Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Abecadło emocji
Wspominajmy zmarłych
Przed nami 1 listopada. Święto Zmarłych. Już dziś wielu z was wyrusza w drogę, aby odwiedzić groby rodziny, znajomych, przyjaciół. Ten jeden jedyny raz w roku wyruszamy w podróż do przeszłości. Zapalamy znicze, kładziemy na grobach wiązanki kwiatów, wspominamy, rozpamiętujemy, modlimy się, rozmawiamy z duchami. Nie ma znaczenia jakiej jesteśmy narodowości, jaki mamy kolor skóry, czy wreszcie jaką religię wyznajemy i w jakiego boga wierzymy. Pamięć o zmarłych jest w każdym z nas.
Chwila zadumy
W tym codziennym zabieganiu przeważnie nie mamy czasu, aby myśleć o zmarłych, odwiedzać cmentarze, wspominać bliskich. Żyjemy w takim pędzie, że sprawy tych, którzy odeszli, zwykle spychamy na dalszy plan. Są przecież inne, ważniejsze. My, żyjemy. Oni już umarli. My, musimy przetrwać, zarobić, zjeść, wyspać się, odpocząć. Oni są gdzieś tam w przestworzach i może mają się o wiele lepiej od nas.

Być może czasem patrzą na nas i obserwują. Być może każdego dnia są blisko nas, wspierają, pomagają. My jednak tego nie widzimy, ani nie czujemy. Żyjemy własnym, ziemskim życiem, które każe nam ciągle gnać do przodu. Tylko raz w roku, właśnie 1 listopada, nieco zwalniamy. Zatrzymujemy się na chwilę. Staramy się znaleźć czas, aby odwiedzić bliskich na cmentarzach. Zapalić świeczkę, położyć chryzantemę. Zadumać się nad grobami, powspominać losy i dzieje zmarłych. Pomyśleć jacy byli i życzyć im wszystkiego dobrego w tym innym, podobno lepszym życiu. Święto Zmarłych, to również dobry moment, aby zastanowić się nad własnym życiem, nad tym jacy jesteśmy, do czego dążymy, jakie uczucia nami targają, co jest dla nas najważniejsze.

Trzeba pamiętać
Każdy z nas stracił kogoś bliskiego. Mamę, tatę, babcię, dziadka, kuzyna, dziecko, przyjaciółkę, sąsiada, kolegę. Każdy z nas ma kogo odwiedzić na cmentarzu. Robimy to jednak bardzo, bardzo rzadko. Przeważnie tylko ten jeden jedyny raz w roku, 1 listopada. Dobre i to, bo o zmarłych trzeba pamiętać. W końcu oni kiedyś też żyli na tym ziemskim padole. Byli częścią naszego życia, uczestniczyli w nim. Odeszli, bo tak musi być, bo śmierć jest nieunikniona, bo taka jest kolej rzeczy. My też kiedyś odejdziemy i chcemy na pewno aby nas ktoś wspominał. Odgarnął, choć raz do roku, suche liście z grobu, wyrwał chwasty, zapalił świeczkę, położył wiązankę i choć chwilę przystanął, pomyślał, wspomniał.

Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna. Nie można się od niej tak po prostu odciąć. To cząstka naszego życia. Ktoś był przed nami, tworzył dzieje, historię, los różnie się z nim obchodził. Ten ktoś był naszym ojcem, wujkiem, matką, bratem. Miał jakieś znaczenie w naszym życiu. Poza tym ludzie od wieków czcili pamięć o bliskich, którzy odeszli. Wspominali ich i odwiedzali na cmentarzach. My nie możemy się tak nagle od tego odciąć i tłumaczyć się brakiem czasu, bezsensem tego święta, czy tym, że świat idzie do przodu. Śmierć jest wśród nas i zawsze będzie. Jesteśmy tacy sami, jak nasi bliscy, których już nie ma. Nas też kiedyś zabraknie.

Tak naprawdę nie wiemy…
…. nie wiemy co jest PO. Co dzieje się po śmierci? Gdzie ulatuje nasza dusza? Czy w ogóle gdzieś odchodzi, czy może znika, rozpływa się i unicestwia. Nie mamy pewności jakie są dalsze losy zmarłych. Do jakich światów odchodzą. Dlatego też musimy o nich myśleć, pamiętać, wspominać. Nie pozwólmy tak po prostu odsunąć ich na dalszy plan. Niech żyją w naszych sercach. Dopóki będziemy o nich pamiętać, oni będą z nami. A jeśli nie macie nikogo bliskiego na cmentarzu w waszym mieście, a od rodzinnych grobów dzielą was tysiące kilometrów, wstąpcie po prostu na najbliższy wam cmentarz. Zapalcie świeczkę na grobie, o który nikt nie dba. Może na grobie nieznanego żołnierza lub człowieka pochowanego jako NN. To naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku, a skłania do refleksji i pozwala inaczej spojrzeć na własne życie. Zmarli są nam potrzebni, a pamięć o nich przede wszystkim.
--- Magdalena Zając ---


Tagi: 1 listopada, cmentarz, Dzień zmarłych, grób, grobowiec, groby, kondolencje, kwiaty, pamięć, świeczka, święto, wieńce, Święto zmarłych, znicz
Podobne artykuły:
Wirtualny znicz Dzień Matki, Mamy, Mamusi Święto Zmarłych, Halloween i Święto Duchów Halloween czy Wszystkich Świętych? Wielkanocne podróże po świecie Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu Ściskajcie się! Halloween po polsku W obronie Dnia Kobiet Pij mleko, będziesz wielki?
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - anaid13
Galeria - agusia_83
Galeria - agusia_83
Galeria - Anik111
Galeria - MARYANA
Galeria - Przemo
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite