Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Ciekawostki
Światowy Tydzień Karmienia Piersią
Pierwszy tydzień sierpnia od 1990 roku obchodzony jest jako Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W 120 krajach przez ten czas popularyzuje się i wychwala pod niebiosa naturalne karmienie. A Ty – czy karmisz piersią? A może zrezygnowałaś po krótkim czasie albo w ogóle nie zamierzasz w ten sposób żywić swojego dziecka?


Czterdzieści lat temu pytania jak powyżej nie wzbudziłyby żadnego zdziwienia. Dzisiejsze mamy trzydziesto i czterdziestolatek karmiły sztucznymi mieszankami co trzy godziny, z sześciogodzinną przerwą na noc. Modyfikowane mleko zaliczano wtedy do najwłaściwszych pokarmów dla noworodków i niemowląt i karmiono je tak od początku, jeszcze w szpitalu położniczym. Dziecko nieprzyzwyczajone do piersi wcale tej piersi się nie domagało, a czasem nawet, zwłaszcza gdy mama była nieprzekonana do mieszanek, odrzucało naturalny pokarm.
Na szczęście, czasy te już dawno za nami. Na szczęście, bowiem nie ma nic zdrowszego dla dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, od kobiecego mleka. Pokarm zdrowej, prawidłowo odżywiającej się matki jest prawdziwą skarbnicą witamin i przeciwciał dla maluszka. Wzmaga jego odporność, a kontakt cielesny podczas karmienia dodatkowo potęguje emocjonalną więź. Warto też wiedzieć, że i mama naturalnie karmiąca chroniona jest w ten sposób przed nowotworami piersi i jajników, a także reumatoidalnym zapaleniem stawów.


Karmić piersią czy nie karmić?
Bywa jednak i tak, że wskutek niedostatecznej wiedzy na temat laktacji kobiety rezygnują z karmienia piersią. Bo niewygodne, bo dziecko się zbytnio przyzwyczai, a trzeba będzie przecież wrócić do pracy, bo mleko za tłuste i maleństwo będzie po nim grube. Pojawiają się też czasem zapalenia piersi, niezwykle uciążliwe i bolesne, i znowu dylemat – karmić pomimo cierpienia czy dać sobie spokój.

Po pierwsze, niewygoda karmienia piersią jest chwilowa. Owszem, trudno się od dziecka uwolnić, ale przecież karmić w ten sposób możemy zawsze i wszędzie. Wybierając się z maluchem gdziekolwiek nie trzeba pamiętać, aby wrócić do domu na czas podania butelki albo też szukać miejsc do jej podgrzania.

Powrót do pracy rzeczywiście nie jest łatwą sprawą, ale tak samo trudno jest w każdej innej sytuacji, gdy zostawiamy maleństwo nagle samo, bez mamy, a z drugim rodzicem, babcią czy nianią. Mleko można odciągać, zamrażać, poza tym w wielu firmach przestrzegane są prawa matek do przerw na karmienie.

Dziecko grube od naturalnego karmienia? Bardzo rzadko przytrafia się taka sytuacja i najczęściej jest ona spowodowana nieprawidłową dietą matki - wysokokaloryczną. Wystarczy zmienić jadłospis i dziecku nie będzie zagrażać otyłość. Poza tym kobiece mleko ma tę wspaniałą właściwość, że idealnie przystosowuje się do potrzeb maleństwa – gdy dziecko jest głodne, mleko je karmi, gdy tylko spragnione – poi.

Zapalenia piersi najczęściej powstają na skutek zastoju. Jeśli nie pomagają domowe metody (laktator, masaż, liście kapusty, gorąca pielucha), trzeba iść do lekarza. Najpewniej dostaniemy wtedy antybiotyk i w zależności od jego składu – albo zakaz na czas jego brania karmienia piersią albo też pozwolenie.

Decyzja, czy karmić dziecko piersią, a jeżeli tak, to jak długo, powinna być zawsze indywidualną decyzją mamy. Doradzanie lub odradzanie bardziej doświadczonych koleżanek czy kobiet z rodziny zazwyczaj nie przynosi żadnych skutków, a tylko irytuje bezpośrednio zainteresowaną. W końcu to jej piersi, jej dziecko, jej odpowiedzialność i ich wspólne życie.


Podoba Ci się artykuł?
Zapisz się do naszego Newslettera a będziesz zawsze na bieżąco z nowościami naszego portalu.
Zapraszamy!www.magdawieteska.manifo.com
--- Magda Wieteska ---


Tagi: czy karmić piersią, dzień, karmić piersią, karmienia, karmienie piersią, matka karmiąca, piersią, święto, tydzień, Tydzień Karmienia Piersią, Światowy Tydzień Karmienia Piersią
Podobne artykuły:
Karmić piersią - czy zawsze i wszędzie? Ściskajcie się! Jeden dzień bez auta? Prawie połowa Polaków ma nadwagę Światowy Dzień Uśmiechu Wspomnij, nie zapomnij Grudzień Dzień Chłopaka Seks po menopauzie Święto Zmarłych, Halloween i Święto Duchów
dodaj komentarz
Paulina  28-08-11 09:25
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - agusia_83
Galeria - agusia_83
Galeria - agusia_83
Galeria - ania23
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - Katarzyna Piwecka
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite