Strona główna
 


 

     

Portal dla kobiet

Strona główna FORUM Konkursy Album Kontakt
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama


Abecadło emocji
Młodzi ludzie nie chcą żyć
Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzeganym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia może spotkać nas lub naszych bliskich, w momencie , w którym najmniej będziemy się tego spodziewali. Statystyki biją na alarm. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa wynika, iż każdego dnia , co najmniej 10000 osób usiłuje rozstać się ze światem. O ponad jedną trzecią wzrosła w Polsce po 1990 roku liczba nastolatków, którzy odebrali sobie życie. Nasuwa się nam proste pytanie : dlaczego ? Czy to z powodu nierozwiązanych problemów? Odrzucenia nas przez bliską osobę ? Czy to wystarczające powody, aby „skończyć ze sobą”, gdy inni umierają, choć tak bardzo pragną żyć.
nic tu po mnie
zawsze jak obca
nawet nie wiesz o tym
zawsze sama
zawsze bez domu
zawsze na uboczu
zawsze gdzieś
ale nie tam
gdzie powinnam być
zawsze tu
zawsze tam
i nie tam
więc gdzie ???

( Anka lat 14, połknęła tabletki )


Samobójstwo to trzecia główna przyczyna zgonów w grupie wiekowej 5 – 14 lat i druga w przedziale 14- 24 lat. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że:
najczęściej do prób samobójczych dochodzi w domu pod nieobecność
bliskich, najczęstszym sposobem targnięcia się na własne życie jest powieszenie, rzucenie z wysokości, leki,najczęstszymi przyczynami są: choroby psychiczne, nieporozumienia rodzinne, złe warunki ekonomiczne i problemy szkolne, często samobójstwa popełniają osoby nadużywające alkoholu i narkotyków.

Szczególnie psychiatria próbuje dać odpowiedź na pytanie, czym jest samobójstwo. Nie ma jasnej i jednoznacznej definicji zdrowia psychicznego i dlatego medycyna traktuje samobójstwo jako jeden z ważnych objawów współwystępujących z zaburzeniami takimi jak np. depresja. Dawne badania E. Kraepelina wskazują na fakt, że 20,4% zamachów samobójczych chłopców i 14,7% samobójstw wśród dziewcząt występuje u osób z objawami depresji. Wczesne wykrywanie objawów depresji może więc mieć ogromne znaczenie dla profilaktyki samobójstw. Niestety czasy beztroskiego dzieciństwa to często czysta abstrakcja.

Słowniki, encyklopedie zawierają różne definicje samobójstwa, ale pozyskanie ogólnej wiedzy podręcznikowej na ten temat na pewno, nie zastąpi doświadczonego psychologa czy psychiatry w sytuacji kryzysowej.
Samobójstwo to agresja kierowana przeciw sobie, która wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym. Jest ona wynikiem konfliktu pełnionych ról społecznych danej jednostki (syna/córki, brata/siostry, ucznia/uczennicy, kolegi/koleżanki i innych). W takich sytuacjach jednostka nie widzi możliwości zaspokojenia potrzeb, wyjścia z sytuacji i samorealizacji. Pcha ją to w kierunku samobójstwa [E.Durkheim.]

Również duża rozbieżność między wyznaczonymi daną kulturą aspiracjami, a możliwościami ich realizacji powoduje więcej zachowań dewiacyjnych [E.Merton]. Szczególnie często widoczna jest niemożność podołania obowiązkom szkolnym dzieci i młodzieży. Świat ludzi dorosłych cały czas wymaga więcej i więcej od swoich podopiecznych - podobno dla ich własnego dobra [...?!].
Czasem warto zrezygnować z "wyścigu szczurów" za cenę życia...


Są pewne zachowania, które zdradzają fakt zbliżania się do popełnienia samobójstwa:
1. Zawężenie sytuacyjne,
2. Zawężenie dynamiczne,
3. Zawężenie stosunków społecznych,
4. Zawężenie świata wartości,
5. Napięcie i agresja,
6. Fantazje samobójcze.

Etapy pogłębiania się zachowań samobójczych:

1. Zawężenie sytuacyjne. Osoba nie widzi rozwiązania swojego trudnego położenia. Nie widzi innych, dopuszczalnych alternatywnych rozwiązań.
Nie jest w stanie nic zmienić. Przeżywa poczucie osamotnienia, osaczenia, bezradności. Takie zawężenie może nastąpić na skutek:
- uwarunkowania sytuacyjnego (np. braku akceptacji środowiska szkolnego,
znęcanie się psychiczne i fizyczne rówieśników),
- własnych wyobrażeń na temat potencjalnego zagrożenia (np. lęk przed chodzeniem do szkoły)

2. Zawężenie dynamiczne. Osoba doświadcza działania sił, które pchają do samobójstwa. Nastrój, wyobrażenia i uczucia pogrążone są w pesymizmie (widzenie świata przez czarne okulary). Osoba ta przeżywa silny lęk. Boi się siebie, boi się życia, boi się innych, boi się działania. Zawężenie dynamiczne można porównać do sił pokonujących grawitację. Siły te pokonują instynkt samozachowawczy człowieka. Sama osoba w tej sytuacji nie jest w stanie tej siły przezwyciężyć.

3. Zawężenie stosunków międzyludzkich. Osoba izoluje się od przyjaciół, znajomych, rodziny. Zmniejsza ilościowo kontakty z ludźmi. Stopniowo w jej najbliższym otoczeniu jest coraz mniej bliskich osób. W krańcowej sytuacji często "czepia się" jednej osoby jak ostatniej deski ratunku. Kontakty z ludźmi jeśli są, są zdewaluowane. Relacje są powierzchowne, nie dotyczą rzeczy ważnych, osobistych. Ograniczają się do zdawkowego pozdrowienia i rozmowy o nieistotnych sprawach. Osoba taka nie jest zdolna do kształtowania nowych, prawdziwych więzi.

4. Zawężenie świata wartości. Osoba przeżywa brak poczucia wartości w niektórych dziedzinach życia. Brak zainteresowań, hobby oraz brak ustalenia hierarchii ważności spraw, którymi się jeszcze
zajmuje. Wartości przez wyznawane dotychczas ulegają dewaluacji i spłycają się. Wpływa to znacząco na jej własny obraz siebie, na poczucie własnej wartości. Osoba w takiej sytuacji kieruje się często subiektywnymi ocenami. Następuje jeszcze większa izolacja od społeczności w której żyje. Często osoba taka wchodzi w rolę niepełnowartościowego outsidera, dziwaka.

5. Napięcie. Osoba przeżywa bardzo silne napięcie, które często prowadzi do agresji. Jest ona kierowana początkowo na najbliższe osoby, następnie na siebie. Początkowo mogą to być samookaleczenia, z targnięciem się na własne życie włącznie.

6. Fantazje samobójcze. Osoba zaczyna fantazjować na temat swojej śmierci. Początkowo są to niewinne myśli o odebraniu sobie życia, dające możliwość rozładowania napięcia w trudnej sytuacji, z czasem nabierają one poważniejszego charakteru. Stają się natrętnym, obezwładniającym myśleniem.

Polska młodzież w wieku 15 – 24 lat będąca w okresie dojrzewania ma mnóstwo problemów z którymi sobie nie radzi. Młody człowiek buntuje się przeciwko rodzicom i wszystkim normom obowiązującym w świecie dorosłych. Narasta w nim złość do całego świata.
W tym okresie młodzi ludzie potrzebują najwięcej wsparcia i zrozumienia, nie tylko od osób bliskich, ale i innych dorosłych.
Samobójstwo młodego człowieka to wołanie o pomoc. Bardzo często młodzi samobójcy wysyłają sygnały, ale my ich nie dostrzegamy.
Nie chcemy widzieć problemów, gdyż nie potrafimy ich rozwiązać, uciekamy od szczerej rozmowy, gdyż się jej boimy. Gdy z nastolatkiem zaczyna się dziać coś niedobrego, kładziemy to na karb dojrzewania. Używamy argumentów: „weź się w garść, bądź twardzielem”, „ wszyscy sobie jakoś radzą, a ty jak zwykle masz problem”. Tracimy kontakt z dzieckiem, uczniem.
Zamyka się w sobie, popada w depresję.

Pamiętajmy, aby młodego człowieka nie zranić , skupić całą uwagę na jego problemie, wskazać możliwości jego rozwiązania, przekonać, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie należy tłumaczyć, że jego problemy są niczym wobec tego co go jeszcze w życiu czeka.
Trzeba reagować na każde niepokojące zachowania , choć nie znaczy to, że jeżeli dziecko złapie kilka dwój, czy pójdzie na wagary musi mieć myśli samobójcze. To musi być zespół niepokojących symptomów. Zaczyna unikać z nami kontaktu, zrywa kontakty z przyjaciółmi, znajomymi, izoluje się. Zaczynają się problemy w szkole, co jest szczególnie ważne, gdy wcześniej dziecko nie miało kłopotów z nauką. Zdarzają się wagary, a nawet ucieczki z domu. Pojawiają się typowe objawy depresji: kłopoty ze snem, ospałość, brak apetytu, ciągłe zmęczenie, zmienne nastroje- raz wesołość, innym razem pesymizm. Osoby te nie mają dystansu do swoich problemów. Drobne niepowodzenia urastają do życiowych katastrof.
Często nastolatkowie mówią wprost, że „ życie nie ma sensu” , „ że nie chcą żyć”, „skończę z tym wszystkim” itp. Rozdają swoje rzeczy znajomym, piszą pożegnalne listy.

Pamiętajmy, żeby nie lekceważyć takich sygnałów.
Być może ta młoda dziewczyna lub chłopak woła :
„Pomóżcie , zatrzymajcie mnie” !


Treści ze stron internetowych:

cieszę się, że ktoś się zgłosił mój problem polega na tym, że nie chce mi się już żyć, jestem słabym człowiekiem...psychicznie, tak mi się zdaje, zbyt często popadam w depresje. Nigdy nie miałem przyjaciela ,wiec nie wiem co to znaczy to słowo. W szkole jestem wykorzystywany przez wszystkich(prymusów się nie lubi, tylko wykorzystuje, tak jest w moim przypadku)nawet nikt mi nie pomaga w lekcjach nie wspominając o pożyczeniu czegoś...Jestem sam i to jest najgorsze powinienem już z tym skończyć raz na zawsze. Zastanawiam się nad sensem tego całego pogmatwanego życia .Łatwo wam powiedzieć: ,,na pewno masz jakiegoś kolegę, który ci pomoże ,,otóż nie.
Jedynie mogę na siebie liczyć i to jest najgorsze.
Zawsze sobie myślę, jak by to było, gdyby mnie nie było?Czasami myślałem o samobójstwie, ale dla mnie popełnić samobójstwo znaczy stchórzyć... Nie wybierajcie łatwiejszej drogi. Walczcie !!!

Nie popełniłem samobójstwa, ale to rozważam...
Ja się próbowałem zabić, ale nie wyszło. I dobrze, bo chcę żyć, mimo wszystko. Zabijanie się to głupota.


Jedynie czego mi brakuje to wiedzy na temat skutecznych i bezbolesnych sposobów samolikwidacji. I dlatego tu jeszcze jestem.

Zostały listy:

Kochani rodzice.
Nie miejcie mi za złe , że odszedłem z tego pokręconego świata, ale ja już dawno to planowałem. Teraz przynajmniej mam to z głowy. Pewnie się zastanawiacie dlaczego wybrałem śmierć. Między innymi dlatego, że nie widziałem przed sobą przyszłości. Ciągle miałem problemy, z którymi sobie nie umiałem poradzić i nie miałem do kogo się zwrócić...

***

nie ma nic gorszego
niż nadzieje
które spełnić się nie mogą;
pokazują mi raj
i drabinę ze strzaskanymi szczeblami
na górze jest napis: „Zapraszamy”
zrobiłam sobie cel
z gwiazdki z nieba
a teraz mam pretensje!?

( 13 – letnia Joanna, wyskoczyła z okna )


BIBLIOGRAFIA :

Encyklopedyczny słownik psychiatrii, PZWL 1986r.
Adam Czabiński: Młodzież wobec samobójstwa.
Erwin Ringel: Samobójstwo, wołanie o pomoc.
Dorota Bronisz: Młodzi ludzie nie chcą żyć , Dyrektor Szkoły , październik 2004.
FORUM. NASTOLATEK. pl
--- Dorota Budzyńska ---


Tagi: , depresja, dzieci, młodzi, młodzież, myśli samobójcze, samobójstwa, samobójstwo, statystyki, tragedia, załamanie nerwowe
Podobne artykuły:
Młodzi - gniewni Powakacyjna depresja 12 i 13 latki uprawiają seks Młodzi, wykształceni, ambitni i bezrobotni! Komputer a problemy emocjonalne dzieci ADHD - problem, nie moda! Czy warto...? Być macochą Gra w „Słoneczko” Jak był stary rok dla Polaków?
dodaj komentarz
POWRÓT DO PARYŻA
Ciekawostki05-11-13
POWRÓT DO PARYŻA Są takie miejsca, do których powracamy kilka razy w ciągu życia. Są takie osoby, do których zbliżamy się ponownie po wielu latach. Czasami po to, żeby na nowo je odkryć, a czasami po to, żeby utwierdzić się w naszych dotychczasowych odczuciach. A czasem po to, żeby odkryć miłość, z której wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której nie da się już dłużej zaprzeczać i samego siebie dalej oszukiwać. Paryż – dotychczas dla mnie zbyt oczywisty i zbyt pełny turystów ... Dokładnie 10 lat temu po kilkudniowym zwiedzaniu w sierpniowych upałach powiedziałam „bez szału”. Teraz postanowiłam dać mu drugą szansę i zakochałam się bez pamięci.
czytaj dalej >>

Najczęściej komentowane artykuły

Popularne tematy forum
Popularne tagi

Album
Galeria - Katarzyna Piwecka
Galeria - mela1986
Galeria - anaid13
Galeria - crysaliska
Galeria - MARYANA
Galeria - aneta6891
Znajdź firmę


Ostatnio dodane firmy
Znajdź lekarza
Związki Pociechy Dom Zdrowie Praca Abecadło emocji Ciekawostki Męski punkt widzenia Historie z życia wzięte Chwila dla rozrywki
Znajdź firmę Dodaj wizytówkę firmy Szukaj lekarza Dodaj gabinet lek. Dam pracę Szukam pracy Reklama Polityka Prywatności
statystyka Matka Polka w katalogu Gwiazdor Strona nominowana w konkursie stron www - UniqueSite