celtowie, wszyscy sympatycy Halloween przebierają się za duchy i zjawy, paradując ulicami od domu do domu, domagając się słodyczy. Obyczaj ten modyfikowany przez lata uległ tak wielkim przemianom, że dziś Halloween jest wesołym świętem związanym bardziej z zabawą i tańcami.


Święto Duchów w tradycji Chińskiej obchodzone jest zgodnie z chińskim kalendarzem, piętnastego dnia siódmego miesiąca. Święto to zostało ustanowione przez taoistycznego mnicha Bukonga. Według historii, aby zapewnić zmarłym udział w plonach odprawiano w klasztorach wielkie ceremonie dla ich zbawienia. Tego dnia małe trzcinowe łódeczki z lampionami puszczane na wodę, wyznaczają kierunek zagubionym duchom. Sporządzano także paczuszki, które adresowane imieniem oraz datą urodzin i śmierci osoby zmarłej były rytualnie palone. Wierzono, że w ten sposób wysyłano je na tamten świat. Święto Duchów służyło obłaskawieniu bezdomnych, bezimiennych dusz. Chińczycy, bowiem wierzyli, że zmarli, którzy pochowani zostali w niewłaściwy sposób, nad którymi nie odprawiono należytej żałoby mogą zamieniać się w błędne duchy. Ponieważ duchy zmarłych nie miały wstępu do klasztorów i świątyń, gdzie odprawiano ceremonię ku czci przodków, paczuszki w przeddzień święta palono poza wsią, na skrzyżowaniach dróg, polewając je uprzednio wódką. Dzisiaj tradycyjny rytuał palenia papierowych imitacji pieniędzy, odzieży i innych przedmiotów codziennego użytku odbywa się na ulicach i przed domami. Przed małymi świątyniami natomiast ludzie składają dary z jedzenia oraz puszczają głośne petardy.


Na koniec kilka ciekawostek:  • Nazwa Halloween pochodzi od „All Hallows Eve”, czyli „Wigilii Wszystkich Świętych”

  • W Nowym Jorku z okazji Halloween organizowane są gejowskie parady, najbardziej znana to ta, która odbywa się w Greenwich Village

  • Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w USA już w 1930 roku

  • Rzymianie łączyli Halloween ze świętem Pomony – bogini ogrodów i plonów

  • Zwyczaj robienia Halloweenowych latarni rozpoczął się dawno temu w Irlandii. Świecące latarenki symbolizowały pokutujące duszyczki, które miały odstraszać nieczyste moce. Na początku jednak nie używano do tego dyni, ale bulwy rzepy, buraków czy brukwi. W tym samym czasie amerykańscy farmerzy świętowali zakończenie zbiorów wycinając w dyniach fantazyjne wzory. Wygnani z kraju przez głód irlandzcy emigranci trafili do USA, a wkrótce potem te dwie tradycje połączono w jedną. Od tej pory świecące dynie są obowiązkowo kojarzone z Halloween.

  • Święto Zmarłych obchodzone jest także w innych krajach na całym świecie: Japonia, Ekwador, Meksyk, Filipiny, Francja.


 


Źródła: Wikipedia, http://taoism.about.com


--- Anna Gawryluk ---


Tagi: duch, duchy, Dzień, halloween, święto, Święto duchów, Święto Zmarłych
Podobne artykuły:
Wspomnij, nie zapomnij Halloween czy Wszystkich Świętych? VI Dzień Dobrych Uczynków Wirtualny znicz Jeden dzień bez auta? Seks po menopauzie Ściskajcie się! Halloween po polsku Grudzień Światowy Dzień Uśmiechu
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - plumka6
Galeria - Minia
Galeria - MARYANA
Galeria - agusia_83
Galeria - agusia_83
Galeria - zuzamm
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite