Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Abecadło emocji
Zawiść! Nasza narodowa cecha?
Kiedy ktoś w Polsce się dorobi, od razu mówi się, że majątek zdobył nielegalnie. Gdy jakaś gwiazda dopiero wznosi się na szczyt, wszyscy są zachwyceni debiutantem. Zarówno fani, jak i prasa. Kiedy nasza gwiazda osiągnie sukces i zabłyśnie na firmamencie wśród innych wielkich tego świata, wszyscy się nagle od niej odwracają, a przyznawanie się choćby do odrobiny sympatii, co do jej osoby, uważane jest za totalny obciach.


Wystarczy wejść na którykolwiek z portali plotkarskich, by się przerazić wulgarnością pozostawionych komentarzy. Ma się wrażenie, że anonimowość daje ludziom niesamowitą odwagę w okazywaniu swego prawdziwego „ja”. Niestety jest to „ja”, którego podpisując się nazwiskiem, pewnie by się zawstydzali. Skrywając się za pseudonimami lub nic niemówiącym określeniem „gość”, prześcigają się w złośliwościach. Myśląc tylko, jak tu kogoś zbluzgać.

Sąsiedzi zazdroszczą sobie domów, samochodów, a nawet kosiarek. Zastanawiając się wzajemnie, jak jego na to wszystko stać. Nikomu do głowy nie przyjdzie, że ciężko pracując można się czegoś dorobić. Jeśli masz, znaczy się, że albo ukradłeś, albo sukces zawdzięczasz znajomościom. Gdy ktoś bogaty zostanie okradziony, nie może liczyć nawet na odrobinę współczucia. W końcu na biednego nie trafiło, mówią ludzie. Nie na miejscu jest pochwalenie się czymkolwiek. Choćbyśmy nie wiem jak dumni byli z własnego sukcesu, lepiej zachować to dla siebie, bo zamiast szczerych gratulacji możemy usłyszeć „głupi ma więcej szczęścia niż rozumu”.

Za to mile widziane jest narzekanie, jak nam jest źle, ciężko, jak wszystko drożeje, jak trudno jest związać koniec z końcem. Narzekają wszyscy: i ci, co naprawdę mają ku temu powody, jak i ci, którym nie najgorzej się wiedzie. Jeśli nic nie masz, niczym się nie wyróżniasz, to nie stanowisz zagrożenia. Wolimy pocieszać kogoś w niepowodzeniach, niż patrzeć jak odnosi sukcesy.
Tak rysuje się obraz mojego świata, a żyję w Polsce. Zastanawiam się, czy zawiść jest naszą narodową cechą? Nie lubię stereotypów i uogólnień, ale to rzuca się w oczy bardziej od innych przypisywanych nam cech.

W końcu nie każdy Polak to pijak i złodziej.
Może też nie wszyscy jesteśmy zawistni, tylko tych owładniętych zazdrością bardziej widać. Manifestują swoje rozgoryczenie na forach internetowych, na ulicach, w autobusach. Wszędzie, gdzie tylko jest taka możliwość. Ci niezawistni siedzą sobie spokojnie we własnych domach, ciesząc się tym, co mają, bez względu na to, ile tego jest. Doceniają wartość rodziny i przyjaźni, a nawet jeśli czasem komuś czegoś pozazdroszczą, nie muszą od razu krzyczeć o tym całemu światu.
--- Anita Zasońska ---


Tagi: , narodowa cecha, nienawiść, nieuprzejmość, plotki, Polacy, Polska, wulgaryzmy, zawiść, zazdrość
Podobne artykuły:
Czy warto...? Historia dziecka po przejściach. Samotność we dwoje Przyjaciółka niezbędna do życia? Baba babie wrogiem Nowoczesna kobieta Bezdomna Katarzyny Michalak Jak zatrzymać lato? Oto 5 skutecznych sposobów Pościel wełniana RUNO ciepło, higiena, zdrowie Soczewki kontaktowe–wybieramy krople nawilżające
dodaj komentarz
Piotrek  22-10-09 08:55
czytaj komentarz >>

Optymistyczny  22-10-09 04:53
czytaj komentarz >>

POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - monia
Galeria - OlaM
Galeria - MARYANA
Galeria - plumka6
Galeria - MARYANA
Galeria - ania23
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite