Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Abecadło emocji
Najdziwniejsze ciążowe zabobony
Nie noś korali, nie patrz na księżyc, nie farbuj włosów, nie przechodź pod rozwieszonym praniem, nie trzymaj dziecka do chrztu. To tylko niektóre z ciążowych zabobonów. Jest ich całe mnóstwo i ciągle pojawiają się nowe, bardziej współczesne. Przyszłe mamusie z zaciekawieniem słuchają tego, co mówią inni. Babcia radzi, aby nic dla dziecka nie kupować, zanim się nie urodzi. Ciocia ostrzega żeby nie przechodzić pod drabiną. Mama nie pozwala głaskać ci psa, bo twoje dziecko będzie kudłate. Wszędzie przesądy i zabobony. Wierzyć w nie czy nie wierzyć? Oto jest pytanie.


Wystraszona ciężarówka
Kobiety w ciąży nie mają niestety lekko. Każdego dnia muszą wysłuchiwać zwierzeń innych matek, które już rodziły, o tym, jak to jest ciężko, jak boli, jak może wyglądać poród. Potem są historie w stylu: a jak ja rodziłam to…, albo: rodziłam w bólach 15 godziny, lekarz na mnie krzyczał, położna była wredna, itp. Następnie słyszą, jak to dziecko nie daje spać, ma kolki, płacze non stop, robi kupy i siusiu, choruje, marudzi, nie daje chwili wytchnienia. Po takich opowieściach można się nieźle wystraszyć i mieć już dość macierzyństwa. Na tym jednak nie koniec.
Życzliwe babcie, ciocie, kuzynki, teściowa, mama czy koleżanki, zasypują ciężarówkę przesądami, których niestety nie brakuje. Okazuje się, że kobiecie w ciąży niewiele wolno, bo może stać się coś złego, lub dziecko będzie miało jakieś znamię, za gęste włosy, albo będzie łyse. Słuchając tych zabobonów nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać. Wierzyć czy nie wierzyć, bo a nuż tak się stanie. W niepewności dodatkowo utwierdzają ciężarne historie o tym, jak to ktoś nie posłuchał i przepowiednia się sprawdziła, albo na odwrót. Najgorsze jest to, że zabobony nadal są żywe. Przekazuje się je z pokolenia na pokolenie, a na dodatek pojawiają się nowe, bardziej współczesne, nawiązujące do naszego obecnego życia.


Ciążowe zabobony
Ich lista jest naprawdę długa. Dotyczą zdrowia dziecka, jego wyglądu, znamion, znaków szczególnych, tego w jaki sposób przyjdzie na świat. Można się z nich śmiać, ale i można je traktować poważnie. Oto kilka ciążowych zabobonów:

- Kobiecie w ciąży nie można niczego odmówić, bo w domu tego co odmówi pojawią się myszy i zjedzą wszystko.
- Jeżeli przyszła mama się czegoś wystraszy, nie powinna się łapać za rękę, nogę, twarz, bo dziecko urodzi się ze znamieniem tzw. myszką w tym właśnie miejscu, które dotknęła.
- Ciężarna nie powinna nosić na szyi korali, bo dziecko będzie owinięte pępowiną.
- Nie wolno przechodzić przez kable elektryczne, bo dzidziuś również będzie owinięty pępowiną.
- Jeżeli w czasie ciąży dokucza kobiecie zgaga, dziecko urodzi się z bujną czupryną.
- Nie wolno przechodzić pod sznurem do prania i drabiną, bo to przynosi pecha.
- Nie można przeskakiwać przez kałuże, bo dziecku grozi wodogłowie.
- Przyszła mama nie powinna kupować ubranek, wózka, kocyka i innych rzeczy dla malucha przed jego narodzinami, bo to może przynieść nieszczęście przy porodzie.
- Gdy się mama przestraszy, niech nie zaciska ust, dziecko może się bowiem urodzić z zajęczą wargą.
Jeżeli będąc w ciąży oparzyłaś się, dziecko będzie miało w tym samym miejscu plamę.

Najśmieszniejsze przesądy dla kobiet w ciąży
Niektóre zabobony są naprawdę śmieszne i można z nich boki zrywać. Polecam zwłaszcza tym ciężarówkom, które naprawdę bardzo się przejmują i denerwują. Poczytajcie, a na pewno humor wam się poprawi.
- Kobieta w ciąży, nie powinna ścinać włosów, bo dziecko będzie miało „ krótki rozum”.
- Nie można w ciąży farbować włosów, bo dziecko będzie rude.
- Nie wolno się depilować, bo dziecko będzie łyse.
- Jeżeli ciężarna będzie głaskała psa, to maleństwo będzie „kudłate”.
- Kobieta w ciąży nie powinna siadać po turecku, bo dziecko będzie miało krzywe nogi.
- Podczas zmywania naczyń przyszła mama musi uważać, aby nie oblać brzuszka wodą, bo dzidziusiowi grozi UWAGA! – alkoholizm.
- Nie wolno patrzeć przez wizjer, bo dziecko będzie miało zeza.
- Mamusia nie powinna patrzeć na słońce, bo potomek będzie się zanosił płaczem.
- Ciężarówka nie może słuchać w kościele zapowiedzi ślubnych, bo dziecko będzie głuche.
- Nie patrzeć na księżyc, bo maluch będzie łysy.
- Nie płacz, bo dziecko będzie płaczliwe.


Jak rozpoznać płeć dziecka?
Przesądy to nie tylko zakazy i nakazy, co wolno, a czego nie wolno, ale także wskazówki. Dzięki nim niektóre mamy rozpoznają płeć swojego dziecka. Jak bez USG sprawdzić czy będzie chłopiec czy dziewczynka? Przeczytajcie.

- Jeśli dodatkowe kilogramy idą ciężarówce w pupę, będzie dziewczynka.
- Jeżeli mama ma błyszczące, grube włosy, będzie chłopiec.
- Poranne nudności - dziewczynka.
- Przyszła mama śpi na prawym boku - dziewczynka, na lewym- chłopiec.
- Najdziwniejsze zachcianki kulinarne- dziewczynka.
- Apetyt na kwaśne - chłopiec, na słodkie - dziewczynka.
- Brzuch okrągły – dziewczynka, podłużny- chłopiec.
- Jeżeli dziecko kopnie pierwszy raz z prawej strony będzie dziewczynka, z lewej chłopiec.
- Ciemna linia na brzuchu - chłopiec.
Mama w ciąży kwitnie i pięknie wygląda - chłopiec, mama ma brzydką cerę i wygląda źle - dziewczynka, bo odbiera mamie urodę.


Z przymrużeniem oka
Zabobony są naprawdę przedziwne i bardzo wymyślne. Trzeba je jednak traktować z wielkim przymrużeniem oka. Nie ma się co przejmować, drogie ciężarówki, bo gdybyście chciały się stosować do wszystkich przesądów, musiałybyście leżeć plackiem, nie wychodzić z domu, w ogóle się nie ruszać najlepiej. Jak wyglądałoby wasze życie?
Wychodzisz z domu i ze strachem patrzysz, czy nigdzie nie ma drabiny, albo sznurka z praniem. Piękna pogoda, a ty nie możesz spojrzeć na słońce. Włosy zasłaniają ci twarz, ale nic to, obcinać nie wolno. Odrosty, aż proszą się o farbowanie, na daremnie, nie można. Pies łasi ci się do nogi, a ty go odpędzasz, bo głaskanie pupila wróży narodziny kudłatego dziecka. Nóg nie depilujesz, bo łyse będzie. Starasz się nie płakać, nie zaciskać ust i nie siadać po turecku, bo to grozi wszelakimi deformacjami ciała dziecka. Na koniec w kościele zatykasz uszy, gdy czytają zapowiedzi. Czyż to nie śmieszne?
Jak to mówią, w zabobonach może i jest jakaś prawda, ale nie warto się nimi przejmować i nieustannie sprawdzać, co się stanie gdy…
Drogie ciężarówki postarajcie się nie wpaść w sidła przesądów, bo inaczej całą ciążę będziecie się zamartwiały i snuły czarne wizje dla siebie i dziecka, a to wam nie posłuży.


A na koniec odpukajmy w niemalowane, spluńmy przez lewe ramię, poszukajmy czterolistnej koniczynki i powieśmy podkowę w domu, żeby nas tfu tfu jakowe nieszczęście nie spotkało. :-))


Wasza mało przesądna Matka Polka
--- Magdalena Zając ---


Tagi: , apetyt, ciężarówka, lista, przepowiednie, przesądy, w ciąży, z przymróżeniem oka, zabobony, zależności
Podobne artykuły:
Baby shower – przyjęcie dla przyszłej mamy Farbowanie włosów w czasie ciąży. Wielkie i małe myśli kobietki w ciąży Czarny kot Piątek trzynastego Rok 2012 - koniec świata? Ciężarówka, czyli ja Twoje dziecko w dobrych rękach! Historia dziecka po przejściach. Święta i Sylwester poza domem
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - agusia_83
Galeria - crysaliska
Galeria - Przemo
Galeria - agusia_83
Galeria - MARYANA
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite